IELTS Writing: Doğru Planlama, Yüksek Puan ✍💯

IELTS Writing, IELTS sınavının en göz korkutan bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun en önemli sebebi, zaman sınırlaması ve yazı yazmaya dair yeterli deneyime sahip olmamak. Sınavda iki farklı makale yazmak için toplam bir saatiniz olacak. Bu da zamanı etkili ve verimli kullanmanın hayati önem taşıması anlamına geliyor.

Bu nedenle yazmaya başlamadan önce ne yazacağınızı planlamanız gerekiyor. Bu çok klişe ya da önemsiz bir öneri gibi gelebilir, ama sınava giren pek çok kişi İngilizce yeterlilik için girdiği IELTS Writing bölümünde metni iyi organize edemediği için puan kaybeder.

IELTS Writing için planlamanın önemi

IELTS Writing sorusuna vereceğiniz cevabı nasıl organize edeceğinizi planlamak, yüksek puan almanıza yardımcı olur. Bu planlama nasıl yapılmalı? Gelin, biraz da buna bakalım. Böylece size daha somut önerilerde bulunmuş olacağız.

Soruyu okuduktan sonra öncelikle, asıl konunun ne olduğunu tespit edin ve bu soru üzerinden birkaç soru ortaya çıkarın. Örneğin;

We are all citizens of the world. People should be allowed to move freely, and to live and work in the country of their choice without restrictions.”

IELTS Writing sorusunda böyle bir cümleyle karşılaştığınızı varsayalım. Bu cümlede asıl konu, “being a world citizen, and free immigration between countries” (dünya vatandaşı olmak ve ülkeler arası göç özgürlüğü) olarak belirlenebilir.

ielts writing yüksek puan

Verilen cümle üzerinden fikir yürütebilmek ve yeni fikirler ortaya koymak için yeni sorular oluşturalım:

  • Are we ‘citizens of the world’?
  • Should we be allowed to move freely between countries?
  • Should we be allowed to live and work wherever we want?

Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, anlaşılır ve açık bir yapıya sahip makale yazmanıza yardımcı olur. Belirlediğiniz sorulara yalnızca evet ya da hayır cevabını vermektense birkaç fikir ekleyerek cevap verin. Cevaplarınızı belli bir sıraya göre organize edin ve fikirlerinizi biraz daha detaylandırın. Genellikle soruda yer alan cümlenin sıralamasını cevaba da yansıtmak derli toplu bir metin elde etmenize yardımcı olabilir.

Belki fikirlerinizi örneklerle destekleyebilir ve ortaya koyduğunuz fikirleri özetleyen, yeni bir fikir ortaya koymayan sonuç paragrafıyla makalenizi bitirebilirsiniz. Yukarıdaki planlama sürecini uyguladığınız zaman hem daha yüksek puan alma hem de zaman sorununu ortadan kaldırma şansınızı arttırmış olursunuz.

Share this post