Neden SOAS University of London

SOAS University of London Avrupa’nın önde gelen Yüksek Öğretim kurumlarından biridir. Özellikle Asya, Afrika ve Yakın ve Orta Doğu çalışmalarına yoğunlaştığı için akademik kadrosu da alanında başarılı çalışmalara imza atmış akademisyenlerden oluşmaktadır. SOAS günümüzde en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır. Uzman kadrosu, ileri görüşlü vizyonu ve misyonu sayesinde, dünyanın ekonomik, politik, kültürel, güvenlik ve dinsel konseptleriyle ilgili güncel düşünceleri takip etmek ve aynı zamanda şekillendirmek için geniş çaplı araştırmalar yapmaktadır. 

SOA University of London’un programları devlet politikalarının dahi danışıldığı alanında uzman ve otorite akademisyenler tarafından geliştirilip öğretilmektedir. SOAS akademisyenleri ve öğrencileri bugün insanlığın üçte ikisinin karşı karşıya kaldığı kritik meselelerle boğuşuyor: demokrasi, kalkınma, ekonomi, finans, kamu ve şirket politikaları, insan hakları, göç, kimlik, hukuk sistemleri, yoksulluk, din ve sosyal değişim. 

Rakamlarla SOAS University of London

Üniversite hakkında daha detaylı bir imaj oluşturmak için yerleşke hayatı, kütüphanesi, sosyal aktiviteleri, programları gibi detaylara bir göz atmakta fayda var.

Bugün SOAS  kampüsünde 6,300 lisans ve yüksek lisans öğrencisi eğitim ve öğretim görmektedir. Buna ulusal ve uluslararası öğrenciler dahil.  Özgün eğitimin yanı sıra 3.000’den fazla öğrenci uzaktan ve çevrimiçi programlara kayıtlıdır. 300’den fazla akademisyen, Afrika, Asya ve Orta Doğu’nun çalışmalarının araştırılması ve geliştirilmesi için öncülük ediyor. 350’den fazla lisans derecesi kombinasyonları yapabilmek mümkün. 115 lisansüstü programı mevcut. SOAS kütüphanesinde ise yaklaşık 1,5 milyon adet kaynak bulmak mümkün. Lisans öğrencileri 55:45 oranında lisansüstü çalışmalarına devam ediyor. Öğretimde % 90 memnuniyetle Londra’da en yüksek memnuniyet sıralamasına sahip. Öğrencilerin% 40’ı en az  bir yılını yurtdışında geçiriyor. Öğrenci-öğretmen oranı ise 11.3’e 1 ile İngiltere’de en iyi sıralamaya sahip. 

SOAS’TA Akademik Okullar, Bölümler, Enstitüler, Merkezler

SOAS University of London akademik yapısı bakımından beş okul, on departman/bölüm ve beş merkez olarak yapılandırılmıştır. Antropoloji ve sosyoloji, sanat, Doğu Asya dilleri ve kültürü, gelişim çalışmaları, ekonomi, tarih, dinler ve felsefe, disiplinler arası çalışmalar ( toplumsal cinsiyet çalışmaları, gelişim, çevre ve politika vb), hukuk alanları SOAS’ta bulunan bölümlerden sadece bir kaçı. 

Yurtdışında birçok okulda uygulandığı gibi SOAS’a başvururken de bir miktar ücret ödemek durumundasınız. Okulun burslarına ve finansal desteklerine başvurmak için önemli tarihleri okulun internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Okulun “admission team”ı ile mutlaka iletişim halinde olmanızı tavsiye ederiz. Bol şans!

 

REFERENCES

https://www.soas.ac.uk/

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!