Hemen Bilgi Al

AP Sınavı Nedir?

AP Sınavı Nedir?

AP sınavı dünyanın pek çok ülkesinde üniversiteye giriş sağlar. Altmışa yakın ülkede eğitim sisteminin bir parçası haline gelmiştir. Advanced Placement, kolej ve lise öğrencilerinin üniversiteye hazırlık sürecinde uygulanan bir sistemdir.

AP programının birçok avantajı vardır. AP sınavlarından iyi notlar alan bir öğrenci, üniversiteye başlağında o derslerden muaf tutulabilmektedir. Bu sayede öğrencilerin çift anadal yapmaya karar vermeleri durumunda almak zorunda kaldıkları ders sayısı son derece azalmaktadır.

AP sistemi üniversite öncesi akademik hazırlık ve gelişme imkanı sağlar. AP sınavı soruları hem üniversitede profesörleri hem lise AP öğretmenleri tarafından ciddi bir şekilde hazırlanarak uygulanmaktadır.

AP Sınavı Nedir?
AP Sınavı Nedir?

AP sınavı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çoktan seçmeli ve kısa cevaplı sorular bulunmaktadır. İkinci bölümde ise kompozisyon şeklinde öğrencilerin yorumlama, anlama ve aktarma seviyesi ölçen kompozisyon soruları bulunmaktadır.

AP Sınav Tarihi

AP sınavı yılda sadece belirlenen bir defa yapılmaktadır ve bu ay genelde mayıs ayı olmaktadır. AP programı sınav sonuçları hem üniversite profesörleri hem lise ap öğretmenleri tarafından defalarca okunarak kurulda değerlendirilir.

AP Sınav Notları

AP sınavına giren kolej ya da lise öğrencileri AP sınavından 1-5 arasında puan alırlar ve bu puan kurul tarafından değerlendirerek AP sınavının sonuçları AP sınavının yapıldığı yıl içerisindeki temmuz ayında hem öğrencilerin adreslerine hem de üniversitelere yollanır.

Ayrıntılı bilgi için: apstudent.collegeboard.org

İhtiyaç ve eksiklerinize göre hazırlanacak AP hazırlık derslerimiz hakkında bilgi almak içimn aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz: