Hangi Üniversiteler Daha İyi İş Fırsatları Sunuyor

Üniversite eğitimini yurt dışında almak hiç şüphesiz birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Bunlardan birkaçını sayacak olursak ilk olarak aile ve alışılmış arkadaş çevresinden oldukça uzak bir lokasyonda bulunmak genç yaşta yaşam deneyimi edinmek demek. Dünyanın dört bir yanından gelen kişilerle yeni arkadaşlıklar kurmak farklı kültürleri tanımayı, benimsemeyi ve yeni bir bakış açısı kazanmayı beraberinde getiriyor. İngilizce veya farklı yeni bir dilde yetkinlik kazanmak, sosyal ve profesyonel network kurmak ise oldukça büyük bir fırsat. 

Tüm bunlara ek olarak gelişmiş teknoloji ve saygın akademik alt yapısı ile dünyanın önde gelen üniversiteleri mezun olduktan sonra prestijli kurumlarda kolaylıkla iş bulma imkânı da sağlıyor. Başta Avrupa ve Amerika olmak üzere kariyerinize bir sıfır önde başlamanızı sağlayan en iyi üniversiteler ve iş imkanları nelerdir sorusuna birlikte bakalım.  

1. Harvard University

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması bazında akla ilk gelen Harvard Üniversitesi, her zaman en iyi öğrencileri kabul eden bir okul olmuştur. Her dönemde çığır açan yeniliklere ev sahipliği yapan okulun mezunları işverenler tarafından ayrıcalıklı tutulmaktadır. Öğrencilerin girişimcilik becerilerinin desteklendiği okulda, 11 fakülte, sayısız bölüm ve akademik kütüphaneler ile oldukça kaliteli lisans ve lisansüstü eğitimleri verilmektedir. 

2.  California Institute of Technology

Öğrencilerinin matematik, fen ve mühendislik alanlarındaki yetenekleri ile tanınan okul, bir teknoloji üniversitesidir. Öğrenci sayısı az olsa da Nobel ödülü kazanan kişileri, akademisyenlerin yaptıkları yayınlar gibi ölçütlere bakıldığında dünya sıralamasında her zaman ilk 10’da yerini almaktadır. İnsanlığın bilgi düzeyini araştırmalarla genişletmeyi ilke edinen okul, en iyi teknik üniversitedir. 

3. Massachusetts Institute of Technology

Teknolojik gelişmelere yön veren kurumlardan biri olan MIT, bilim ve mühendislik alanlarında oldukça saygın bir kurumdur. İş imkânı yüksek olan üniversiteler arasında bulunan ve dünyanın en iyi araştırma üniversiteleri arasında gösterilen okuldan mezun olanların başlangıç maaşları bir hayli yüksektir. Genellikle Google, Apple ve Microsoft gibi lider şirketlerin bünyesinde çalışan mezunlar ile öğrenciler ve öğretim üyeleri arasında bilimsel çalışmalar her zaman devam etmektedir. 

4. University of Cambridge

Kuruluşu 13. yüzyıla dayanan üniversite, iş dünyasının saygın şirketlerine açılan bir kapıdır. Dil bilim, mühendislik, sosyal ve beşerî bilimler ile doğa bilimleri ve tarih alanlarındaki başarıları ile adından söz ettiren okul, sayısız Nobel ödülü ile de bu başarını taçlandırmaktadır. 

5. Stanford University

Silikon Vadisi yakınında bulunan Stanford Üniversitesi mezunları tarafından Google, Nike, Netflix, ve Instagram gibi birçok başarılı şirket kurulmuştur. Mezunlarının neredeyse tamamının özellikle teknoloji endüstrisi alanında istihdamını sağlayan okul, bilim ve sağlık alanında da buluşların yapıldığı bir kurumdur. 

6. Tsinghua University

İş imkânı en iyi olan üniversiteler arasındaki bir diğer okul ise Pekin’de bulunuyor. Tsinghua University, teknoloji ve bilimsel araştırmalardaki öncü çalışmaları ile tanınmaktadır. Özellikle mühendislik alanlarındaki başarı ile mezunlarına tüm dünyada geçerli bir diploma ve iyi bir kariyer fırsatı sunmaktadır. 

Kaynaklar

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!