fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Yurt Dışında Siyaset Bilimi Okumak

Yurt Dışında Siyaset Bilimi Okumak

Yurt dışında siyaset bilimi okumak için neler yapılmalı? Siyaset bilimi nedir? Hangi üniversiteler tercih edilebilir? Siyaset bilimi bölümü için başvuru…

27 Nisan 2021

aba-egitim-yurt-disinda-siyaset-bilimi-okumak

Yurt dışında siyaset bilimi okumak için neler yapılmalı? Siyaset bilimi nedir? Hangi üniversiteler tercih edilebilir? Siyaset bilimi bölümü için başvuru koşulları nelerdir? Siyaset bilimi, politik olayların incelenmesini kapsıyor. Siyasi tarih, siyasi faaliyetler, düşünce ve davranışlar alanın konusu kapsamında yer alıyor. Tüm bu konular sosyal bilimler çerçevesinde ele alınıyor. “Siyaset bilimi nedir?” sorusu sorulduğunda yalnızca politikayla ilişkilendirmek doğru olmuyor. Çünkü bu alan ekonomi, sosyoloji, uluslararası ilişkiler, eğitim, kamu yönetimi gibi pek çok alanla ilişkilendirilebiliyor.

Günümüzde siyaset bilimi ve kamu yönetimi okumak öğrencilerin popüler tercihleri arasında yer alıyor. Günümüzde siyasi koşullar ve ülkelerin siyasi tutumları pek çok alanı etkiliyor. Bu anlamda, siyaset bilimi ve kamu yönetimi iş olanakları da genişliyor. Yurt dışında siyaset bilimi okumak, uluslararası alanda kariyer hedefleyenler için de doğru bir seçenek olabiliyor.

Peki; siyaset bilimi hangi üniversitede okunmalı? Siyaset bilimi alanında dünyanın en iyi üniversiteleri hangileri? Türkiye’ye bakıldığında siyaset bilimi alanında; ODTÜ, Bilkent, Ankara Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ön plana çıkıyor. Dünyada; “Siyaset bilimi hangi üniversitede okunmalı?” diye sorulacak olursa Amerika ve İngiltere ön plana çıkıyor. Harvard Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, Yale Üniversitesi bu alanda en iyiler arasında yer alıyor. Bologna Üniversitesi ve Brooklyn Üniversitesi de siyaset bilimi ve kamu yönetimi okumak için tercih edilebiliyor. Peki; siyaset bilimi eğitimi alabilmek için hangi koşulları yerine getirmek gerekiyor?

Yurt Dışında Siyaset Bilimi Okumak İçin Neler Yapılmalı?

Yurt dışında siyaset bilimi eğitimi almak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle, siyaset bilimi alanında öne çıkan, prestijli üniversitelere erken başvuru yapmak kabul şansını arttırıyor. Bu anlamda; üniversitelerin akademik takvimlerinin incelenmesi ve başvuruların en az 6 ay önceden yapılması gerekiyor. Peki; başvuru aşamasında hangi belgelere ihtiyaç duyuluyor? Hangi sınavların alınması gerekiyor?

Dünyanın en iyi siyaset bilimi üniversiteleri seçilecekse; not ortalamasının kritik bir rol oynadığının bilinmesi gerekiyor. Harvard, Cambridge, Oxford gibi üniversiteler not ortalamasının minimum 4,0 olmasını bekliyor. Elbette bu süreçte; özellikle de prestijli üniversiteler için not ortalaması yeterli olmayabiliyor. Akademik başarının gösterilebilmesi için SAT, AP gibi sınavların alınması kabul şansını önemli ölçüde arttırıyor.

Yurt dışında siyaset bilimi okumak için bir diğer koşul dil yeterliliği… Dil yeterliliğini belgelendirmek için IELTS veya TOEFL sınavının alınması gerekiyor. İstenen minimum skorlar ülke ve üniversitelere göre değişiklik gösterebiliyor. Dünyanın en iyi siyaset bilimi üniversiteleri için mümkün olduğunca yüksek skorlar elde etmek gerekiyor. Çünkü rekabetin yüksek olduğu biliniyor. Sınav belgelerine ek olarak; niyet mektubu, referans mektupları, özgeçmiş, onaylı lise diploması, transkript talep ediliyor. Prestijli üniversiteler öğrenci adaylarının topluma ve dünyaya bakışına da önem veriyor. Siyaset bilimi alanı söz konusu ise öğrencilerin sosyal sorumluluk projeleri içerisinde olması olumlu karşılanıyor. Gelecek ve dünya için değer üretebilecek öğrencilere kabul aşamasında öncelik veriliyor.

Siyaset Bilimi Okumak: Kariyer Olanakları

Peki; siyaset bilimi ve kamu yönetimi iş olanakları nelerdir? Siyaset bilimi bölümü mezunları hangi alanlarda kariyer yapabiliyorlar? Siyaset bilimi alanı kariyer olanakları anlamında geniş bir yelpazeye sahip… Bölümden mezun olanlar; ekonomi, gazetecilik, hukuk, bankacılık gibi alanlarda çalışma şansı bulabiliyorlar. Bakanlıklar, kamu kurumları, medya organları, finans kurumlarında istihdam edilebiliyorlar. Lisansüstü eğitime devam ederek akademik kariyer seçeneğini tercih edebiliyorlar. Türkiye’de ve yurt dışında kariyer seçeneklerini değerlendirebiliyorlar. Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu’da birçok üniversite öğrencilere mezuniyetin ardından oturma ve çalışma izni veriyor. Bu izin çoğunlukla 1 yıllık bir süreyi kapsıyor. Bu süreçte öğrenciler tecrübe edinebiliyor, alanlarında kendilerini geliştirebiliyor ve farklı kariyer fırsatlarını değerlendirebiliyorlar.

Siyaset bilimi okumak ile ilgili detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

3 + 10 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest