fbpx

ACT Sınavına Hazırlananlar İçin 5 Önemli İpucu 📌

13 Haziran 2018

ACT; Amerika veya Kanada’da lisans eğitimi almak isteyen lise mezunu öğrencilerin farklı alanlardaki akademik yeterliliklerini ölçen önemli bir sınavdır. Yurtdışında lisans eğitimi almak isteyenler için diğer belgelerin yanında avantaj sağlayan bir referans görevi görür. Eğitim ve kariyer planlarınızı etkileyecek ACT sınavına hazırlanırken aklınızda bulunacak birkaç ipucu ile daha başarılı bir sonuç elde etmeniz mümkün. İşte altın niteliğinde 5 ipucu:

ACT sınavını iyi kavrayın

Sınavda başarı elde etmek istiyorsanız öncelikle gireceğiniz sınavı tüm hatlarıyla kavramalısınız. Sınavda hangi alanlardan teste tabii tutulacağınızı, başarılı olmak için almanız gereken puanı, sınav süresini ve bu gibi birçok detayı öğrenmelisiniz. Gireceğiniz sınav hakkında yeteri kadar bilinçlenirseniz kendinize daha iyi bir hedef ve çalışma programı belirleyebilirsiniz.

Hedefinize göre çalışma programı hazırlayın

Hayatınızın her döneminde mutlak hedefleriniz olmalı. ACT sınavına hazırlanırken de kendinize bir hedef belirleyin. Öğrenim görmek istediğiniz okulu seçin ve bu okula girmek için nasıl bir sınav sonucuna ihtiyacınız olduğunun farkında olun. Bir hedefinizin olması sınava çok daha istekli ve sistemli bir şekilde hazırlanmanızı sağlayacak. Belirlediğiniz hedef okulun istediği başarı puanına göre çalışma programınızı düzenleyebilirsiniz.

act-sinavi

ACT sınavı İngilizce, matematik, fen bilimleri, okuma ve seçmeli yazma olmak üzere 5 farklı alanda yeterliliklerinizi ölçerek değerlendirme yapar. Siz de bunu göz önünde bulundurarak çalışma programınızı bu alanlardaki başarınıza göre hazırlayın. Başarınızın daha düşük olduğu alanlara ağırlık verin ama diğer dersleri de ihmal etmeyin.

Kendi ACT sınavınızı hazırlayın

Sınavda başarıya ulaşmak istiyorsanız hazırlık döneminde kendinize bol bol sınav ortamı oluşturun. Haftada bir gün kendi ACT sınavınızı hazırlayın. 5 farklı alanda sınava girin. Bu noktada daha önce çıkmış sorulardan faydalanabilirsiniz. Kendi ACT sınavınızda da süre tutun. Yaklaşık 3 saat 35 dakika süren sınavda mola vakitlerini de orijinale yakın şekilde düzenleyin. Böylece gerçek sınava daha kolay adapte olacaksınız.

Yanlışlar doğruyu götürmez

ACT sınavında yanlış cevaplarınız doğru cevaplarınızı etkilemez. Dolayısıyla eğer bir soruda doğru cevaptan emin olamıyorsanız en yakın bulduğunuz cevabı vererek başarı şansınızı da arttırabilirsiniz. ACT sınavına hazırlık aşamasında da çözeceğiniz denemelerde de bunu uygulayın. Cevabını bilmediğiniz ya da emin olamadığınız sorularda doğruya en yakın olabileceğini düşündüğünüz seçeneklere yoğunlaşın.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez: Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta:  info@abaedu.com

Telefon: 0 (212) 287 86 06

Lisans seviyesi:

Dersler

Eğitimler

Sınav

Burs

Lisansüstü:

Dersler

Eğitimler

Sınav

Burs

Diğerleri:

Dersler

Eğitimler

Sınav

Burs

 

Kurumsal:

Hakkımızda

Bilgi Bankası

İletişim

 

Contact Us

6 + 5 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest