fbpx
Ana sayfa » Üniversite Eğitimi » En İyi Mimarlık Üniversiteleri Hangileridir?

En İyi Mimarlık Üniversiteleri Hangileridir?

En iyi mimarlık üniversiteleri mimarlığa ilgi duyan öğrencilerin tercih ettiği bölümlerin başında yer almaktadır. Mimarlık okumak için en iyi üniversitelerin…

21 Ağustos 2020

aba-egitim-en-iyi-mimarlik-universiteleri-hangileridir

En iyi mimarlık üniversiteleri mimarlığa ilgi duyan öğrencilerin tercih ettiği bölümlerin başında yer almaktadır. Mimarlık okumak için en iyi üniversitelerin hangileri olduğu, alana ilgi duyan öğrenciler tarafından merak edilenler arasındadır. Mimarlık alanı için çok önemli alanlar bulunmaktadır. Amerika ve Kanada’da profesyonel eğitim bölümleri olarak geçen bazı bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerden ilki; tıp bölümüdür. Tıp eğitiminin içerisinde diş hekimliği ve eczacılık da yer almaktadır. Bunun dışında profesyonel eğitim bölümlerine veterinerlik de dahil edilmiştir. Ayrıca bu alanda; mimarlık, hukuk ve hemşirelik bölümleri de bulunmaktadır. Amerika ve Kanada’da verilen mimarlık eğitimi Professional studies olarak verilmektedir. Öğrenci, teknik bir eğitim almak istiyorsa MIT bu konuda oldukça etkilidir. Ayrıca Berkeley Üniversitesi de dikkat çekmektedir.

En Gözde Mimarlık Üniversiteleri Verdikleri Eğitimlerle Farklılaşmaktadır

En iyi mimarlık üniversiteleri kapsamında sanatsal ağırlıklı bir mimarlık eğitimi alınmak isteniyorsa Columbia Üniversitesi hibrit bir model olarak örnek gösterilebilir. Bu üniversiteden alınan mimarlık eğitimi ile hem sanatsal hem de teknik bir mimarlık bilgisi elde edilebilmektedir. Diğer okullar da “architecture design” olarak 4 yıllık bir eğitimi sunmaktadır. Pratt Üniversitesi 5 yıllık bir eğitim vererek öğrencilerini “yüksek mimar” olarak mezun etmektedir. ABD de en iyi mimarlık üniversiteleri arasında Pratt Institute ilgi görmektedir. 5 yıllık bir eğitim sonucunda öğrencileri yüksek mimar olarak mezun etme geleneği eskiden Türkiye’de de uygulanmıştır. Ancak bu durum, sonradan değiştirilmiştir. Yurtdışı mimarlık üniversiteleri arasında Avrupa için Delft Teknik Üniversitesi en iyiler arasında yer almaktadır. Milano ve Torino Üniversiteleri de bu anlamda çok önemli teknik okullardandır.

Dünyanın En İyi Mimarlık Üniversiteleri İçin Diğer Örnekler Hangileridir?

Dünyanın en iyi mimarlık üniversiteleri için İngiltere’de UCL (University College London) örnek olarak gösterilebilir. İkinci olarak da “Architectural Association School of Architecture” olarak sayılabilmektedir. Bu okullar, mimarlık alanında üst düzey projeleri hayata geçiren okullardır. Mimarlık, ciddi anlamda özel bir eğitim alanıdır. Alanın hacmi %3 seviyelerine doğru düştüğü için sürdürülebilir mimarlık alanlarına yönelmek son derece gereklidir. Bu anlamda sürdürülebilir malzeme kullanımı da ön plana çıkmaktadır. Mimarlık eğitimi, mükemmeliyetçilik isteyen ve insan hatasını kabul etmeyen bir eğitimi gerektirmektedir. Mimarlık eğitimi, kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. 2020 yılı sonrasında mimarlık alanında en fazla mikro ve mezo mimarlık alanlarının ilerleyeceği söylenebilir. Ürün tasarımları ile endüstriyel tasarımlar ciddi anlamda bir büyüme kaydedecektir. Bu anlamda en kaliteli mimarlık üniversiteleri verdikleri eğitimlerle öğrencilerin ilgisini çekecektir.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 6 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest