fbpx
Ana sayfa » İngilizce Dil Yeterlilik Sınavları
İngilizce Dil Yeterlilik Sınavları
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

İngilizce Dil Yeterlilik Sınavlarına Genel Bakış

Gerek yurtdışında eğitim almak, gerek yabancı dilde eğitim veren üniversitelere başvurmak, gerek iş başvurularında bulunurken, İngilizce seviyenizi ispatlayabilmek için bir dil yeterlilik belgesi sunmanız gerekmektedir. Dil yeterlilik belgesini elde edebilmek için girebileceğiniz birden fazla sınav olması ise kafanızı karıştıracak, bazı sınavlar ise sizi her zaman bir adım öne geçirecektir. Peki hangi dil yeterlilik sınavına girmek sizin için daha avantajlı? Hangisi daha çok ülke / kurum / okul tarafından kabul ediliyor?

TOEFL sınavına kimler girebilir, nerelerde geçerlidir?

TOEFL, ABD ve Kanada başta olmak dünyanın birçok ülkesinde kullanılan bir dil yeterlilik sınavıdır. Eğitimine yurtdışında devam edecek, yabancı dille eğitim görecek, yüksek lisans programlarına katılacak öğrencilerin yanında iş başvurusunda bulunacak adaylar da TOEFL sınavına girebilirler. Yetkili sınav merkezlerinde ve internete bağlı bilgisayarlar aracılığıyla gerçekleştirilen TOEFL sınavı “TOEFL IBT” dir ve yaklaşık 4,5 saat sürmektedir. Listening, Reading, Speaking, Writing olmak üzere dört aşamadan oluşan ve her bir aşaması 30 puan değerinde olan TOEFL sınavından alacağınız sonuç belgesiyle Türkiye’deki İngilizce ile eğitim veren devlet ve vakıf üniversitelerine girebilir, yabancı dil sınavlarından muaf olabilir, iş dünyasında yeterlilik belgesi olarak kullanabilirsiniz. Alacağınız puan 2 yıl boyunca geçerli olacaktır ve YDS denkliği bulunmaktadır.

IELTS sınavı nedir, nerelerde geçerlidir?

IELTS, dünya çapında geçerli saygın bir dil yeterlilik sınavıdır. Yurtdışı eğitiminin yanı sıra göçmenlik ve vize işlemleri için de kullanabileceğiniz bir sınav türü olan IELTS Listening, Reading, Writing ve Speaking olmak üzere dört aşamadan oluşur ve her bölüm 1-9 arası puanlarla değerlendirilir. İki yıl geçerliliği bulunan IELTS’in YDS denkliği de bulunmaktadır. Türkiye’deki tüm devlet ve vakıf üniversitelerinin lisans, yüksek lisans ve doktora başvurularında da IELTS geçerlidir.

Proficiency sınavı nedir? Proficiency sınavına kaç kere girebilirsiniz?

İngilizce eğitim veren üniversitelerin hazırlık sınıflarında dil eğitimi görmeden, doğrudan eğitim hayatlarına başlamaları için her kurumun kendi içerisinde düzenlediği bir İngilizce yeterlilik sınavı formatıdır. Her kurum kendi sınavını, kendi eğitim kurumunun koşullarına göre hazırladığı için de belli bir kalıbı ve kuralı bulunmamaktadır.

Proficiency sınavlarında sizi yönlendirecek en önemli unsur; sınavına gireceğiniz eğitim kurumlarının yapacağı duyurular, yönlendirmeler ve okuyacağınız bölümün İngilizce ağırlığıdır. Sınav her sene bir kere düzenlenir ve sınavı geçemediğiniz takdirde hazırlık sınıfında İngilizce eğitimi alırsınız.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]TOEFL ve IELTS[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_cta h2=”TOEFL” style=”3d” color=”blue”]TOEFL Listening, Reading, Speaking, Writing olmak üzere dört aşamadan oluşan ve her bir aşaması 30 puan değerinde olan TOEFL sınavından alacağınız sonuç belgesiyle Türkiye’deki İngilizce ile eğitim veren devlet ve vakıf üniversitelerine girebilir, yabancı dil sınavlarından muaf olabilir, iş dünyasında yeterlilik belgesi olarak kullanabilirsiniz.[/vc_cta][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_cta h2=”IETLS” style=”3d”]IELTS Listening, Reading, Writing ve Speaking olmak üzere dört aşamadan oluşur ve her bölüm 1-9 arası puanlarla değerlendirilir. İki yıl geçerliliği bulunan IELTS’in YDS denkliği de bulunmaktadır. Türkiye’deki tüm devlet ve vakıf üniversitelerinin lisans, yüksek lisans ve doktora başvurularında da IELTS geçerlidir.[/vc_cta][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_video link=”https://youtu.be/B47-L657Y0Y” title=”TOEFL vs. IELTS”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_cta h2=”Detaylı bilgi için bize yazın” shape=”square” style=”flat”][/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 4 =

Whatsapp

Pin It on Pinterest