IB Dersleri Nedir ve Kimler Almalıdır?

Uluslararası Bakelorya (International Baccalaureate), dünyanın farklı kıtalarında bulunan çağdaş ülkelerinin çoğunda uygulanan bir eğitim sistemi. IB programı, kültürlerarası bir anlayışla evrensel ve bilimsel değerlere uygun bireyler yetiştirmeyi hedefliyor. IB dersleri dünyanın her köşesinde pek çok okulda geçerli kabul ediliyor.

IB derslerinin temel özellikleri

IB dersleri, lise öğreniminin son iki yılında uygulanan diploma programı kapsamında alınıyor. Bu dersler Amerika, Kanada, Avustralya ve birçok Avrupa ülkesindeki üniversitelerin birinci sınıf dersleri yerine sayıldığından öğrencilere direkt ikinci sınıftan başlamak gibi bir avantaj sağlıyor.

IB dersleri beş grup halinde verilir. Birinci grup anadil dersleri her ülkenin kendi dil ve edebiyatını içeriyor. İkinci grupta yabancı dil dersleri vardır. Üçüncü grupta, sosyal bilim dersleri; dördüncü grupta fen dersleri bulunuyor. Beşinci grup Matematik, Matematiksel Yöntemler ve İleri Düzey Matematik gibi analitik dersleri içeriyor. Altıncı grup içerisinde genelde sanat dersleri ve ikinci yabancı dil dersleri bulunuyor.

ib-dersleri

IB programlarına katılan öğrenciler, en çok üçüncü ve dördüncü grupta desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle öğrencilere deneyimli öğretmenler tarafından Matematik, Fizik ve Biyoloji dersleri sağlanıyor.

IB derslerini kimler almalı?

Türkiye’de IB programı sunan liselerin sayısı gün geçtikte artıyor. Uluslararası geçerliliği olduğu için IB derslerini yurtdışında üniversite okumak isteyen lise öğrencilerinin alması kesinlikle tavsiye ediliyor. Hedeflerini yüksek tutan ve yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler, bu dersleri yüksek notlarla geçerek gelecek planlarına dair şanslarını arttırıyor.

IB Matematik, Fizik ve Biyoloji dersleri özellikle mühendislik gibi teknik alanlarda; ya da fizik, biyoloji, doğa bilimleri gibi temel bilim dallarında eğitim alacak gençler için oldukça önemli. Pozitif bilimleri özümsemek ve uygulamaya dökebilmek için kritik olan bu dersleri alarak transkripte yazdırmak, evrensel kalitede bir eğitimi garantiliyor.

IB dersleri almak için elbette yurtdışında okumak isteme şartı yok. Eğitim müfredatında uluslararası bir birlik sağlamayı amaçlayan IB dersleri, lise öğrencilerine çağdaş dünya standartlarında kaliteli bir eğitim alma şansı sunuyor. IB dersleri almak, nerede okursa okusun kendini bir dünya vatandaşı olarak görmek isteyen her öğrencinin değerlendirmesi gereken bir fırsat.

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!