fbpx
Ana sayfa » AP » Advance Placement Sınavına Haziran’da Girmenin Sakıncası Var mı?

Advance Placement Sınavına Haziran’da Girmenin Sakıncası Var mı?

Advance Placement sınavı uluslararası üniversitelere yerleşmek için gerekli olan dünya çapında bir sınavdır. AP sınavı özellikle son zamanlarda IB sınavını…

16 Temmuz 2020

Advance Placement sınavı uluslararası üniversitelere yerleşmek için gerekli olan dünya çapında bir sınavdır. AP sınavı özellikle son zamanlarda IB sınavını geride bırakarak üniversiteler tarafından tercih edilen bir sınav haline gelmiştir. Hemen hemen her okul tarafından kabul gören bu sınav sistemi sayesinde öğrencilerin üniversite yılları daha kolay hale gelmektedir. Bu sınav sayesinde yurt dışında üniversite tercihinde bulunan öğrenciler için ilk 2 yılın dersleri önceden alınmış olmaktadır.

Yurt dışında üniversiteye başlayacak öğrenciler için lisans eğitimi AP sınavının içeriğine bağlı olarak kolay bir hal almaktadır. Uluslararası alanda üniversite okumaya hak kazanan öğrenciler AP sınavı ile verdiği derslerin avantajını üniversitenin ilk iki yılında görmektedir. Advance Placement sınavında başarılı bir şekilde alınan dersler üniversitenin ilk iki yılındaki derslerine denk düşmektedir. Bu durum karşısında hem öğrenciler hem de eğitim kurumları açısından AP sınavlar içerisinde en çok tercih edilen sınav olarak başarı göstermektedir.

Advance Placement Sınavı Zorlaşacak mı?

AP sınavı zorlaşacak mı sorusu özellikle son zamanlarda tartışılır bir duruma gelmiş bulunmaktadır. Sınavın zorlaşması ihtimalinin üzerine öğrencilerde her ne kadar bir panik havası yaşansa da bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. Özellikle çoğu öğrenci yakın tarihte zorlaşacağına yönelik duyumların artmasına dayanarak Mayıs ayında değil de Haziran ayında sınava girmeyi tercih eder hale gelmektedir. Ancak özellikle 12. sınıf öğrencilerine belirtmek gerekirse sınav zorlaşmayacak ve sınava Mayıs ayında girilmesi en doğru karar olacaktır.

Advance Placement sınavına hazırlanmamış öğrenciler içinse Haziran’da sınava girmek en doğru karar olacaktır. 21.yy içinde bulunduğumuz bu dönemde tüm eğitim kurumları ve özellikle üniversiteler büyük bir değişim içerisine girmektedirler. Üst düzey çoğu üniversiteler kendi stratejilerini belirleyerek eğitim adına daha öncü adımlar atmaktadırlar. Özellikle bu okullar mastır, doktora ve yüksek lisans gibi eğitimlerin stratejilerini değiştirerek daha verimli eğitimlere yöneldiler.

Son zamanlarda start-up’lar anlamında spine-out’lar ön plana çıkarak üniversiteler tarafından hazır öğrenciler tercih edilmektedir. Hazır öğrenciden kasıt; öğrencini AP sınavlarından gerekli puanları ve geçer notları almış olmasıdır. Öğrenciler aldıkları AP dersleri ile inovasyon açısından değişim ve değişiklikler oluşturabilmektedir. İnovasyon kuran çoğu öğrenci üniversite profesörleri tarafından kurulan şirketlerde de rahatlıkla çalışabilmektedirler. Hatta staj eğitimlerini dahi burada yapabilmektedirler.

Üniversite Bağlantılı Şirketlerde Bulunma Avantajları

Advance Placement sınavı sayesinde yurt dışında eğitim programlarına yerleşmeyi hak kazanan öğrenciler için iş imkanları da oldukça geniş tutulmaktadır. Başta Oxford ve Cambridge Üniversiteleri olmak üzere Amerika’daki tüm üniversitelerde ‘company’lere fazlasıyla yer verilmektedir. Üniversitede bulunan profesörler tarafından kurulan bu şirketler sayesinde eğitimini tamamlayan ya da henüz eğitimi devam eden öğrenciler rahatlıkla iş imkanına sahip olmaktadır. Teknolojinin olumlu etkileri ile beraber bu sistem tüm dünyaya açılmış oldu.

Her üniversitenin kendine göre normal sayılabilen projeleri muhakkak vardır. Bu projeler üzerinden dersler öğrenciler verilmekteydi. Ancak zamanla internetinde devreye girmesi ile bu projeler zamanla tüm dünya üniversiteleri arasında yayılmaya başladı. Üniversite eğitimcileri tarafından dünyaya açılan bu projeler ile amaç daha iyi iş yapacak olanları kendilerine çekmek oldu. Advance Placement sınavı ile yurt dışında kaliteli üniversitelere yerleşen öğrencileri bu projeler ile kendilerine çekmeyi başardılar. Kim hangi alanda daha iyiyse ve daha iyi çalışıyorsa teknolojinin de etkisi ile kişiler aynı çatı altında buluşur hale geldi.

Bu projeler gerçekte Google da, Facebook da ve İntel’de çalışacak olan insanlar tüm dünya insanları arasından seçilerek takım oluşturulması ile gerçekleşmektedir. Bu projelere destek olacak öğrencilerin daha çok küçük yaşlarda tespit edilmesi ve değerlendirilmesi üzerine gerçekleştirilen projelerdir. Özellikle ‘Sies’ sınavlarında aldıkları puanlarla ve başarılarla öğrenciler daha lise sıralarında iken bu projeler içerisinde yer alabileceklerdir. Advance Placement sınavı da işte bu sebeplerden ötürü önemli bir yere sahip olmaktadır. Tüm bu konular hakkında Aba Yurt Dışı Eğitim Merkezi’ne ulaşarak daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 7 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest