fbpx
Ana sayfa » CV Hazırlama » İyi Bir Portföy Her Kapıyı Açar!

İyi Bir Portföy Her Kapıyı Açar!

Eğitim hayatınıza yurtdışında güzel sanatlar okuyarak devam etmek istiyorsanız, standart başvuru prosedürüyle beraber hazırlayacağınız iyi bir portföy şansınızı beklemediğiniz kadar…

10 Ocak 2019

İyi Bir Portföy Her Kapıyı Açar!

Eğitim hayatınıza yurtdışında güzel sanatlar okuyarak devam etmek istiyorsanız, standart başvuru prosedürüyle beraber hazırlayacağınız iyi bir portföy şansınızı beklemediğiniz kadar artırabilir. 

Mimarlık, Güzel Sanatlar, Grafik Tasarım, İllüstrasyon, İç Mimarlık, Animasyon, Oyun Tasarımı, Sinema ve diğer görsel sanat ve tasarım bölümleri… Her öğrenci adayının güzel sanat okulları konusunda farklı bir isteği, yeteneği ve amacı olduğu gibi, okul ve fakültelerin öğrenci adaylarından bekledikleri de farklı olabiliyor. İlk etapta kendi beklentilerimizle, başvuru yapacağımız okul ve fakültelerin beklentilerinin ne ölçüde uyuştuğuna dikkat etmemiz gerekiyor.

Bazı üniversite ve kolejler portföy hazırlama konusunda katı ölçütlere sahipken, bazıları daha esnek bir tutum sergileyebiliyor. Okulların oturttukları “öğrenci kültürü” açısından bakıldığında oldukça normal olan bu durum, öğrencilerin portföy hazırlama süreçlerini kabusa çevirebiliyor. Bu noktada başvurulacak her okul ve fakülte için farklı portföy oluşturulabileceği gibi daha genele hitap edecek bir portföy ile de başvuru sürecine girilebilir.

Başvurulacak Okulu Anlamak Çok Önemli

Okullar, sahip oldukları kültürü korumak adına her yıl yapılan başvuruların yalnızca küçük bir bölümünü kabul ediyor. Bu sebeple, yurtdışı güzel sanatlar fakültelerinde okumayı hedefleyen öğrenci adaylarının portföy hazırlama sürecinden önce “mükemmel bir portföy” kavramının olmadığını bilmelerinde fayda var. 

Kendi yarattıkları öğrenci kültürü ve profilini korumayı amaçlayan okullar, bu noktada evrensel değerlendirme yaklaşımlarını izlemektense öğrenci adayının tekniğine, çok yönlülüğüne, yaratıcılık seviyesine, durumları nasıl yorumladığına ve elbette kişiliğini yarattığı eserlere ne kadar yansıtabildiğine bakıyor. Hazırlayacağınız portföyü orijinal kılacak unsurları kişiliğinizde bulabilirsiniz. Okulların kabul komiteleri, özellikle yaşadığınız olayların, yarattığınız sanat eserleri üzerindeki etkisini görme konusunda son derece istekli bir şekilde davranabiliyorlar ve bu kriter onay süreçleri üzerinde etkin bir role sahip. 

Kabul komitelerinin portföyünüzü incelerken bakacağı bir diğer önemli kriter de çok yönlülük. Portföyünüze ekleyeceğiniz sanat eserlerinde farklı araç, malzeme ve stillerden yararlanarak çok yönlülüğünüzü ortaya koyabilirsiniz. 

Erken hareket etmek her zaman kazandırır

Daha önce de söz ettiğimiz gibi her okulun beklentileri, başvuru tarihleri ve gereklilikleri farklıdır. Bu sebeple öğrenci adayların başvuru süreçleri için erken bir dönemde harekete geçmesi gerekiyor. 

Okulların başvuru tarihlerini öğrendikten sonra kaç parçadan oluşan (Genellikle 10-20 arası) bir sanat portföyü istendiğini ve bu parçaların ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini anlayarak hareket edebilirsiniz. Oluşturacağınız genele hitap eden bir sanat portföyü ile birden çok okula başvurabileceğiniz gibi hedeflediğiniz okulların beklentilerine uygun, farklı portföyler oluşturarak şansınızı artırabilirsiniz. Özellikle farklı okullara yapacağınız başvurularda, okulun sanat portföyü için belirttiği formata dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı okullar A4 formatında portföy talep ederken, bazıları A3 gibi farklı formatların yanı sıra hazırladığınız portföyün dijital kopyasını da isteyebilir. 

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

14 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest