fbpx

ACT Sınavı İçin Hazır Mısınız? 👊

ACT, Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite kabulleri için en popüler standart testlerden biridir ve toplamda 5 bölümden oluşmaktadır: İngilizce, Matematik, Okuma, Bilimsel Akıl Yürütme ve Yazma (isteğe bağlı). 1-12 arasında bir notu olan ve seçmeli olarak girilen yazma bölümü hariç, her bölümün puanı 1-36 aralığında değerlendirilir.

Çok iyi bir ACT puanı almak, herhangi bir aday için bir ‘çantada keklik’ değildir. Çalışma planlarınıza sadık kalmanız ve çalışmak için kendinize bolca ayırmanız gerekir. Peki sınava girmek için hazır mısınız? Hazır olduğunuzu nasıl anlarsınız?

ACT sınavından yüksek puan almak genel olarak 30 ve üstü puan anlamına gelir. İyi not almak, prestijli üniversitelere kabul almak için başvuru dosyanızı kesinlikle güçlendirir. Üniversite hedeflerinize bağlı olarak, hedef puanınızı ve sizin için en uygun çalışma metodunu belirleyin.

Öğrenciler genellikle, stres nedeniyle ACT puanlarının denemelere göre daha düşük olacağından endişelenir. Ancak bu sandığınız kadar yaygın bir durum değil. Hedef belirlemek, odaklanmanıza yardımcı olur. Bu nedenle endişelerinizi bir kenara bırakın ve somut hedeflerinize ulaşmak için çabalamaktan vazgeçmeyin.

act-sinavi-hazirlik

ACT hazırlığına ne kadar zaman ayırmalısınız?

Bu sorunun herkes için geçerli tek bir cevabı yok. Çalışma saatleriniz büyük oranda mevcut durumunuza ve hedef puanınıza bağlıdır. Zayıf olduğunuz farklı alanların ne olduğuna bağlıdır. Amacınıza ulaşabilmeniz için çalışma planınızı gerçekçi şekilde belirlemeniz ve planlarınıza bağlı olmanız gerekir.

Eğer ACT sınavına ilk kez giriyorsanız, gerçek test koşullarını hissetmek için gerçeğe yakın süre ve ortam sağlayarak deneme sınavı yapmaya çalışın. Bu, nerede durduğunuzu ve kendinizi ne kadar geliştirmeniz gerektiğini belirlemenizi sağlar.

Amacınıza ulaşmak için, her bir konuya toplamda yaklaşık 10 saat verin. Bu, ACT’de uzmanlaşmak için ayırmanız gereken zaman miktarıyla ilgili temel bir fikir vermenin kaba bir tahminidir. Zamanınızı buna göre planlayabilirsiniz.

Hatalarınızı analiz edin ve düzeltin

ACT için hazırlanırken mutlaka eksiklerinize odaklanın ve hatalarınızı analiz edin. Bazı soruları neden yanlış yanıtladığınıza ve zayıf yönlerinizi nasıl geliştirebileceğinize odaklanarak çalışma sürenizi en iyi şekilde kullanmayı sağlayın. Yanlış olan soruları iyice inceleyin. Yanlış cevapladığınız soruları çözmeyi denemeye devam edin; nerede ve neden hata yaptığınızı anlamaya çalışın. Bu, eksikliklerinizi yakalamanıza ve düzeltmenize yardımcı olur.

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!

WhatsApp Hızlı Randevu!