AP İstatistik Sınavına Girecekler İçin Önemli İpuçları 🎯

AP İstatistik sınavına girecekseniz bu yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Size tam olarak ne yapmanız gerektiği, nasıl bir çalışmayla başarıyı yakalayabileceğin konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

AP istatistik sınavı oldukça zor bir sınavdır. Size en büyük önerimiz balık tutmayı öğrenmek olacak! Yani kolaya kaçtığınızı sanarak formülleri ezberlemeyi bırakın! Tekniği öğrenin; formülleri ezberlemek yerine formüllerin nasıl yorumlayacağını öğrendiğiniz bir eğitim programı ile hızlı ve hatasız bir sonuç elde edebilirsiniz.

Madem istatistik sınavına gireceksiniz, biraz da istatistiki bilgi verelim. 2015 AP İstatistik sınavında sınava giren öğrencilerin %57,8’i sınavdan geçer not almayı başardı. Bu öğrencilerin %13,2’si 5 alırken, %18,9’u 4 aldı. 200.000 öğrenciden ikisi ise tüm sorulara doğru cevap verdi. Gördüğümüz gibi AP istatistik sınavı zor olmasına karşın imkansız bir sınav değil. Hedeflerinizi belirlerken, bunu kendinize hatırlatın!

Peki AP istatistik sınavında başarılı olmak için ipuçlarımız neler? AP sınavı için nasıl çalışmalı?

Sınavın formatına hakim olun

AP İstatistik sınavından yüksek puan almak için en önemli püf nokta sınavın formatına hakim olmak. Nasıl bir sınava gireceğinizi bilerek sınav puanlama sistemi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çalışmalarınıza başlamadan önce ne için çalıştığınızı bilmek daha sistemli olmanızı sağlar.

Peki, teknik olarak nasıl bir sınava gireceğiniz sorusuna cevap verelim: 3 saat süren bu sınav 2 bölümden oluşuyor. Nedir bu bölümler?

  • Bölüm 1: Çoktan seçmeli 40 soru ve 90 dakika sürmektedir.
  • Bölüm 2: Serbest yanıtlı test ise 90 dakika sürmektedir.

Not: Her 2 bölüm eşit puanlama ağırlığına sahiptir.

ap sinavi

Hangi kaynaktan çalışacağınıza iyi karar verin

AP İstatistik sınavı için iyi bir çalışma kitabı almak önemli bir adımdır. Daha kısa özet, kolay okunur ve hafızada kolay kalabilecek görsele sahip kitapların tercih edilmesi büyük önem taşır. Tercih edeceğiniz kitapta ipuçları, uygulama sınavları, pratik sorular kesinlikle yer almalıdır.

Formül ezberleme formülü anla!

AP İstatistik sınavının amacı formüleri ezberleyip ezberlemediğinizi sınamak değildir. AP İstatistik sınavının amacı temel istatistik kavramları analiz etme anlama becerinizi test etmektir. Formüller sınavlardan önce size zaten verilecek. Siz formülleri anlayan bir çalışma planı ile sınava hazırlanmışsanız her şey düşündüğünüzden daha kolay olacaktır.

Formülleri ezberlemeden nasıl mı olacak? Soruları çözmek için; listede verilmiş olan formülleri nerede nasıl kullanılacağını kestirebilmeniz gerekiyor. Bu da sizin öncesinden sıkı bir pratik çalışmanızı öngörüyor.

Hesap makinesini hızlı ve doğru kullanın

Sınav sırasında ve sınav için çalışırken istatistiksel sonuçlar veren hesap makinesi kullanmanız gerekiyor. Fakat AP İstatistik sınavında içinde notlar kaydedilmiş bir hesap makinesi hile kabul edildiği için öncesinden içini boşaltmayı ihmal etmeyin. Her türlü aksiliğe karşı hazırlıklı olarak yanınıza yedek pil ve yedek makine almanızı öneririz.

Share this post