Kanada’da Üniversite Eğitimi

Yurtdışı eğitim dediğinizde karşınıza çıkan ülkelerden biri de Kanada’dır. Lisans eğitimlerini yurtdışında tamamlamak isteyen herkes, Kanada’yı araştırır. Yaklaşık 100’e yakın üniversiteye ev sahipliği yapan Kanada, eğitim sistemi açısından biraz farklıdır. Sistemi tek bir kurum yönetmez. Şehir, eyalet ve federal olacak şekilde üç idari kademede eğitim sistemleri değişir. 

Eğitim alanında sıkı bir mekanizma geliştiren Kanada’da üniversite eğitimi görmeyi düşünebilirsiniz. Kanada’da herhangi bir üniversiteden diploma aldığınız takdirde, o diplomanın YÖK denkliği olduğunu bilmelisiniz. O halde Kanada üniversitelerini yakından incelemeye ne dersiniz?

Kanada Üniversiteleri 

Kanada üniversiteleri dünya çapında öne çıkan eğitim kurumlarıdır. En iyi üniversite sıralamaları; University Of Toronto, University Of British Colombia, McGill Üniversity, McMaster University ve University Of Montreal’dir. Kanada devlet üniversiteleri kadar özel üniversiteler bakımından da son derece zengindir. Ontario’da 22 adet devlet üniversitesinin yanında 24 tane özel üniversite vardır. 

Kanada Üniversiteleri Başvuru Süreci Nasıl İşler? 

Kanada üniversiteleri başvuru süreci okul bazında değişiklik gösterir. Her eyaletin başvuru koşulları farklıdır. Kanada’nın doğusundaki Ontario eyaletinde konumlanan üniversiteler için başvurular Ontario Başvuru Takip Merkezi’nde gerçekleşir. Ontario Başvuru Takip Merkezi eyaletteki tüm üniversiteler adına başvuruları kabul eder. 

Kanada üniversitelerinde eğitim süresi genellikle eylül ve mayıs arası dönemi kapsar. Fakat bazı okullarda yıl içerisinde 3 dönemlik eğitim sistemi mevcuttur. Eylül döneminde başvuru gerçekleştirecek kişiler için tarihler ocak ve nisan aylarıdır. Ocak döneminde de son müracaat tarihi bir önceki yılın eylül ayıdır. 

Kanada’da Üniversite Okuma Deneyimi 

Kanada dünyanın en yaşanır ve rahat ülkelerinden biridir. Dolayısıyla Kanada’da üniversite okuma deneyimi de öğrencinin vizyonuna pek çok şey katar. Çok kültürlü yapısı ile öğrenciler için oldukça ideal bir ülkedir. 

Yüzölçümü bakımından dünyanın en geniş ikinci ülkesi olan Kanada, her taraftan okyanuslarla çevrilidir. Yüksek dağlardan geniş ovalara, milli parklardan göl ve akarsulara kadar kusursuz güzelliklere sahiptir. Ayrıca İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki adet resmi dili vardır. Her iki dili de iyi derecede öğrenmek isteyen kişiler için yurtdışı eğitim kapsamında Kanada bulunmaz bir fırsattır. 

Neden Kanada’da Üniversite Okumalıyım?

Neden Kanada’da üniversite okumalıyım? Diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Her şeyden önce Kanada’dan alacağınız diploma sayesinde dünya çapında tanınma fırsatı yakalayacağınızı söylemeliyiz. Ayrıca Kanada’daki üniversite harçları pek çok ülkeye göre daha uygundur. Uluslararası öğrenciler de eğitimleri sonrası bir süreliğine Kanada’da çalışma ve yaşama hakkı kazanır. 

Kanada’da eğitimin her aşaması sıkı devlet kontrolü ve güvencesinde ilerler. Üstelik Kanada’nın güçlü ekonomisi ve yaşam koşulları dünyada en çok rağbet gören ülkelerden biri olmasını sağlar. Kanada’da üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için ABA Eğitim web sitemizi ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.