fbpx
Ana sayfa » Blog » Yurtdışında Doktora Yapmak İçin İzlenecek Yol

Yurtdışında Doktora Yapmak İçin İzlenecek Yol

Akademik olarak eğitiminizi lisans sonrasına taşımışsanız ve bu yoldan devam etmek istiyorsanız, doktora konusunda bir karar verme aşamasında olabilirsiniz. Lisans…

15 Ağustos 2017

Yurtdışında Doktora

Akademik olarak eğitiminizi lisans sonrasına taşımışsanız ve bu yoldan devam etmek istiyorsanız, doktora konusunda bir karar verme aşamasında olabilirsiniz. Lisans eğitiminizin ardından yüksek lisansınızı tamamladıktan sonra – ya da tamamlamak üzereyken – doktora için hazırlıklara başlamanız gerekiyor. Bu aşamada yönünüzü yurtdışı doktora yapmaya yöneltmişseniz araştırma süreciniz biraz daha karmaşık hale gelebiliyor.

Elbette doktora söz konusu olduğunda alternatifler bir taraftan artıyor, bir taraftan azalıyor. Doktora için kabul edilen kişi sayısı lisans ve yüksek lisansa göre nispeten düşüyor. Bu alternatiflerin azaldığını gösteriyor. Bununla birlikte artık alanınızda uzmanlığınız arttığı için neler yapabileceğinizi, yani vizyonunuzu daha fazla genişletmiş oluyorsunuz. Böylece kendinizi Türkiye’yle sınırlamak zorunda olmadığınızı fark edebilirsiniz!

Başvurunuzun her aşamasına özen gösterin

Sahip olduğunuz global bakış açısını bir sonuca erdirmek için sistemli bir başvuru sürecine girmeniz gerekiyor. Yurtdışında doktora yapmak yetkinliğinizi ve mesleğini icra etmenizi global bir düzeye taşımanın yanı sıra farklı kültürleri tanıma fırsatı sunuyor. Yurtdışında alanınızda dünyanın en ileri üniversitelerinin birinde doktora yapmak size çekici geliyorsa hedeflerinize ulaşmak için izlemeniz gereken yola kısaca bir bakalım.

Öncelikle alanınızda en iyi üniversitedense sizi en çok geliştirecek üniversiteyi bulmaya çalışın. Bununla ne demek istiyoruz? Alanınızda en çok popüler hale gelmiş olan üniversite, sizin için en iyisi olmayabilir. Çünkü bu yüksek lisanstan sonra bölümünüze göre en fazla fırsat sunan ülke ya da şehirde eğitiminize devam etmek ve yaşamak öncelikli hedefiniz olmalı.

 

Tercihlerinizi ve beklentilerinizi tatmin edecek üniversiteyi seçin

Sizi geliştirmesinin yanı sıra araştırma alanınızda fark yaratmanız için size ortam yaratacak bir üniversite ve şehir seçmeye özen gösterin. Doktoranın en önemli özelliklerinden biri de kendi kendinizi geliştirmeniz, ilgilendiğiniz konulara en fazla odaklanmanız için fırsat sunmasıdır. Nerede doktora yapacağınızı belirlerken bu fırsatı mutlaka gözetmeniz gerekiyor.

Doktora yaptıktan sonra akademide mi yoksa sektörün içinde mi çalışma hayatınıza devam edeceksiniz? Bu soru büyük bir öneme sahip. Çünkü bu soruya vereceğiniz cevaba göre birlikte çalışacağınız akademisyenlerin ya da sektörünüzde en güçlü yere yönlenmeniz gerekecek. Akademisyen olarak devam edecekseniz, danışmanınız başta olmak üzere birlikte çalışacağınız akademisyenlere göre; sektörde çalışacaksanız eğitiminiz sırasında çalışabileceğiniz ve CV’nizde etki yaratacak bölgelere göre tercih yapmanız gerekiyor.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

10 + 10 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest