fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Yurt Dışında Eğitim Almak İçin Üniversite Tercihini Nasıl Yapmalıyım?

Yurt Dışında Eğitim Almak İçin Üniversite Tercihini Nasıl Yapmalıyım?

Yurt dışında eğitim almak günümüzde hem oldukça istenilen hem de eskiye göre çok daha kolay olan bir seçenektir. Üstelik bu…

14 Ocak 2021

aba-egitim-yurt-disinda-egitim-almak-icin-universite-tercihini-nasil-yapmaliyim

Yurt dışında eğitim almak günümüzde hem oldukça istenilen hem de eskiye göre çok daha kolay olan bir seçenektir. Üstelik bu ilgi sadece ülkemizde değil dünyanın tüm ülkelerinde her geçen gün artan bir konudur. Her yıl on binlerce öğrenci Amerika, İngiltere ya da Kanada gibi ülkelerde okumaya hak kazanmaktadır. Yüzün üzerinde ülke ve binlerce üniversite arasından da öğrencilerin seçebileceği çok fazla seçenek bulunmaktadır.

Yurtdışı üniversite fiyatları ya da üniversitelerin sunduğu imkanlar gibi farklı seçenekler de öğrencilerin tercih dönemlerinde kafalarını çok fazla karıştırmaktadır. Öğrencilerin bu süreç içerisinde kendileri için en doğru ve en mantıklı tercihi yapması gerekmektedir. Üniversite ve bölüm çok iyi olsa da öğrencilerin kendilerine uygun üniversite tercih etmemesi onların ilerleyen dönemlerde sıkıntı yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden de öğrenciler üniversite tercihlerini en doğru şekilde yapmalıdır.

Tam bu noktada da öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Öğrencilerin gireceği sınavlar ya da okumak istedikleri bölümler farklılık gösterebilmektedir. Fakat genel anlamda üniversite tercihi sırasında uluslararası olarak dikkat edilecek bazı kritik etkenler öğrencilere son derece yardımcı olmaktadır. Biz de Aba Yurt Dışı Eğitim olarak öğrencilerin yurt dışında lisans ya da lisansüstü eğitim alırken dikkat etmeleri gereken noktaları sizler için yazdık.

Yurt Dışında Eğitim Almak ve Dünyanın Gidişatı

Herkesin bildiği gibi özellikle son yıllarda dünyada global sıkıntılar oldukça dikkat çekmektedir. İklim krizinin dünyayı etkisi altına aldığı bu süreç insanları etkilediği gibi iş alanlarını ve üniversite eğitimlerini de etkilemiştir. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda dünyayı etkisi altına alan Covid – 19 salgını da bu anlamda büyük bir etki yapmıştır. Covid – 19 ile birlikte bazı meslekler etkisini kaybedip yok olurken bazı yeni meslek gruplarının da önemi artmıştır. Ayrıca Covid – 19 ile birlikte yepyeni meslek alanları da gündeme gelmiştir.

Yurtdışı üniversite eğitimi konusunda da bu yeni mesleklere oldukça dikkat etmelidir. Küresel sorunlar ile insanların ve dünyanın ihtiyaç duyduğu mesleklere insanlar daha fazla dikkat etmelidir. Üniversite ve bölüm seçiminde bu alanlar göz önünde bulundurulmalıdır. Yani geleceğin meslekleri ve iş alanlarına yönelik tercihler yapılmalıdır. Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek gelecekte ön plana çıkacak iş alanları hakkında ve geleceğin önemli teknolojileri hakkında videolara ulaşabilirsiniz.

Üniversite ve Öğrenci Uyumu

Yurt dışında eğitim almak isteyen adayların bir diğer dikkat etmesi gereken konu da üniversite ve öğrencinin uyumudur. Örneğin İngilizcesi iyi olan bir öğrencinin Kanada’da Fransızca eğitim veren bir üniversite tercih etmesi oldukça yanlıştır. Ayrıca öğrencinin gelir düzeyine göre üniversitelerin sunduğu burs imkanları da oldukça önemlidir. Pek çok ülke ve üniversite burs konusunda yardımcı olsa da hepsi farklı tarzlarda öğrencilere yardımcı olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar eğitim konusunda sıkıntı yaşamamak için öğrenciler İngilizceye tam anlamı ile hakim olmalıdır.

Öğrencinin Yetkinlikleri

Yurt dışında eğitim almak ve doğru üniversite tercihi yapabilmek için öğrencilerin kendilerini iyi bilmesi gerekmektedir. Öğrenciler kendi sevdikleri alanları ya da ilgi duyduğu alanları belirlemelidir. Yetenek yönetimi adı verilen bu konuya sadece öğrenciler değil üniversiteler de dikkat etmektedir. Başvuruda onay alınma aşamasında öğrencilerin üniversite ve bölüm için yeterliliği ölçülmektedir. Öğrencilerin stajları, içinde bulunduğu projeler ya da iş tecrübeleri üniversite tarafından değerlendirilmektedir.

Ayrıca öğrencilerin yetkinliklerini ölçmek adına yeterlilik sınavları öğrencilere uygulanmaktadır. Yetenek yönetimi konusunda detaylı bilgiler almak için Doç. Dr. Gamze Sart internet sitesindeki yazılara göz atabilirsiniz. Tüm bunlar göz önünde bulundurulunca öğrencilerin üniversite eğitimine lise dönemlerinde hazırlanması son derece önemli bir hal almaktadır. Bu yüzden öğrenciler yurt dışında eğitim almak için istenilen sınavlara ve projelere erkenden hazırlanarak kabullerini kolaylaştırmaktadır. Aba Academy internet sitesinden yurt dışında eğitim alabilmek için girilecek sınavlar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

10 + 5 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest