fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Genetik Mühendisliği Nedir?

Genetik Mühendisliği Nedir?

Genetik Mühendisliği, genetik modifikasyon ya da genetik manipülasyon olarak da adlandırılabilir. Bu kavram, bir organizmanın genlerinin biyoteknoloji kullanılarak doğrudan manipülasyonunu…

4 Şubat 2021

aba-egitim-genetik-muhendisligi-nedir

Genetik Mühendisliği, genetik modifikasyon ya da genetik manipülasyon olarak da adlandırılabilir. Bu kavram, bir organizmanın genlerinin biyoteknoloji kullanılarak doğrudan manipülasyonunu ifade eder. Hücrelerin genetik yapısını değiştirmek için kullanılan bir dizi teknolojiyi tanımlar. Tür sınırları çerçevesinde, yeni organizmalar üretmek amacıyla genlerin aktarımı buna dahildir. Bunlara ek olarak; genetiği değiştirilmiş bakterilerle yapılan uygulamalar da bulunmaktadır. Bunlar; biyoyakıt üretmek, petrol sızıntılarını, karbonu ve diğer zehirli atıkları temizlemek gibi uygulamalar olabilir.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar

Genetik mühendisliği yoluyla üretilen bir organizmanın genetiğinin değiştirilmiş olduğu kabul edilmektedir. Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar kısaca GDO olarak adlandırılır. İlk GDO, 1973’te Herbert Boyer ve Stanley Cohen tarafından üretilen bir bakteridir. Genetiği değiştirilmiş ilk gıdanın ise 1994’te üretilen Flavr Savr domatesi olduğu bilinmektedir. Flavr Savr, daha uzun bir raf ömrüne sahip olması amacıyla tasarlanmıştır. Günümüzde ise bu işlem mahsullerin böceklere ve herbisitlere karşı direncini artırmak için kullanılmaktadır. Genetik mühendisliği araştırma, tıp, endüstriyel biyoteknoloji ve tarım dahil olmak üzere birçok alanda uygulanmaktadır. Hormonlar, ilaç üretimi ve aşılarla beraber; gen terapisi yoluyla genetik hastalıkları tedavi etme potansiyeline sahiptir.

İlaç üretimi için kullanılan tekniklerin aynısı, endüstriyel uygulamalarda da kullanılabilir. Ticarileştirilmiş genetiği değiştirilmiş mahsullerin yükselişi, birçok farklı ülkedeki çiftçilere ekonomik fayda sağlamıştır. Bununla birlikte tartışmalara da konu olmuştur. Bilim insanları farklı görüşleri savunmaktadır. Bazıları;  GDO’lu mahsullerden elde edilen gıdaların insan sağlığı için geleneksel gıdalardan daha fazla risk oluşturmadığını savunur. Ancak kimi bilim insanlarına göre GDO’lu gıdalar bir endişe kaynağıdır. GDO’lu gıdaların, kanser gibi hastalıklara kapı açabileceği hala tartışma konusudur. Öyle ki; bu tartışmalar, 2000 yılında Cartagena Biyogüvenlik Protokolü’nün düzenlenmesine neden olmuştur.

Tıp Alanında Genetik Mühendisliği Uygulamaları

Genetik mühendisliğinin tıp alanında araştırma çerçevesi daha çok tedavisi olmayan hastalıklara ve gen tedavisine yöneliktir. Bu alanda yapay zeka uygulamalarından da destek alır. İnsan hastalıklarının hayvan modellerini oluşturmak gibi çalışmalar yürütülmektedir.  Fareler, kanser, obezite, kalp hastalığı, diyabet, anksiyete, parkinson gibi hastalıkları incelemek ve modellemek için kullanılmışlardır. Benzer biçimde domuzlar organ nakli araştırmaları için kullanılmaktadır. Genetik mühendisliğinin odaklandığı bir diğer nokta olan; gen tedavisi, kusurlu genlerin etkili olanlarla değiştirilmesini kapsar. Ancak bu konuda bazı endişeler mevcuttur. Bu alandaki teknolojilerin, sadece tedavi amaçlı kullanılmayacağı düşünülmektedir. Aynı zamanda bir insanın görünüşünün, zekasının veya karakterinin değiştirilmesi için de kullanılabileceğine dair endişeler bulunmaktadır.

Genetik Mühendisliği Eğitimi

Genetik mühendisliğinin etki alanı son derece geniştir. Bu yönüyle yakın gelecek için önemli bir alandır. Genetik mühendisliği geleceğe damga vuracak 3 mühendislik alanı arasında gösterilmektedir. Bu nedenle bu alanda eğitim alma fikri gittikçe popülerleşmektedir. Özellikle, biyoteknoloji ve yapay zeka uygulamaları işin içine girdiğinde bu alan önem kazanmaktadır. Genetik mühendisliğinde üniversiteler genellikle ilaç çalışmaları ve kişiye özel tedavilere odaklanmaktadır. Gen tedavisi üniversiteler açısından etik tartışmaları beraberinde getirmektedir. Ancak; birçok ülke ve kurum bu alanda çalışmalarını sürdürmektedir.

Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji hakkında detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 7 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest