AP Sınavına Girmeden Önce Hatırlamanız Gerekenler 👍

AP sınavı, üniversitelerden kabul alma şansını arttırırken üniversitede bu derslerden muaf olmalarını sağlar. Amerika’da başlayıp dünyanın çeşitli yerlerine yayılmış bu sistem, eğitimde mükemmele ulaşmayı hedeflemektedir. Size başarılı eğitim hayatı ve kariyerin kapılarını açacak olan 2018 yılı AP sınavı yaklaşmışken girmeden önce ise hatırlamanız gereken birkaç şey var.

Nasıl bir sınava gireceğinizin bilincinde olun!

AP sınavı üniversite düzeyinde olduğu için bugüne dek girdiğiniz sınavlardan daha zor olacak. Bunun bilincinde olun ama korkmayın. Her yıl mayıs ayında yapılan AP sınavı lise öğretmenleri ve üniversite profesörlerinin yer aldığı kurul tarafından hazırlanmaktadır.

Sınavda karşınıza kısa cevaplı veya kompozisyon yazımı ve çoktan seçmeli soruların yer aldığı iki bölüm çıkacak. Sınavın süresi seçmiş olduğunuz derslere göre de farklılık gösterecek. Sınav esnasında zaman yönetimini iyi yaparak tüm soruları cevaplamaya bakın. Değerlendirmesi 1 ile 5 puan aralığında yapılan bu sınavın sonuçları için ise temmuz ayını beklemeniz gerekecek.

AP-sınavı

Son tekrarlarınızı yapın!

Yıl boyunca yoğun bir tempoyla sınava hazırlandınız. Azim ve sabırla geçirdiğiniz bu zorlu süreci arkanızda bırakmanıza ise kısa bir süre kaldı. Artık son tekrarlarınızı yaparak sınava gireceğiniz günü bekleyebilirsiniz. Bu aşamada özellikle önemli gördüğünüz kısımların kısaca üstünden geçip örnek sorulara da göz gezdirebilirsiniz ancak kafanızı çok karıştırmamaya dikkat edin. Sınavdan bir gün önce çalışmayı bırakın. Böylece zihninizin bilgileri depolayıp rahatlaması için fırsat tanımış olacaksınız.

Sınav günü zinde olun!

Sınav günü zinde olmaya dikkat edin. O gün ne kadar dinç olursanız sorulara o kadar rahat odaklanırsınız ve istediğiniz başarıyı yakalayabilirsiniz. Sınav günü zinde olmak için bir önceki gün özellikle akşam yemeğinizde midenizi rahatsız edecek yiyecekler tüketmekten kaçının ve mutlaka erken yatın. Kaliteli bir uyku yataktan dinç kalkmanızı sağlayacak.

Sabah kahvaltınızda da zihin açacak hafif yiyecekler ve meyve tüketin. En önemlisi ise asla stres yapmayın. Girdiğiniz sınav sizin için büyük bir önem taşıyor ancak hiçbir şey sizden değerli değil. Bu bilinçte olursanız sınav esnasında daha rahat hissedeceksiniz ve sorulara kolay odaklanabileceksiniz. Stresten uzak girdiğiniz sınavın size getirdiği başarı ise çok daha fazla olacak.

Share this post