fbpx

Hollanda’nın En İyi 10 Üniversitesi! 3 Tanesi Dünya’da ilk 100’de!

Hollanda’nın Teknoloji, Mühendislik, Yapay zeka, psikoloji gibi pek çok alanda dünya’nın en iyi üniversilerinden bazılarına sahip. İlk 3 Üniversitesi ise dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alıyor. Hollanda’da lisans eğitimi, Batı Avrupa’da yıllardır öğrencilerin lisans eğitimlerini almak ve değişim programları yapmak amacıyla çokça tercih ettiği bir seçenek olmuştur. Yüksek standartlarda İngilizce dilinde sundukları lisans programları özellikle sektöre direkt olarak yerleşimi hızlandırmakta ve kariyer odaklıdır.

 

 

 

 

Peki, Hollanda’nın en iyi 10 üniversitesi hangileri?

10. Radboud University

Nijmegen şehrinde bulunan üniversite 1923 yılında kurulmuş. 5 fakültede 13 lisans ve 35 master programı mevcut. Bir araştırma üniversitesi olan Radboud’un 22 bin öğrencisi var.

9. Erasmus University Rotterdam

Tıp ve ekonomi alanlarında öne çıkan üniversite 30 bin öğrenciye sahip. Üniversite Hollanda’nın 2. büyük kenti Rotterdam’da bulunuyor. 1913 yılında kurulan üniversitenin %20 sini uluslararası öğrenciler oluşturuyor.

8. University of Twente

Üniversite Hollanda’nın doğusunda Enschede şehrinde bulunuyor. Yeni nesil bir teknik üniversite olarak 1961 de kurulmuş. Avrupa Yenilikçi Üniversiteler Konsorsiyumu içinde yer alıyor.

7. Wageningen University & Research

Pek çok önemli şirketin yer aldığı Gıda Vadisinde bulunuyor. Dünya’nın en iyi ziraat ve ormancılık fakültesine sahip. Avrupa yaşam bilimleri ağı’nın üyesi.

6. Utrecht University

1636 yılında kurulan üniversite Avrupa’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden. Hollanda’nın önemli şehirlerinden Utrechtte yer alıyor ve 30 bin öğrencisi var.. Üniversitede 90 dan fazla İngilizce eğitim veren master programı var.

5. Leiden University

1575 yılında kurulan üniversite Hollanda’nın en eski üniversitesi. Sosyal bilimler alanında öne çıkan üniversitenin 30 bin öğrencisi var. Üniversiteden toplam 16 araştırmacı Nobel ödülü kazanmış.

4. University of Groningen

1614 yılında kurulan üniversite ülkenin kuzeyindeki Groningen kentinde bulunuyor. 11 fakültesi ve 27 araştırma merkezinde toplam 31 bin öğrencisi var. Üniversite bünyesinde 100’ü kadın toplam 400 profesör görev alıyor.

3.Eindhoven University of Technology

1956 yılında kurulan yeni nesil üniversitenin 11 bin öğrencisi var. Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında gösteriliyor. Avrupa Teknik Üniversiteler birliği içinde yer alıyor.

2.UvA University of Amsterdam

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan üniversitenin 31 bin öğrencisi var. 1632 yılında kurulan üniversitenin yıllık bütçesi yaklaşık 500 milyon euro. Medya, psikoloji ve yapay zeka alanlarında öne çıkıyor.

1. Delft University of Technology

Bir teknoloji üniversitesi olan okul dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında. Mimarlık alanında dünyanın en iyi 3 üniversitesinden biri olarak gösteriliyor. Hollanda’nın en kapsamlı araştırma üniversitesinde 2500 den fazla bilim insanı var.

 

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için YouTube kanalımıza abone olabilir, videomuza göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

WhatsApp Hızlı Randevu!