fbpx
Ana sayfa » Akademik Sınavlar » SAT Subjects
SAT Subjects
Yurt dışında öğrenim görmek isteyenler için SAT ya da benzeri sınavlar kaçınılmaz. The Collage Board tarafından bir yıl içinde ABD’de 7 diğer ülkelerde ise 6 defa gerçekleştirilen SAT, iki bölümden oluşuyor; Reasoning Test ve SAT Subject Tests. Bu yazıya konu edeceğimiz SAT Subject Testler, belli alanlarda üniversiteye girmek için gereklidir ve kendi ilgi ya da bilgi alanınıza göre belli alanlardan SAT Subject Teste girebilirsiniz.

SAT Subject Tests Hangi Bölümlerden Oluşur?

SAT Subject Testler, lise bilgilerini değerlendirir. Bu bölümde Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, Tarih ve Dil olmak üzere farklı ‘Subject’lerde sorular bulunur.

Matematik

Matematik bölümü kendi içinde 2’ye ayrılır. Halihazırdaki bilgilerinizi ve girmek istediğiniz okulun ya da bölümün hangisini tercih ettiğini göz önünde bulundurarak bir seçim yapmalısınız. Matematik sınavında toplam 60 dakika içinde, sayılar ve işlemler; cebir ve fonksiyonlar; geometri ve ölçüm; veri analizi, istatistikler ve olasılık olmak üzere 4 konuda 50 adet çoktan seçmeli soruyu cevaplamanız beklenir.

Fen Bilimleri

Fen Bilimleri bölümü kendi içinde biyoloji, kimya ve fizik olmak üzere 3’e ayrılır. Biyoloji sınavı ekoloji, evrim ve çeşitlilik ya da mikro seviyedeki biyolojik varlıklara, kimya sınavı problemleri çözmek için temel kimya ilkelerini kullanabilip kullanamadığınıza ve fizik sınavı ise problemleri çözmek için temel fizik ilkelerini kullanabilip kullanamadığınıza odaklanır. Bu bölümde 60 dakikada hangi alanı seçtiğinize göre 75-85 adet çoktan seçmeli soruyu cevaplamanız beklenir.

İngilizce

İngilizce bölümü farklı tarihi dönemlerden ve janrlardan edebi metinleri okuma ve yorumlama becerinizi mercek altına alır. Temel edebiyat terminolojisine hakim olmanız ve edebi kavramları anlamanız değerlendirilir. Amerikan ve İngiliz edebiyatlarının yanı sıra İngilizcede yazılmış diğer edebi metinlere dair yaklaşık 60 adet çoktan seçmeli soruya 60 dakika içinde cevap vermeniz beklenir.

Tarih

Tarih bölümü Amerika Tarihi ve Dünya Tarihi olmak üzere 2’ye ayrılır. Tarihi kavramlara, neden-sonuç ilişkilerine, coğrafyaya ve diğer tarihi gelişmelerle ilgili bilgilere aşinalığınız ve tarihi bilgileri yorumlama beceriniz değerlendirilir. Politik, ekonomik, sosyal, kültürel tarih gibi çeşitli konular ele alınır. 60 dakika içinde hangi alanı seçtiğinize göre 80-95 adet çoktan seçmeli soruya cevap vermeniz beklenir.

Dil

Dil bölümünde İspanyolca, Fransızca, Çince, İtalyanca, Almanca, İbranice, Latince, Japonca ve Korece olmak üzere 9 dil seçeneği bulunuyor. SAT Subject, bildiğiniz dillerdeki seviyenizi kanıtlamak için güvenilir bir kaynak olarak başvuru yaptığınız yerlerde şansınızı arttıracaktır. Bu bölümde 60 dakika içinde 60-65 adet çoktan seçmeli soruya cevap vermeniz beklenir.

Ayrıntılı bilgi için: sat.collegeboard.org

Konu hakkında akademik danışmanlarımızla iletişime geçmek için aşağıda yer alan formu kullanabilirsiniz:

[ninja_form id=1]

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 5 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu

Pin It on Pinterest