fbpx
Ana sayfa » Eğitim » Açık Bilgilendirme Günü İle Kariyerinize Yön Verin

Açık Bilgilendirme Günü İle Kariyerinize Yön Verin

Açık bilgilendirme günü nedir? Neden ve nasıl yapılıyor? Kariyeriniz üzerinde nasıl bir etkiye sahip? Açık bilgilendirme günü öğrencileri ve velileri…

15 Ekim 2020

aba-egitim-tw-acik-bilgilendirme-gunu-ile-kariyerinize-yon-verin

Açık bilgilendirme günü nedir? Neden ve nasıl yapılıyor? Kariyeriniz üzerinde nasıl bir etkiye sahip? Açık bilgilendirme günü öğrencileri ve velileri bilgilendirmek, sorularını yanıtlamak, eğitim ve kariyer anlamında bir yol haritası çizmek amacıyla gerçekleştiriliyor. Aslında ofis ortamında gerçekleşen bir etkinlik olsa da pandemi sürecinde okullar ve iş yerlerinde olduğu gibi açık bilgilendirme günleri de online ortamda yapılıyor. “Zoom” aracılığıyla düzenlenen buluşmalar tamamen ücretsiz olarak gerçekleşiyor.

Açık Bilgilendirme Günü Neyi Amaçlıyor?

Teknolojinin hızlı ilerleyişinin etkisiyle pek çok alan yeniden yapılanıyor. Bazı meslekler değer kaybederken bazıları değer kazanıyor. Yeni meslek alanları ortaya çıkıyor. Yatırım yapılan alanlar farklılaşıyor. Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Veri Bilimi gibi alanlar ön plana çıkıyor. Mimarlar artık akıllı ve sürdürebilir şehirler tasarlıyor. Mühendisler yapay zeka ve robotlar üzerinde çalışıyor. Tasarımlar 3 boyutlu yapılıyor.

Dünya bambaşka bir düzene doğru evrilirken öğrencilerin bu yeni dünyaya adapte olması ve geleceklerini buna göre yapılandırması gerekiyor. Bu anlamda stratejik yetenek yönetimi önem kazanıyor. Açık bilgilendirme günleri tam da bu noktadan yola çıkıyor ve etkinlik kapsamında eğitim ve kariyere yönelik pek çok konuda öğrenci ve velilerin bilgilendirilmesi planlanıyor. Öğrencilerin ilgi alanlarının ve yeteneklerinin tespit edilmesi ve yaşadığımız yüzyılın ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirilmeleri hedefleniyor. Bu sayede hem mutlu olacakları hem de değer üretecekleri bir yol haritasının çizilmesi amaçlanıyor.

Tıp Eğitiminin Geleceği

Açık bilgilendirme günü etkinliklerinde en çok sorulan ve üzerinde durulan konulardan bir tanesi tıp eğitimi ve tıp alanının gelecekte nasıl şekilleneceği… Tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini merak ediyorlar. Öncelikle; Türkiye’de tıp okumak büyük bir öneme sahip… Tıp alanında özellikle teşhis ve tedavi anlamında Türkiye, dünya ülkelerine oranla oldukça gelişmiş durumda. Elbette yurtdışında, Almanya, İngiltere, Hollanda Kanada ve Amerika gibi ülkelerde kaliteli bir tıp eğitimi almak mümkün… Ancak bu ülkelerde bulunan ve tıp eğitimi veren üniversitelerin teşhis ve tedaviden çok araştırma noktasında başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer araştırma odaklı bir eğitim hedeflemiyorsanız Türkiye’de tıp okumak çok daha anlamlı ve avantajlı bir konumda. Çapa Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi bu anlamda en iyi üniversiteler arasında yer alıyor. Eğer özel üniversiteleri tercih etmeyi düşünüyorsanız bu sıralama; Koç Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi şeklinde… Bu üniversiteler dünya çapında eğitim veriyor. Yurt dışında eğitim alma düşünceniz varsa bu üniversitelerde lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra lisansüstü eğitiminize yurt dışında devam etmek çok daha avantajlı olabiliyor.

Açık bilgilendirme günü, stratejik yetenek yönetimi, yurt dışında eğitim, tıp eğitimi, geleceğin meslekleri ve mesleklerin geleceği gibi konularda daha detaylı bilgi almak için aba Yurt Dışı Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitiminiz ve kariyeriniz için destek almak isterseniz Doç. Dr. Gamze Sart ile iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

10 + 15 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest