fbpx

Yurt dışında Okul Başvurusu Yaptıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Yurt dışında okumaya karar veren tüm öğrencilerin hatasız olarak ilerletmesi gereken süreçlerden biri de başvuru sonrası yapılması gerekenlerdir.

Yurt dışında üniversite veya master başvuru yaptıysanız veya akademik bir eğitim almaya karar verdiyseniz sürecin en başında yapmış olmanız gereken bazı şeyleri gözden geçirmekte fayda var.

Ülkeye Karar Vermek

Öncelikle okumak istediğiniz bölümün hangi ülkede daha popüler olduğu, o ülkede bulunan okulların sıralaması,  bu okullarda bulunan bölümün çeşitliliği, ülkenin yaşam koşulları gibi bir çok araştırma yapılmalıdır. Özellikle üniversite okuyacak olan öğrenciler için eğitim hayatı boyunca o ülkede yaşayacağını düşünürsek tüm araştırmalar titizlikle yapılmalı ve bu konuda profesyonel Aba Yurt dışı Eğitim Danışmanlarından destek alınmalıdır.

Başvuru Süreci

Başvurmak istediğiniz okulların başvuru tarihleri dikkatle takip edilmeli ve danışmanlarınızın size yönlendirdiği tarihler arasında eksiksiz olarak belgelerinizi teslim etmeniz gerekmektedir.

Üniversite okumak isteyen öğrencilerin ülke ve bölüm araştırmasında sonra karar verilen bölüm için başvuru yapılması için gereken evraklar aşağıdaki gibidir. Bazı üniversitelere göre değişiklik göstermekte olup genellikle aşağıdaki evraklar istenmektedir.

 • Lise mezunu olmak ve diplomaya sahip olmak. (Eğer diploma henüz basılmadıysa geçici mezuniyet belgesini kabul eden bazı üniversiteler de bulunmaktadır.)
 • Mezuniyet ortalamasının yüksek olması
 • Transkript
 • Eğitim alacağı dil için yeterliliği var ise yeterlilik belgesi( IELTS, TOEFL vb.)
 • Okuldan alınan referans mektupları
 • Niyet mektubu
 • Bazı okullar için fotoğraf

Master öğrencileri için de bu süreç genel olarak aynıdır. Öncelikle uzmanlık almak isteği bölüme karar verilir. Bu bölümün kabul şartları incelenir. İstenilen ortalama ve istenilen dil yetkinliğine sahip olan öğrenciler için başvuru süreci başlatılabilir. Master öğrencileri için istenilen evraklar genellikle aşağıdaki gibidir.

 • Üniversite mezunu olmak ve diplomaya sahip olmak. (Eğer diploma henüz basılmadıysa geçici mezuniyet belgesini kabul eden bazı üniversiteler de bulunmaktadır.)
 • Kabul şartlarına göre değişmekte olup bölümün isteği minimum mezuniyet puanına sahip olmak.
 • Transkript
 • Eğitim alacağı dil için yeterliliği var ise yeterlilik belgesi( IELTS, TOEFL vb.)
 • Okuldan alınan referans mektupları
 • Niyet mektubu
 • Bazı okullar için fotoğraf

Başvuru Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacağınız akademik eğitimlerin başvurularını tamamladıktan sonra atlanmaması gereken bazı noktalar vardır. Özellikle başvuru yaparken mailinizi doğru ilettiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Unutmayın ki okulların sizinle ilk iletişim kuracağı araç maillerinizdir. Başvurunuzu tamamladıktan sonra genellikle size başvurunuzun alındığına dair otomatik mailler gelir. Bunun kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Eğer bölümüz bir sınav ile sizi kabul edecekse sınav sonuçlarının takibini dikkatle takip etmeniz gerekmektedir.  Sınav sistemini içersinde bulunan bildirimleri veya takip edebileceğiniz mesaj kutusunu sıklıkla kontrol edin.

Mülakat ile başvurunuz gerçekleşecek ise güncel skype bildirimlerinizi açık tutmanız veya sizden istenen  başka bir  uygulama için bildirimleri açık tutmanız gerekmektedir.

Başvurunuzu yapar yapmaz sisteminize girip ya da danışmanlarınızla beraber sisteme giriş yapıp evraklarınızın doğruluğunun kontrol edilmesi olacaktır. Eksik ya da yanlış evrak yüklediğinizde bu sizin okul kabul reddinize neden olabilir. Bunun önüne geçmek için evrakların kontrolünü sağlamanızı öneririz.

Eğer başvuru yaparken size ait bir account tanımlandıysa bu accounttaki mesaj kutusunu sürekli kontrol etmelisiniz. Okullar size mail göndermek yerine kendi sistemlerindeki mesaj kutuları aracılığıyla da dönüş yapabilir.

Danışmanlarınızın bilgilendirmelerini ve güncellemelerini dikkatle dinleyip burs, konaklama, sigorta, ulaşım gibi başlıklar altında vereceği oryantasyonları kaçırmamalı ve size iletilen tüm aşamaları gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!

WhatsApp Hızlı Randevu!