fbpx
Ana sayfa » Akademik Sınavlar
Akademik Sınavlar
Her yıl binlerce aday için lisansüstü kabul sınavları aşılması gereken bir engel teşkil etmektedir. Hasa Haidar bu sınavlardan en yaygın olan altısını sizler için inceledi.

Lisansüstü düzeyde bir dereceye başvuru yapıyorsanız, muhtemelen elinizde başvurunuzun başarılı olması için yapmanız gereken şeylere ilişkin uzun bir yapacaklar listeniz vardır. Büyük ihtimalle birtakım kabul sınavı sonuçları da bu listede yer alıyordur. Üniversiteye başvuru yapan kişilerin yeteneklerini adil ve standartlaştırmış bir şekilde ölçmeye yarayan bu sınavlar uluslararası olarak yapılır. Bu sınavların her biri belli bir alandaki bilgi ve becerileri ölçmeye odaklanır ve başvuru sahibinin seçtiği disiplinde öğrenimine devam etmesinin getireceği zorluklara ne derece hazır olduğunu göstermeyi hedefler.

En son istatistiklere göre, 2013–2014 döneminde GRE’ye (Graduate Record Examinations) giren lisansüstü program adayı sayısı yaklaşık 572.779 iken, aynı dönemde daha uzmanlaşmış bir alana yönelik olan LSAT’a (Law School Admission Test) 105.532 kişi girmiştir. Kayıtların başladığı tarihten itibaren MCAT’a (Medical College Admission Test) giren kişilerin sayısı düzenli bir artış göstermiş ve 2013’te 94.907’ye ulaşmıştır.

Önümüzdeki dönemde siz de bu sayılara eklenmek üzereyseniz, sizin için sizi en çok ilgilendiren lisansüstü giriş sınavları hangileri olduğu, her birinde sizi ne gibi soruların sizi beklediğini, bu sınavlara ilişkin maliyetlerin neler olduğuna ilişkin ve sınavlara tam anlamıyla hazır olduğunuzdan emin olmak için kullanabileceğiniz bazı faydalı kaynakların belirtildiği ufak bir kılavuz hazırladık.

gmat

gre

gre2

toefl

lsat

ielts

ielts2

mcat

mcat2

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

14 + 12 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu

Pin It on Pinterest