Yurtdışında Mimarlık Alanında Yüksek Lisans Yapmak İçin Neler Gerekir? 

Mimarlık hem ülkemizde hem de yurtdışında rağbet gören alanlardan biridir. Yurtdışında mimarlık eğitimi son derece popülerdir. Özellikle lisans eğitimini Türkiye’de tamamlayan pek çok öğrenci yüksek lisansını mimarlık alanında yapmak için yurtdışını tercih ediyor. Avrupa ülkelerinde mimarlık eğitiminin kalitesi gözle görülebilecek ölçüdedir. O halde yurtdışında mimarlık alanında yüksek lisans yapmak için neler gerekir? Sırayla inceleyelim. 

Mimarlık Eğitimi Almak İstediğiniz Ülke Hangisi? 

Yurtdışında mimarlık alanında yüksek lisans yapmaya karar verdikten sonra bir ülke seçmeniz gerekiyor. Yurtdışında mimarlık dalında İngiltere öne çıkıyor. Öğrencilerin büyük bölümü tercihini İngiltere’den yana kullanırken, başka seçeneklerde varlığını koruyor. Macaristan, Polonya, Çekya, Ukrayna, Almanya ve İtalya mimarlık alanında yüksek lisans yapabileceğiniz diğer ülkeler arasında yer alıyor. 

Neden Yurtdışında Mimarlık Alanında Yüksek Lisans Yapmalıyım? 

Türkiye’de verilen mimarlık yüksek lisans eğitimlerinin pek çoğu Türkçe’dir. Dolayısıyla bu durum mezunların kariyerleri açısından bir sınırlama getiriyor. Kariyerlerini uluslararası alana taşıyamamalarından ötürü piyasadaki mezun mimar sayısı rekabeti arttırıyor. Gün geçtikçe de yabancı dil bilen ve değişik projelerde çalışabilecek uluslararası deneyim sahibi mimarlara ihtiyaç duyuluyor. 

Yurtdışında alacağınız mimarlık eğitimi, Türkiye’de gördüğünüz lisans eğitimi sonrası farklı mimari alanlara aşinalık sağlayacaktır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden de sayısız öğrenciyle aynı projelerde çalışma şansı sunacaktır. Üstelik İngilizce ve Rusça gibi dillerde eğitim alarak altyapınızı geliştirmenize imkan tanıyacaktır. Aynı zamanda yurtdışında alacağınız mimarlık yüksek lisans eğitimi süresince, vizesiz olarak Avrupa ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Dünyanın en güzel ve ünlü şehirlerinin mimarilerini yerlerinde inceleyerek bakış açınızı zenginleştirme fırsatı yakalayacaksınız. 

Birkaç sene öncesine kadar sadece birkaç üniversitede verilen mimarlık masterı, günümüzde sayısız üniversitede veriliyor. Ancak ülkemizde bu üniversitelerin çoğunun vakıf üniversitesi olması ve eğitim sistemi, akademisyen sayısından dolayı adayların beklentilerini karşılamıyor. Mimarlık yüksek lisansı yapmak için de yurtdışını araştırmaktan başka seçenek kalmıyor. 

Yurtdışında Mimarlık Alanında Yüksek Lisans Yapmak İçin Başvuru Şartları Nelerdir? 

Yurtdışında mimarlık alanında yüksek lisans yapmak için genel olarak istenen şart ve belgeler şu şekildedir. 

  • Lisans Diploması 
  • GPA Not Ortalaması 
  • İngilizce Ana diliniz değilse IELTS ya da TOEFL başarı belgesi 
  • Okulunuzun İstediği Başvuru Formu 
  • 2 ya da 3 Adet Referans Mektubu 
  • Portfolyo Örnekleri 
  • Yüksek Lisans Yapacağınız Okula Hitaben Başvuru Niyet Mektubu 
  • Özgeçmiş ( Varsa İş Tecrübeleriniz) 

Mimarlık Yüksek Lisans Başvuru Sonrası Yanıt Almak Ne Kadar Sürer?

Yurtdışında mimarlık yüksek lisans başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra yanıt almanız okula göre değişecektir. Maksimum 2 hafta ya da 2 ay arası süre ile başvurunuza yanıt gelir. Olumlu ya da olumsuz yapılacak dönüşler için dikkat edeceğiniz en önemli nokta evraklarınızın eksiksiz olmasıdır. Bir de mümkün olduğunca erken başvuru gerçekleştirmeniz gerekiyor.