Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika pek çok öğrencinin hayali olan ülkelerden biridir. Amerika’da yaşamın en iyi yolu da şüphesiz orada alacağınız lisans eğitiminden geçer. Amerika’da üniversite eğitimi gördüğünüzde iş hayatında sizlere da pek çok kapının açılacağını görebilirsiniz. O halde Amerika’da üniversite okumanın yolları nelerdir? Yakından incelemeye ne dersiniz? 

Amerika’da Üniversite Okumanın Yolları Nelerdir? 

Amerika’da üniversite okumanın yolları nelerdir? Yurtdışında eğitim görmek isteyen birçok öğrencinin sorduğu sorudur. Her şeyden önce Amerika’da lisans eğitimine almak için izleyebileceğiniz iki temel yol mevcuttur. Bunlardan ilki doğrudan dört senelik bir üniversiteye başvuru yapmaktır. Diğer yöntem ise iki senelik bir yüksekokula kayıt yaptırmaktır. Ardından üçüncü ve dördüncü yıllar için istediğiniz üniversiteye devam ederek lisansınızı tamamlamanız mümkündür. Amerika’da yüksek öğrenim alabilmek adına en sık çok rağbet gören başlangıç şekli yüksek okullardır. Çünkü yüksek okullara kayıt yaptırmak dört yıllık okullara nazaran kolaydır. Genellikle TOEFL derecesine ya da SAT sınavına gerek olmadan kabul edilebilirsiniz. 

Amerika’da 4 Yıllık Lisans Eğitimi 

Amerika’da direk 4 senelik bir üniversite okuma amacındaysanız, TOEFL ve SAT sınavlarına girmeniz gerekir. Bu sınavlardan alacağınız derecenin yanında lise diploma notunuz başvurduğunuz üniversite için önem taşır. İngilizce bilginiz her iki sınavı da geçmeye yönelik yeterli değilse, bir hazırlık programı düşünebilirsiniz. ABA Eğitim’in hazırlık kurslarını değerlendirebilirsiniz. 

Amerika Üniversiteleri Hangileri? 

Amerika’da üniversite eğitimi görerek hayatınız boyunca sizinle gelecek fırsatlara imza atabilirsiniz. Günümüzde sayısız uluslararası öğrencinin dünya çapında iş imkânları yakalayabilmek adına Amerika üniversitelerini seçtiğini vurgulayabiliriz. Sizde kaliteli bir eğitim için Amerika üniversiteleri arasında seçim yapabilirsiniz. Üstelik Amerika’da üniversite deneyimi yaşayarak uluslararası bir diploma alacağınızı da eklemeliyiz. Arizona University, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk yüz içerisindedir. Ayrıca California eyaletindeki Westcliff University, California State University ve California Lutheran University’i de değerlendirebilirsiniz. Bu listeyi; Los Angeles Film School, National University, ve Academy Of Art University diye uzatmak mümkün. 

Amerika’daki Community College’lar Hangileri? 

Community College’lar Amerika’da yükseköğrenimin önemli bir parçasını oluşturur. Türkiye’deki karşılıkları yüksekokuldur. Community College’lardaki 2 senelik eğitimin amacı öğrencileri mesleki eğitim teknikleriyle iş yaşamına hazırlamaktır. O halde Amerika’da öne çıkan Comminty College’ları şu şekilde sıralayabiliriz. 

  • Baruch College (Newyork)
  • Dean College (Franklin Massachusetts)
  • Citrus College (California)
  • Broward College ( Fort Lauderdae, Florida)
  • Fisher College ( Boston, Massachusetts) 

Niçin Amerika’da Üniversite Okumalıyım? 

Niçin Amerika’da üniversite okumalıyım? Yurtdışı eğitim düşünen öğrencilerin zihnindeki sorudur. Öncelikle Amerika’da lisans eğitimi görmek için Türkiye’de üniversite sınavı kazanma zorunluluğu bulunmaz. Lise diploması ve not ortalaması ile üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Lise son sınıfta dil eğitimi ile beraber akademik hazırlıkları tamamlamanız yeterli olacaktır. Ayrıca dilediğiniz bölümde YÖK denkliği alarak okuyabilirsiniz. Amerika üniversiteleri size sadece iyi bir diploma vermekle sınırlı kalmaz. Köklü bir kültürel gelişim ve özgüven pekiştirme dönemi yaşamanızı sağlar.