Kanada’da hukuk okumak doğru bir tercih mi? Kanada’da hukuk okuma şartları nelerdir? Üniversiteler hukuk eğitimi almak isteyen öğrenci adaylarından neler talep ediyor? Hangi sınavların alınması gerekiyor? Lise diploması ile Kanada’da hukuk eğitimi almak mümkün mü? Kanada’da hukuk kaç yıl sürüyor?  Hukuk eğitimi almak isteyenler için Kanada’da burslu üniversite okumak mümkün mü? Hukuk alanında Kanada’nın en iyi üniversiteleri hangileri?

Kanada’da üniversite okumak öğrencilere birçok avantaj sunuyor. Kanada dünyanın en iyi eğitim ülkelerinden biri olarak biliniyor. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci Kanada üniversitelerine başvuruda bulunuyor. Birçok Kanada üniversitesi her yıl dünyanın en iyileri arasında kendilerine yer bulmayı başarıyor. Elbette üniversiteler Kanada’da hukuk okumak isteyenler için de benzersiz bir tecrübe sunuyor. Kanada üniversiteleri hem akademik kadroları, hem fiziksel donanımları ile dikkat çekiyorlar. Birçok üniversite öğrencileri staj ve kariyer olanaklarıyla da destekliyor. Öğrenciler dünyaca ünlü kurum ve kuruluşlarda istihdam edilebiliyorlar. Staj olanaklarından faydalanarak tecrübe edinebiliyorlar. Ek olarak; start-up fikirlerini hayata geçirmek için gerekli desteği üniversiteler ve Kanada hükümetinden alabiliyorlar.

Peki; Kanada’da hukuk kaç yıl? Hukuk eğitimi genellikle 4 yıllık bir süreyi kapsıyor. Buna staj süresi de eklendiğinde 5 yıllık bir eğitim süreci ile karşılaşılıyor. Ancak; burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var. Kanada’da hukuk okumak için bir lisans diplomasına sahip olmak gerekiyor. Yani Kanada’da lise diploması ile hukuk fakültelerine başvuru yapmak mümkün olamıyor. Çünkü; Kanada’da hukuk alanı “Professional studies” olarak adlandırılan alanlardan biri olarak biliniyor.

Süreç tıpkı; tıp eğitiminde olduğu gibi ilerliyor. Hukuk fakültelerine başvurmadan önce 3 ya da 4 yıllık bir lisans eğitimini tamamlamış olmak gerekiyor. Daha sonra lisans diploması ile hukuk fakültelerine başvuru yapılabiliyor. Bu noktada; birçok üniversite alınan lisans eğitiminin hukuk ile ilgili bir bölümde olması şartı aramıyor. Ancak elbette ilgili bölümlerde okumak öğrencilere avantaj sağlıyor. Elbette diplomaya ek olarak alınması gereken birtakım sınavlar da bulunuyor. Peki; Kanada’da hukuk okuma şartları nelerdir? Öğrenci adaylarını nasıl bir hazırlık süreci bekliyor.

Kanada’da Hukuk Okumak İçin Neler Yapılmalı?

Kanada’da hukuk eğitimi almak için akademik yeterlilik ve dil yeterliliği önem taşıyor. Yeterli dil düzeyine ulaşabilmek hukuk alanı için oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bilindiği gibi hukuk alanı; okumak, anlamak ve yorumlamak üzerinden şekilleniyor. Bu anlamda dil düzeyi hem eğitim hem kariyer süreci için en önemli anahtarlardan biri olarak biliniyor. Az önce de sözünü ettiğimiz gibi hukuk fakültelerine başvuru için bir lisans diplomasına ihtiyaç duyuluyor. Lisans eğitiminde öğrencinin gerekli not ortalamasını tutturması önemli bir noktayı oluşturuyor. İstenen minimum not ortalaması her üniversiteye göre değişiklik gösterebiliyor.

Ancak süreç bununla bitmiyor. Kanada’da hukuk okumak için dünya çapında geçerliliği bulunan LSAT sınavlarının alınması gerekiyor. Açılımı, Law School Admission Test olan sınav; birçok ülkede hukuk fakültelerine başvuru sürecinde uygulanıyor. Elbette bu süreçte SAT, AP, IB gibi diploma programları da öğrenciler için avantaj sağlıyor.

Kanada’da iki resmi dil kullanılıyor. Bu anlamda dil yeterliliği söz konusu olduğunda Kanada’da hem İngilizce hem Fransızca devreye giriyor. Bölge ve üniversitelere göre eğitim dili farklılık gösteriyor. İngilizce eğitim almak isteyen öğrencilerin IELTS ve TOEFL sınavlarından birini seçmeleri gerekiyor. Kanada söz konusu olduğunda IELTS daha sık tercih edilen bir sınav olarak karşımıza çıkıyor. Fransızca eğitim söz konusu olduğunda ise DELF ve TEF sınavlarından birinin alınması gerekiyor. Bunlara ek olarak; niyet mektubu, referans mektupları, özgeçmiş gibi belgelerin üniversitelere sunulması gerekiyor. Proje ve stajlar kabul sürecinde önemli bir rol oynuyor. Proje ve stajlar; Kanada’da burslu üniversite okumak isteyenler için de anahtar olabiliyor.

Kanada’da Hukuk Okumak İsteyenler Hangi Üniversiteleri Tercih Etmeli?

Peki; Kanada’da hukuk alanında hangi üniversiteler ön plana çıkıyor? Bu üniversiteler hangi özellikleriyle dikkat çekiyor. İşte Times Higher Education’a göre hukuk alanında Kanada’nın en iyi üniversiteleri

Toronto Üniversitesi

Kanada’da hukuk eğitimi almak isteyenlerin tercih edebileceği ilk üniversite Toronto ÜniversitesiToronto Üniversitesi, birçok alanda Kanada’nın en iyi üniversitesi olarak biliniyor. Aynı zamanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Hem eğitim hem de araştırma söz konusu olduğunda adından sıkça söz ettiriyor. Toronto Üniversitesi, kısaca “UToronto” ya da “U of T” olarak da anılıyor. UToronto, Kanada’da hukuk okumak isteyenlerin en çok tercih ettiği üniversite olarak karşımıza çıkıyor. Üniversite Ontario, Kanada’da yer alıyor. Bir kamu araştırma üniversitesi olarak faaliyet yürütüyor. Üniversitenin kökleri 1827 yılına kadar uzanıyor. Üniversite yaklaşık 65 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Üniversite; tıp, mühendislik, uygulamalı bilimler, diş hekimliği gibi pek çok disiplinde eğitim veriyor. Hukuk alanında verdiği eğitimle dünya çapında dikkatleri üzerine çekiyor. Üniversite hukuk alanında hem lisans hem de lisansüstü dereceler sunuyor. Toronto Üniversitesi hukuk eğitiminde deneyimsel öğrenme metodunu benimsiyor. Bu öğrenme metodu teorik eğitim ile pratik arasında bir köprü kuruyor. Öğrenciler akademik donanımın yanı sıra yasal çalışmalar noktasında tecrübe sahibi oluyorlar. Buna ek olarak üniversite, disiplinler arası çalışmaları da teşvik eden bir sistem benimsiyor. Kısacası; UToronto öğrencilere hukuk alanında benzersiz bir eğitim ve deneyim sunuyor.

McGill Üniversitesi

Times Higher Education’a göre, Kanada’da hukuk okumak isteyenler için ikinci sırada McGill Üniversitesi yer alıyor. McGill Üniversitesi, Kanada’nın Montreal kentinde bulunuyor. 1821 yılında kurulan üniversite, bir kamu araştırma üniversitesi olarak eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan McGill Üniversitesi, dünya çapında da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Times Higher Education’a göre dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında sıralanıyor. Üniversite hem İngilizce hem Fransızca programlar sunuyor. Öğrenciler her iki dilde de eğitim alma şansına sahip olabiliyorlar.

Üniversite bünyesinde yaklaşık 40 bin öğrenci eğitim görüyor. McGill Üniversitesi, uluslararası öğrenci nüfusu bakımından Kanada’nın en büyük üniversitelerinden biri olarak tanınıyor. Üniversite, tıp, mühendislik, eğitim, çevre bilimleri gibi alanlarda verdiği eğitimle tanınıyor. Elbette hukuk alanında da adından sıkça söz ettiriyor. Her yıl, Kanada’da hukuk okumak isteyen binlerce Kanada’lı ve uluslararası öğrenci üniversiteye başvuruda bulunuyor. Üniversite hukuk alanında hem lisans programları hem de lisansüstü programlar sunuyor. Fakülte karşılaştırmalı ve disiplinlerarası bir eğitimi teşvik ediyor. Fakülte bünyesinde bulunan disiplinlerarası programlar şöyle sıralanıyor;

 • Yönetim ve Hukuk Ortak Programı
 • Sosyal Hizmet ve Hukuk Ortak Programı
 • Biyoetikte Yüksek Lisans Uzmanlığı
 • Çevre Uzmanlığı ile Hukuk Yüksek Lisansı

Üniversitenin hukuk fakültesi aynı zamanda bir dizi araştırma merkezi ve enstitüye ev sahipliği yapıyor. Bu enstitü ve merkezler ise şöyle sıralanıyor;

 1. İnsan Hakları ve Hukuki Çoğulculuk Merkezi
 2. Fikri Mülkiyet Politikası Merkezi
 3. Quebec Özel Hukuk ve Karşılaştırmalı Hukuk Araştırma Merkezi
 4. Hava ve Uzay Hukuku Enstitüsü
 5. Karşılaştırmalı Hukuk Enstitüsü
 6. Avrupa Çalışmaları Enstitüsü

British Columbia Üniversitesi

Kanada’da hukuk okumak isteyenler için listenin üçüncü sırasında British Columbia Üniversitesi var. Üniversite aynı zamanda Times Higher Education’a göre Kanada’nın en iyi ikinci üniversitesi olarak sıralanıyor. 1908 yılında kurulan British Columbia Üniversitesi, bir kamu araştırma üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor. Kanada’nın batısında, Vancouver kentinde yer alıyor. Üniversite yaklaşık 65 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Mühendislik, ekonomi gibi alanlarda dünyanın en iyileri arasında sıralanıyor. Hukuk alanına verdiği eğitim ve yürüttüğü araştırma faaliyetleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Üniversitenin hukuk fakültesi, “Peter A. Allard School of Law” adıyla anılıyor. Fakülte hukuk alanında lisans programları ve lisansüstü programlar sunuyor. Buna ek olarak; online programlar da sunuluyor. Üniversite bünyesinde 4 farklı araştırma merkezi bulunuyor. Bu merkezlerde disiplinlerarası araştırma programları yürütülüyor. Bu araştırma merkezleri şöyle sıralanıyor;

 • Asya Hukuk Araştırmaları Merkezi
 • İş Hukuku Merkezi
 • Feminist Hukuk Araştırmaları Merkezi
 • Hukuk Ve Çevre Merkezi

York Üniversitesi

Kanada’da hukuk okumak isteyenler için ön plana çıkan bir diğer üniversite York Üniversitesi… Times Higher Education’a göre listenin dördüncü sırasında York Üniversitesi yer alıyor. Üniversite, Kanada’nın Ontario Eyaleti’nde yer alıyor. Toronto kentinde bulunan bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Kanada’nın dördüncü en büyük üniversitesi olma özelliği taşıyor. 1959 yılından beri varlığını sürdürüyor. Üniversite yaklaşık 56 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde 7 bin akademik personel görev alıyor.

Üniversite verdiği eğitim ve sunduğu programlarla dünya çapında önemli bir konumda yer alıyor. York Üniversitesi 12 fakülteden oluşuyor. Yalnızca hukuk alanında değil; işletme, eğitim, çevre bilimleri, sanat gibi alanlarda da ön plana çıkıyor. Kanada’da hukuk okumak isteyenler için üniversitenin hukuk fakültesi, “Osgoode Hall Law School” adıyla anılıyor. Fakülte; lisans programları ve lisansüstü programlar sunuyor. Aynı zamanda fakülte bünyesinde profesyonel gelişim programları da sunuluyor.

Fakülte, hukuk teorisi ile deneyimsel öğrenmeyi bütünleştiren bir eğitim anlayışını benimsiyor. Hukuk eğitiminde yenilikçi bir öğretim anlayışı ile yola çıkıyor. Topluma hizmet fakülte için önemli bir noktayı oluşturuyor. Üniversite aynı zamanda bir dizi merkez ve enstitüye ev sahipliği yapıyor. Bu merkez ve enstitüler çeşitli disiplinlerden akademisyen ve araştırmacıları bir araya getiriyor. Bu merkezler şöyle sıralanıyor;

 • Kanada Sivil Adalet Forumu (CFCJ)
 • Fikri Mülkiyet Hukuku ve Teknoloji Programı (IP Osgoode)
 • Feminist Hukuk Araştırmaları Enstitüsü (IFLS)
 • Jack & Mae Nathanson Uluslararası İnsan Hakları, Suç ve Güvenlik Merkezi
 • Jay ve Barbara Hennick İş ve Hukuk Merkezi
 • Uyuşmazlık Çözümü için Winkler Enstitüsü

Montreal Üniversitesi

Kanada’da hukuk okumak için tercih edilebilecek bir diğer üniversite ise Montreal ÜniversitesiMontreal Üniversitesi, Times Higher Education’a göre hukuk alanında Kanada’nın en iyi beşinci üniversitesi olarak sıralanıyor. Üniversite aynı zamanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında da yer alıyor. Montreal Üniversitesi 1878 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Kanada’nın Quebec kentinde yer alan üniversite bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversite Kanada’nın Fransızca eğitim veren kurumlarından biri olarak biliniyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 47 bin öğrenci eğitim görüyor. Üniversitenin yoğun bir uluslararası öğrenci nüfusuna sahip olduğu biliniyor.

Montreal Üniversitesi 16 fakülte etrafında düzenleniyor. Üniversite yalnızca hukuk alanında değil; tıp, eğitim, sanat, bilim gibi alanlarda da adından söz ettiriyor. Üniversitenin hukuk fakültesinin 1892 yılında kurulduğu biliniyor. Fakülte, Fransızcanın yanı sıra; İngilizce programlar da sunuyor. Fakülte bünyesinde hem lisans hem de lisansüstü dereceler veriliyor. Fakülte bünyesinde “Kamu Hukuku Araştırma Merkezi” adlı bir merkez bulunuyor. Bu merkez; Kanada’daki ilk ve en önemli hukuk araştırma merkezi olarak biliniyor.

Kanada’da hukuk okumak ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitime dair sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.  Bölümler ve üniversiteler hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.