fbpx
Ana sayfa » CV Hazırlama » Size Özgü Mükemmel Portfolyonuzu Tasarlayın!

Size Özgü Mükemmel Portfolyonuzu Tasarlayın!

Teknolojinin giderek gelişmesinin ve pratik hayatımızda kullanımının giderek artmasıyla birlikte günümüzde tasarımcıların çalışmalarını internet üzerinden bir tema, web sitesi veya…

9 Ocak 2019

Size Özgü Mükemmel Portfolyonuzu Tasarlayın!

Teknolojinin giderek gelişmesinin ve pratik hayatımızda kullanımının giderek artmasıyla birlikte günümüzde tasarımcıların çalışmalarını internet üzerinden bir tema, web sitesi veya birkaç tıklama ile kolayca sunabilmeleri mümkün hale geldi.  İnternet kullanımının bu kadar yaygınlaşmasından önce, tasarımcıların basılı portföyleri bir araya getirmeleri ve birilerinin işlerine bakması için beklemeleri gerekiyordu. Bugünlerde akıllı bir telefona ya da bir cihaza bağlı herkes sizin işlerinizi ve ürünlerinizi görebilir. Elbette, projelerinizi bir web sitesine yerleştirebilir ve tweetleyebilir ya da paylaşabilirsiniz, bu noktada orada yeteri kadar görünür olup olmadığınızı sorgulamasınız. Nasıl ve ne şekillerde daha öne geçmek istersiniz? Çalışmanızı diğerlerinden nasıl ayrıştırabilirsiniz? Teknolojinin hayatımıza bu kadar entegre olması birçok kolaylık sağlasa da rekabet ortamını kızıştırdığı gerçeğini görmezden gelemeyiz.

Sanat okulları için portföy hazırlamak

Sanat okuluna başvurmak, başvururken bir portfolyo hazırlamak en sevdiğiniz resimleri liseden kalma bir deri çantaya koymak ve göndermekle ilgili değildir. Gerçekten düşünceli ve özverili olmanız gereken bir iştir.  Sanat ve tasarım programlarına başvuru için dosya hazırlamak, aylar hatta yıllar süren titiz ve yorucu bir süreçtir. Sanat okulu söz konusu olduğunda, her şey portföyünüzle başlar; yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı, yaratıcılığınız ve bir sanatçı olarak genel gelişiminizi gösteren çalışmaların derlenmiş ve düzenlenmiş hali.

Ressam, illüstratör, heykeltıraş, fotoğrafçı, kameraman, grafik tasarımcı da olsanız veya her bir alandan kaliteler barındırsanız da hayalinizdeki okulları etkilemek için gereken şey eleştirel bir göz ve titiz bir çalışmadır. Çoğu sanat ve tasarım kurumu, kişisel ifadelerden yazılı testlere ve röportajlara kadar çeşitli materyalleri değerlendirse de portföy hazırlamak ve sunmak öğrencinin yaratıcı bir birey olarak potansiyelini ve amaçlarını en açık şekilde ifade etme şeklidir.  

Sağlam bir sanat portföyünü bir araya getirmek için bazı önemli adımları dikkate almakta fayda var. İlk bakışta zor gibi görünebilir ama bu adımları göz önünde bulundurduğunuz taktirde başvurunuz kendini diğerlerinden ayıracaktır. 

  • Sanat portföyünüzü erken oluşturmaya başlayın

Uygulama portföyünüzü en kısa zamanda hazırlamaya başlamalısınız.  Başlamanın en iyi yolu, mevcut sanat öğretmenlerinden, çalışan sanatçılardan ya da sanat okuluna katıldığını bildiğiniz herhangi birinden tavsiye almaktır.

  • Başvurduğunuz programlar ve sanat okulları hakkında bilgi edinin

Tüm sanat ve tasarım programları farklıdır ve istedikleri portföy beklentileri çok çeşitli olabilir. Süreç boyunca uygulama kılavuzlarını okumak portföyünüzü belirli bir izleyici kitlesine ulaştırmanıza, fikirleriniz ilerledikçe ve işiniz geliştikçe kişisel gereksinimlerinizi birleştirmenize olanak sağlar.

References.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 1 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest