İtalya’da üniversite eğitimi, Türkiye’de üniversite hazırlık sürecinde olan pek çok öğrencinin hayallerini süslüyor. İtalyan üniversiteleri sundukları eğitim ve kariyer fırsatlarıyla tercih sebebi oluyor. Ülkede İtalyancanın yanı sıra; İngilizce eğitim alınabilecek pek çok üniversite ve bölüm seçeneği de bulunuyor. İtalya’da bulunan pek çok devlet üniversitesinde ücretsiz eğitim almak mümkün olabiliyor. Bu durum, yalnızca Avrupa Birliği ülkelerinden giden öğrenciler için geçerli olmuyor. Dünyanın pek çok noktasından İtalya’ya, okumaya giden öğrencileri de kapsıyor. Özel üniversiteler ise dünyanın farklı noktalarından gelen öğrenciler için çeşitli burs seçenekleri sunuyor. Öğrenciler bu burslar sayesinde eğitim masraflarının yanı sıra; barınma, yeme – içme gibi ihtiyaçlarını da karşılayabiliyor.

Peki; İtalya’da eğitim almak için neler yapmak gerekiyor? İtalyan üniversitelerinde en çok hangi bölümler tercih ediliyor? Hangi üniversiteler dünya listelerinde kendilerine yer bulabiliyor?  İtalya’nın en iyi üniversiteleri hangileri?

İtalya’da Üniversite Eğitimi Almak İçin Neler Yapılmalı?

İtalya’da lisans eğitimi üç yıl sürüyor. Master eğitimi alacakları ise iki yıllık bir eğitim süreci bekliyor. Öğrencilerin İtalyan üniversitelerinde eğitim alabilmeleri için belirli bir not ortalamasının üzerine çıkmaları gerekiyor. Aynı zamanda dil seviyesi de önem taşıyor.

Not ortalamasının 100’lük sisteme göre değerlendirildiğinde minimum 70 olması bekleniyor. Elbette; not ortalaması ne kadar yüksek olursa; öğrencilerin rakiplerine karşı şansı o kadar artıyor. Aynı durum, dil seviyesi için de geçerli oluyor. İstenen dil düzeyi, hem İtalyanca hem de İngilizce için B1 olarak biliniyor. Ancak; kimi üniversiteler dil seviyesinin yeterli olmaması halinde; öğrencileri, hazırlık programlarına dahil edebiliyor. İtalya’da üniversite eğitimi için şartlı kabul alan öğrencilerin hazırlık programları kapsamında istenen dil düzeyine ulaşmaları bekleniyor. Gerekli dil düzeyine ulaştıktan sonra öğrenciler, lisans derslerini almaya hak kazanıyor. Master eğitiminde ise gerekli dil seviyesi minimum B2 olarak biliniyor.

Türkiye’de üniversite sınavına girmiş ve dört yıllık bir bölümü kazanmış olmak İtalya’da kimi üniversitelerin kapısını açıyor. Benzer nitelikteki bölümlere kayıt yaptırmak bu sayede mümkün olabiliyor. Ancak bu noktada uluslararası sınavların ve diploma programlarının sağladığı avantajı göz ardı etmemek gerekiyor. SAT sınavının, AP ve IB gibi ileri düzey eğitim programlarının kabul sürecini kolaylaştırdığı biliniyor. Bu sınavlar ve diploma programları öğrencilerin akademik hayata hazır olduklarının bir kanıtı olarak görülüyor.  aba Eğitim uzman kadrosu ile üniversite kabul sürecinde öğrencilere pek çok konuda destek veriyor. Uluslararası sınavlar, evrak takibi, burs başvurusu, staj süreçleri gibi konular bu kapsamda sıralanıyor.

İtalya’da Üniversite Eğitimi: Hangi Üniversite ve Bölümler Ön Plana Çıkıyor?

İtalyan üniversiteleri denildiğinde akla ilk olarak sanat ve tasarım bölümleri geliyor. İtalya’nın moda tasarımı, sinema, güzel sanatlar gibi alanlarda ön planda yer aldığı biliniyor. Ancak bununla birlikte; İtalya tıp, mühendislik gibi alanlarda da son derece başarılı üniversitelere ev sahipliği yapıyor. İtalya’da bulunan pek çok üniversite dünya sıralamalarında kendilerine yer buluyor. Peki; İtalya’da eğitim almak isteyenler için İtalya’nın en iyi üniversiteleri hangileri?

Times Higher Education’ın hazırladığı, dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde pek çok İtalyan üniversitesi yer alıyor. Bu listeye göre İtalya’nın en iyi üç üniversitesi şöyle sıralanıyor;

  • University of Bologna
  • Scuola Normale Superiore di Pisa
  • Humanitas University

University of Bologna, 1088 yılından beri faaliyet gösteriyor ve dünyanın en eski üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, hukuk, mühendislik, sanat ve beşeri bilimler gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Scuola Normale Superiore di Pisa, 1819 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdüren köklü bir üniversite olarak tanınıyor. Avrupa’nın en iyi 50 üniversitesi arasında sıralanıyor. Humanitas University ise Yaşam Bilimleri alanında dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak görülüyor.

İtalya’da üniversite eğitimi, üniversiteler ve bölümler hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitim hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.