fbpx
Ana sayfa » CV Hazırlama » Brown Üniversitesi İçin CV Nasıl Hazırlanmalıdır?

Brown Üniversitesi İçin CV Nasıl Hazırlanmalıdır?

Özgeçmiş (Curriculum Vitae- CV) akademik geçmiş ve iş deneyimleri ile ilgili bilgi ve başarıların bir özeti niteliğindedir. CV oluşturmak ciddi…

29 Nisan 2019

 Brown Üniversitesi İçin CV Nasıl Hazırlanmalıdır?

Özgeçmiş (Curriculum Vitae- CV) akademik geçmiş ve iş deneyimleri ile ilgili bilgi ve başarıların bir özeti niteliğindedir. CV oluşturmak ciddi bir zaman alsa da iyi hazırlanmış bir özgeçmiş profesyonel yaşam boyunca kullanılan bir araç olarak birçok kapının açılmasını sağlar.

ABD’nin en eski üniversitelerinden biri olan Brown Üniversitesi, onlarca programda lisans, master ve doktora dereceleri vermektedir. Tıp, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri okulları bulunan üniversitenin 8 binin üzerinde öğrencisi bulunuyor. 

Her yıl dünyanın farklı noktalarından başvuran ve Brown Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen adaylardan birçok akademik belge göndermeleri isteniyor. Bu belgeler içerisinde bulunan CV ise adaylar hakkında ilk izlenimi oluşturduğu için oldukça önemli bir yer tutuyor. Brown Üniversitesi için CV hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğine hep birlikte bakalım.

CV’nin Formatı Önemli

Diğer birçok üniversitede de olduğu gibi Brown’da da CV’nin belirli bir formatta hazırlanması ve akademik başarıya odaklanan bir içeriğe sahip olması bekleniyor. Başvuru sürecinde çoğu işlem online olarak yapıldığından CV’nin de sisteme yüklenmesi gerekiyor. Kullanımı oldukça basit olan ERAS sistemi ile otomatik bir şekilde CV hazırlamak mümkün.

CV Ne Sağlar?

CV’deki kişisel bilgilerin çoğu ikametgâh başvurusu işlemlerinin olumlu sonuçlanması için gereklidir. Üniversite başvurularında oldukça önemli kabul edilen tavsiye mektuplarını yazarak size referans olmalarını istediğiniz öğretim üyelerine de mutlaka CV’nizi vermelisiniz. Bu şekilde referanslarınızın sizin hakkınızda daha detaylı bilgiler edinmelerini ve tavsiye yazılarında da bunlardan bahsetmelerini sağlamış olursunuz.

CV Neyi İfade Eder?

Nitelikli bir CV, deneyimlere genel bir bakış sağlayan eksiksiz ama kısa ve öz bilgiler sunmalıdır. Özgeçmiş, kişiyi temsil eden ve başvurularda onun yerine konuşan canlı bir belge gibidir. Bu nedenle her şeyden önce periyodik eklemelerle her zaman güncel tutulmalıdır.

CV hazırlarken kendinize bu bilgilerden yola çıkarak “üniversiteye kabul alabilir miyim, bilgilerim yeterli mi?” gibi sorular sormanızda fayda var. Eğer cevabınız hayır olursa mutlaka bilgilerinizde eklemeler ve çıkarmalar yapmalı ya da uzman bir kişiden yardım istemelisiniz. Bu sayede kendinizi eleştirerek en doğru öz geçmişi hazırlamış olursunuz.

CV’de Bulunması Gereken Temel Noktalar

İyi hazırlanmış bir CV’de adres, e-posta, telefon gibi iletişim bilgileri yanında resmi tam adınız ile doğum tarihi ve medeni hal gibi kişisel bilgilerinizin de bulunması gerekiyor. En son mezun olduğunuz lise ve üniversiteyi tam adları ve bitirme tarihleri ile belirtmelisiniz. Tez veya bir bitirme projeniz varsa mutlaka başlığı ile eklemelisiniz. Kazandığınız burslar ile aldığınız ödüllere de CV’nizde yer vermeniz oldukça faydalıdır. Buna ek olarak pozisyon, kurum adı ve tarihler ile aldığınız sorumlulukları belirterek staj veya iş deneyimlerinizi varsa onları da kronolojik olarak listelemelisiniz. Ayrıca üyesi olduğunuz kuruluşlar ile katıldığınız sempozyumları da CV’nize ekleyebilirsiniz.

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

9 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest