AP Programı Nedir

AP Programı Nedir?

Dünyada 60 tan fazla ülkede kabul gören Advanced Placement ya da AP programının fikir kaynağı ve doğduğu ülke Amerika’dır. Eğitimde mükemmeliyeti hedefleyen, kapsamı geniş ve hedefi akademik gelişim olan bir eğitim sistemidir. Peki gerçekte AP programı nedir?

Peki AP Programı Nedir?

Günümüzde veliler çocukları ya da öğrenciler kendi kuracakları hayat için çok daha fazla mücadele vermek durumundalar. Birbirinden farklı sınavları takip edip, çok çeşitli kurslara devam ediyorlar. Bunların tamamını daha iyi bir bölüm, daha iyi bir okul, daha yi bir eğitim ve daha iyi bir yaşam için yapıyorlar. Son dönemlerde en çok araştırılan ve merak edilen konulardan biri de AP programı nedir oluyor.

AP programı, Amerika’da başlatılmış, eğitim kalitesini yükseltmek ve anlayışı mükemmelleştirmek amacı ile kurgulanmış, dünyada 60 ülkede kabul gören bir eğitim modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu programda amaç lise eğitimi ile beraber

AP Programı Nedir?

AP Programı Nedir?

yurtdışında üniversite planlaması yapan öğrenciler için kredi ve kabul avantajı sağlamaktır. Sınavlar mayıs ayında yapılmaktadır. Yapılan sınavlar için üniversite hocalarından ya da AP eğitmenlerinden bir komite kurulur. Sorular çoktan seçmeli olabileceği gibi kısa cevaplı da olabilir. 1 ile 5 arasında bir puanlama sistemi vardır.

Bazı soruların cevaplarını bilgisayar ekranına işaretlemek gerekir. Bu tür sorular farklı değerlendirilerek farklı puanlama getirecektir. Yazılı cevap verilen soruları ilgili komisyon hocaları değerlendirecek olup puanlaması yine farklı olacaktır. Sınav sonuçları Temmuz ayında ya mail ortamında yazılı olarak ya da telefon yolu ile bildirilecektir. Bu sınavdan başarılı bir puan alan öğrenciler yandal veya çiftdal denilen üniversitelerde programlarından ve hatta ders muafiyetlerinden faydalanma hakkı elde ederler.

Türkiye’de AP

AP programının kabul gördüğü 60’dan fazla ülke arasında Türkiye de bulunuyor. Türkiye’de AP programı almanız ve lise sonrasında Koç ya da Sabancı gibi üniversiteleri tercih etmeniz durumunda muafiyetlerden, ön kredilerden ve hatta özel burslardan faydalanılabiliniyor. Bu durum öğrencilere erken mezuniyet gibi önemli bir avantaj sağlayabiliyor. AP sınavlarında başarılı sayılabilmeniz için 5 puan üzerinden azami 3 puan almanız gerekiyor.

 

Ayrıntılı bilgi için: apstudent.collegeboard.org

İhtiyaç ve eksiklerinize göre hazırlanacak AP hazırlık derslerimiz hakkında bilgi almak içimn aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz: