fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Japonya’da Lisans Eğitimi Alacakların Bilmesi Gerekenler

Japonya’da Lisans Eğitimi Alacakların Bilmesi Gerekenler

Japonya yabancı öğrencilerin lisans eğitimi için gözde bir ülkelerden biri. Öncelikle Japonca’ya, Japonya tarihi ve kültürüne ilgili birçok kişi burada…

13 Ocak 2020

Japonya yabancı öğrencilerin lisans eğitimi için gözde bir ülkelerden biri. Öncelikle Japonca’ya, Japonya tarihi ve kültürüne ilgili birçok kişi burada lisans eğitimi alarak dil gelişimlerine katkıda bulunurken keyifli ve eşsiz bir öğrencilik hayatı yaşayabilirler. Bunun yanında mezuniyet sonrası için birçok fırsat sunuyor buradaki üniversiteler. Bildiğimiz gibi Japonya Honda, Toyota, Canon ve Sony gibi dev şirketlere ev sahipliği yapıyor. Buradaki birçok üniversitenin de bu şirketlerle stajyerlik anlaşması bulunuyor. Dolayısıyla bu alanda kariyer düşünen öğrenciler için gerçekten cazip bir ülke Japonya. Bunlara ek olarak çoğu oldukça prestijli okullar; dünyadaki en iyi 100 üniversite listelerinde birçok Japon üniversitesi görmek mümkün.

Japonya’daki üniversiteler yabancı öğrencilere lisans eğitimleri için çok çeşitli alanlar sunuyor. Bunlar arasında fen ve sosyal bilimler, teknoloji, matematik, sanat, tıp, mühendislik vb. bölümleri görebiliyoruz. Ayrıca eğitim dili İngilizce olan birçok okul var, ki bu da yabancı öğrencileri çeken bir detay oluyor. Japonya’da lisans eğitiminin bir diğer artısı da başka ülkelerle de kıyasladığımızda, nispeten daha uygun fiyatlar sunması. Bu sayılar gidilen şehre, seçilen programa ve okula göre değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca yine yabancı öğrenciler için birçok burs imkânı da sunuluyor. Bu bursların bazıları okul ücretinin bir kısmını veya tamamını karşılamanın yanı sıra konaklama, yemek ve seyahat olanağı da sağlayabiliyor. Yabancı öğrenci olarak Japonya’da alabileceğiniz başlıca beş bursu sizler için şöyle sıralayalım:

  • MEXT Bursu
  • Tokyo Üniversitesi Bursu
  • Doshisha Üniversitesi Bursu
  • Hosei Üniversitesi Bursu
  • Sophia Üniversitesi Bursu

Peki Japonya’da lisans öğrencisi olmanın şartları neler? Her üniversitenin öğrenci alım süreci değişiklik göstereceği gibi bazı üniversiteler öğrenci ortalamalarına, notlarına göre seçmek yerine bir giriş sınavı yapıyorlar. Ülke genelinde çoğu üniversitenin uygulamış olduğu bu sınav ‘Examination for Japanese University Admission for International Students (EJU)’ olarak geçiyor ve öğrencinin farklı alanlardaki temel akademik yeteneğini ölçüyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi belirli bir İngilizce seviyesinin kanıtlanmasını isteyen okullar da var. Bu tip sınavların yanında transkript, başvuru formu, ekonomik yeterliliği kanıtlayan bir belge, pasaport vb. belgeler de isteniyor.

Japonya’da öğrenci olarak konaklama için birçok seçenek var. Çoğu üniversitenin kampüs içerisinde yurtları var. Bu yurtlarda çeşitli ülkelerden gelmiş birçok öğrenciyle tanışıp kaynaşmak, değişik kültürleri tanımak mümkün. Okul çevresinde daireler bulmak da diğer bir seçenek.

Eğer Japon kültürüne ilgiliyseniz, Japonca öğreniyor ve geliştirmek istiyorsanız, hem prestijli okullardan kaliteli eğitim alıp hem de kendinize farklı ve keyifli bir deneyim yaşatmak istiyorsanız Japonya lisans eğitiminiz için ideal ülkelerden biri!

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

3 + 3 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest