fbpx
Ana sayfa » Blog » Yurtdışı Üniversitelerinde Portfolyo’nun Önemi

Yurtdışı Üniversitelerinde Portfolyo’nun Önemi

Portfolyo; terim olarak, sahip olduğumuz sanatsal deneyimlerin sergilenebilir hali anlamına gelir. Daha basit bir anlatımla, bir ressamın yaptığı resimler portfolyonun…

31 Ekim 2018

Portfolyo’nun Önemi

Portfolyo; terim olarak, sahip olduğumuz sanatsal deneyimlerin sergilenebilir hali anlamına gelir. Daha basit bir anlatımla, bir ressamın yaptığı resimler portfolyonun parçalarını ifade eder. Yurtdışında sanat eğitimi alacak öğrencilerin de, çizimlerini ve diğer çalışmalarını bir araya getirdikleri dosyaya portfolyo denmektedir.  Yurtdışı üniversitelerinde portfolyonun önemi demek yerine aslında portfolyo zorunluluğu demek daha doğrudur. Zira neredeyse hiçbir sanat okuluna portfolyo olmaksızın giremezsiniz. Sınavlara katılabilmek, hatta başvuru yapabilmek için bu adım bir sorunluluktur. Tabii portfolyo; sıradan bir arşiv veya albüm değildir. Her okulun kendine has protokolleri vardır ve portfolyo bu okulların taleplerine uygun şekilde hazırlanmalıdır. Yani sadece bir portfolyo sahibi olmanız yeterli olmayacak, doğru bir portfolyo ile başvuru yapmanız gerekecektir.

Eğitim hayatı ilkokul birinci sınıf ile başlayan zorlu ama başarıyı yakalayınca keyife dönüşen bir süreçtir. İlkokuldan başlayan bu heyecanlı serüven üniversitede en üst düzeye ulaşmakta ve sizi hayata hazırlayacak yer olduğu için üniversite hepsinden ayrı yer tutmaktadır. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte globalleşen dünyada kendine yer bulmak isteyen öğrenciler eğitimlerini yurt dışında sürdürmek istemekte fakat bu çok olay olmamaktadır. Türkiye’den her yıl belirli sayılardaki öğrenciler yurt dışındaki üniversitelere gidebilmekte ve eğitimlerine orada devam etmektedirler. Yurt dışında okumanın en önemli avantajlarından biri okul devam ederken global bir dil olan İngilizce dilini öğrenmek ve okul bittiği zaman uluslararası piyasalarda iş bulabilmek olarak göze çarpmaktadır.

Porftolyo Neden Önemlidir ?

Hayallerinizi süsleyen ve sizi ileriye emin adımlarla taşıyacak bir çok yurt dışı üniversitesi öğrenci alımlarını sınavlara tabi tutarak yapmakta ve sizi zorlu süreçler beklemektedir. Amerika, İngiltere, Kanada gibi popüler eğitim ülkelerinde güzel sanatlar fakültesinde okumak isteyen öğrenciler belirli sınavlara tabi tutulmakta ve bunun yanında bir de portfolyo incelemesi yapılmaktadır. Şık ve güzel çalışmaları içeren bir portfolyonun kayıt sırasında sunulması kabul görmek için önemli bir etken oluşturuyor.  İç Mimarlık, Grafik Dizayn, Film Prodüksiyon, Görsel Sanatlar, Endüstriyel Tasarım, Mimarlık, Çizim gibi bir çok bölüme öğrenci alımı yapılırken en çok dikkat edilen konulardan biri de çalışmalarınızı içeren portfolyo sunumudur. Bu üniversitelerde not ortalamanıza bakılır ama porffolyonuz da çok önemlidir. Akademik takviminizi takip ederek doğru zamanlarda portfolyonuzu sunmanız gerekmektedir.  Yılın belirli aralıklarında portfolyo sunumu gerçekleştirilmekte ve burada sağlanan başarılar okul hayatına olumlu yansımaktadır. 

Okul Yönetimini Etkileyecek İyi Bir Portfolyo Nasıl Hazırlanır ?

  • Portfolyonuzun kurul tarafından incelenerek değerlendirmeye alınması için ilk yapmanız gereken şey portfolyonuzu okulun duyurduğu tarihlerde kurula teslim etmektir. Bu tarihler arasında teslim etmezseniz portfolyonuz değerlendirme dışında kalabilir.
  • Portfolyonuzda bulunan çalışmalarda farkınızı ortaya koymanız sizin için çok önemlidir. Emek verilmiş sanatsal eserler her zaman sıradan ve normal çalışmaların arasından sıyırılarak size yüksek bir ek puan olarak dönmektedir. 
  • Portfolyunuzun kurula sunum şekli de önemli bir etkendir. Hitap ettiğiniz kurulun saygınlığına uyumlu olacak şekilde bir sunum yapmanız size artı puan kazandıracaktır. 
  • Portfolyonuzda doğal ve nostaljik öğelere yer vermeniz de olumlu bir puan kazanmanıza olanak sağlayacaktır. 
  • Belirli aralıklarla yapacağınız bu sunumlarda kendinizi geliştirdiğinizin bariz bir şekilde belli olması, sizin bu okulda gelişim gösterip başarılı olan birisini olduğunuzu gösterecektir. Eğitim kurumlarının asıl amacı da insan yetiştirmek olduğu için bu durum kurul açısından çok iyi karşılanacaktır. Bu nedenle çalışmalarınızı ciddiyet ve titizlikle yürüterek her sunumda daha başarılı çalışmalarla kurulun karşısına çıkmalısınız. 
  • Tüm çalışmalarınızı kayıt altında tutun ve verdiğiniz emeklerin heba olmasına izin vermeyin.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 3 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest