fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi » Mezuniyet Sonrası İş Hayatına Atılmak Mı? Yüksek Lisansa Başvurmak Mı?

Mezuniyet Sonrası İş Hayatına Atılmak Mı? Yüksek Lisansa Başvurmak Mı?

Okumak istediğiniz bölümü başarı ile bitirdiniz. Kariyer planınıza göre hareket etmek için kolları sıvamanın vakti geldi. Peki ya ilk adımınız…

3 Aralık 2019

Okumak istediğiniz bölümü başarı ile bitirdiniz. Kariyer planınıza göre hareket etmek için kolları sıvamanın vakti geldi. Peki ya ilk adımınız ne olacak? Mezuniyet sonrası iş hayatına atılmak mı? Yüksek lisansa başvurmak mı?

Mezuniyet Sonrası İş Hayatına İlk Adımı Atmak

Mezuniyet sonrası iş hayatına atılmanın ilk adımı olan staj karşınıza çıkacak. Staj, aynı zamanda bazı üniversitelerden mezun olabilmek için belirli süreli bir iş tecrübesidir. Staj yaptığınız yerin kariyerinizi etkileyeceğini hiç düşündünüz mü? Bu yüzden staj, sizin iş hayatınızın ilk adımı olacağı için yapacağınız iş başvurularında referans olarak gösterebileceğiniz bir firmada yapılmalıdır.

Eğer kariyerinize akademik olarak devam etmeyecekseniz, mezuniyet sonrası iş hayatına atılmak sizin için doğru bir plan gibi gözükebilir. Lisans eğitimi boyunca öğrendiğiniz tüm bilgileri pratiğe dökmek ve iş hayatındaki iletişimi, disiplini öğrenebilmek için size sağlanan en güzel fırsattır. Stajınızı tamamladıktan sonra gelelim kariyerinizi şekillendirecek olan iş başvurularına.

Yeni Mezunlar İş Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Mezun olur olmaz yapılacak olan iş başvuruları her zaman riskli gibi görünebilir. İş başvurusu yaparken henüz iş tecrübenizin bulunmadığını unutmayın. Peki, yeni mezun olan herkes iş başvurusu yapıyorsa(sizin gibi) aralarından nasıl sizi seçmelerini sağlayabilirsiniz?

  1. Öz geçmişinizi doğru bilgilerle doldurun: Öz geçmiş oluşturmanız için online olarak bir çok site bulabilirsiniz. Tasarımı kadar içeriği de önemli olan bu belge sizin firma karşısındaki kimliğiniz olduğunu unutmayın. Lisans eğitimi boyunca aldığınız sertifikaları, içerisinde bulunduğunuz projeleri, yapmış olduğunuz projeleri yazmayı unutmayın. Bu sizi yeni mezun olmanıza rağmen diğer öz geçmişlerden fark yaratmanızı sağlayacaktır.
  2. Başvurularınızı doğru yerlere yapın: mezun olduğunuz bölüme sadık kalarak ve yaptığınız kariyer hedefi doğrultusunda iş başvurularınızı gerçekleştirin.
  3. Mülakatlara hazırlıklı gidin: Biliyoruz, mezun oldunuz ama hala çok çalışmanız gerekli. Mülakata gideceğiniz firmanın tarihçesini, misyon ve vizyonunu, pazardaki yerini, kaç kişinin çalıştığını, başvurduğunuz pozisyonun gereklilikleri gibi başlıkları göz gezdirmeden mülakata girmeyin.
  4. Profesyonel ve soğukkanlı olun: Bulunduğunuz iş görüşmeleri sürecinde size sorulan sorulara doğru olduğu kadar mantıklı yaklaşmaya çalışın. Sadece soru cevaplarını iletmeye özen gösterin.

Eğer mülakat sonrası işe alındığınıza dair bir bilgi geldiyse, iş hayatına resmi olarak adım atmış oluyorsunuz.

Okumak istediğiniz bölümü başarı ile bitirdiniz. Kariyer planınıza göre hareket etmek için kolları sıvamanın vakti geldi. Peki ya ilk adımınız ne olacak?Mezuniyet sonrası iş hayatına atılmak mı? Yüksek lisansa başvurmak mı?

Mezuniyet Sonrası Yüksek Lisans Başvurusu Yapmak

İstediğiniz bölümden mezun oldunuz. Elinizde lisans diplomanız var peki şimdi ne yapacaksınız? Eğer kariyerinize daha akademik ve daha emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız sadece lisans diploması ile yapacağınız başvuruların sayısının azalacağını fark ediyor olacaksınız. Sizi diğer başvuran insanlardan ayıran özellikler hobileriniz veya firmaya yakın oturuyor olmanız değil akademik geçmişinizdir. Lisans mezunu olan her birey bir konu alanında yeterli bilgiye sahip demektir. Peki siz o alanda uzman olmak istiyorsanız yapacağınız ilk şey yüksek lisans başvuru tarihlerine göz atmak ve yeterliliğinizi kontrol etmek.

Özellikle global firmalarda çalışmak isteyen hatta yurt dışında okumak veya yerleşmek isteyen bireyler için lisans diplomasının yetersiz kalacağını küçük bir araştırma ile öğreniyor olacaksınız. İş verenlerin ortalama %60’ı yurt dışında eğitim almış ya da yurt dışına eğitim için çıkmış bireyleri işe alıyor. Yurt dışında yüksek lisans yapmış öğrencilerin mezuniyetinin hemen sonrasında kendi ülkelerinde yada global firmalarda daha rahat iş bulması olası bir gerçektir. Yurt dışında yüksek lisans yapmış bir öğrencinin, özellikle bir yıldan fazla yurt dışında zaman geçirmiş bir öğrencinin 2. dili ile aldığı uzmanlık eğitimi hem yabancı dilinin ana dili gibi kabul görmesine neden olacak hem de global bir kimliğe sahip olarak iş başvurusu yapmış olacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest