En Yüksek Puan İçin 5 Önemli AP Sınavı Önerisi

AP sınavında en yüksek puana ulaşma şansınızı arttırmak için yapılabilecek en önemli şey, sınav hakkında yeterince bilgi sahibi olmak ve konuları iyi öğrenmektir. Ancak standart bir sınav olduğu için başarı şansınızı arttıracak bazı stratejilerden de yararlanabilirsiniz. Bu nedenle, AP sınavı sonucunuzu olabildiğince yükseltmek için aşağıdaki önerilerimize göz atmanız faydalı olabilir.

Kolay sorulardan başlayın

AP sınavında sorulara sırayla cevap vermek zorunda değilsiniz. Bu nedenle zorlandığınız ya da çok iyi bilmediğiniz bir konudaki soruyu atlayıp tüm soruları bitirince bu soruya dönmek daha iyi bir fikir. Bu önerimiz hem çoktan seçmeli hem de uzun cevaplı sorular için geçerli.

Tüm sorulara cevap verin

AP sınavında yanlış cevaplar doğru cevaplarınızı götürmez. Bu nedenle emin olmasanız da size en mantıklı gelen cevabı işaretlemek yararınıza olacaktır. Böyle bir durumda, önce doğru olmadığından neredeyse emin olduğunuz seçenekleri eleyin. Kalan seçenekler arasından bir seçim yaparak şansınızı arttırın. soruyu boş bırakırsanız kesin olarak sıfır puan alırsınız, ama eksik bile olsa kısmen doğru cevap verdiğinizde az da olsa puan alabilirsiniz.

ap-sınavı-öneri

Zamanı dikkatli kullanın

“Ama nasıl?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Öncelikle şunu söyleyelim: ses çıkarmadığı sürece yanınızda saat getirebilirsiniz. Sınavda zamana karşı yarışıyorsunuz. Bu nedenle, her bir soruya makul süre ayırdığınızdan emin olun. Sınavdan önce belli süre içinde soru çözme denemeleri yapabilirsiniz. Listenin başındaki önerimiz, zamanı dikkatli kullanmanızı da sağlayacak önemli bir konu. Çünkü zorlandığınız bir soruda uzun zaman kaybederseniz sonlarda çok kolayca cevap verebileceğiniz bir soruyu okuma şansınız kalmayabilir.

Makalenizi iyice planlayın

Bu konudan kısa süre önce IELTS sınavının writing bölümü için bahsetmiştik. Farklı sınavlar da olsa aslında konu makale yazmaya geldiğinde yapılacak şeyler hemen hemen aynıdır. İlgili yazıya mutlaka göz atmanızı öneririz.

Yanınızda su ve atıştırmalı getirin

Önemsiz bir öneri gibi gelse de, AP sınavları yorucudur ve su içmeye veya bir şeyler atıştırmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Elbette burada ufak atıştırmalıklardan bahsediyoruz. Protein alabileceğiniz fındıklı bir granola harika bir fikir olabilir. Böylece mola verildiğinde yeni bölüme geçmeden önce tekrar enerjinizi toplayabilirsiniz.

Share this post