fbpx
Ana sayfa » Eğitim » Yapay Zeka ve Kariyer İlişkisi

Yapay Zeka ve Kariyer İlişkisi

Yapay zeka ve kariyer arasında nasıl bir ilişki var? Yapay zeka çağında kariyer planlaması nasıl yapılmalı? Meslekler nasıl şekilleniyor? Geleceğin…

25 Şubat 2021

aba-egitim-yapay-zeka-ve-kariyer-iliskisi

Yapay zeka ve kariyer arasında nasıl bir ilişki var? Yapay zeka çağında kariyer planlaması nasıl yapılmalı? Meslekler nasıl şekilleniyor? Geleceğin meslekleri hangileri olacak? Nasıl bir değişim yaşanacak?

Geleceğin Meslekleri Nasıl Şekilleniyor?

Yaşadığım yüzyıl dijital çağ olarak adlandırılıyor. Gelişen teknolojiler dünyayı birçok açıdan değişime zorluyor. Neredeyse her alanda dijitalleşmenin etkisini görmek mümkün olabiliyor. Sağlıktan eğitime; mimariden mühendisliğe her alan değişimden etkileniyor. Elbette bu değişim kariyer planlaması ve kariyer süreçleri üzerinde de önemli bir rol oynuyor. Yakın geçmişte ön planda olan meslekler bugün işlevini yitirmeye başlıyor. Yeni alanlar doğuyor ve var olan alanlar yeniden yapılanıyor. Geleceğin meslekleri hızla değişiyor. Bu nedenle; yaşadığımız çağın farkında olarak, ihtiyaçlarını bilerek hareket etmek gerekiyor. Eğitim konusundaki tercihlerimizi, meslek seçimlerimizi, kariyer adımlarımızı bu doğrultuda şekillendirmemiz gerekiyor. Aksi halde çağın gerisinde kalmak kaçınılmaz hale geliyor. Yapay zeka ve kariyer ilişkisi tam olarak bu noktada devreye giriyor.

Yapay Zeka ve Kariyer: Dijital Çağı Yakalamak

Yapay zeka sağlık, eğitim, bilişim ve hatta sanat alanını bile yeniden şekillenmeye zorluyor. Tıp alanında yapay zeka ve makine öğrenmesi teşhisten tedaviye tüm süreçleri etkiliyor. Eğitim alanında farklı öğrenme biçimleri devreye giriyor. Zaman – mekan algısı kırılmaya başlıyor. Öğrenciler artık dijital platformlarda kendi ilgi alanları hakkında bilgi edinebiliyorlar. Sanal laboratuvarlarda çalışma yürütebiliyorlar. Robotlar, 3D yazıcılar, nesnelerin interneti, big data, 5G teknolojisi ve daha birçok teknoloji bugünü ve geleceği şekillendiriyor. Elbette bu durumda yeni beceriler geliştirmek ve çağı yakalamak gerekiyor. Dünya için üretmek ve fark yaratmak gerekiyor.

Yazılım, Teknoloji ve Kodlama

Bugün makine öğrenmesi ve yapay zeka uygulamaları ile Neuralink, Starlink, Avatar gibi pek çok proje yürütülebiliyor. Aslında tüm bu proje ve gelişmeler bize bir konuda önemli bir ipucu veriyor. İnsan gücüne, insan zihnine eskisi kadar ihtiyaç duyulmayacak bir gelecek resmediliyor. Az önce de belirttiğimiz gibi bu durum bazı mesleklerin geri planda kalması anlamına geliyor. Aslında bu durum birçok alanda zaman ve maliyetten tasarruf etmek anlamına da geliyor. Kısacası; yeni dünya düzeninde insanların yerini robotlar almaya başlıyor. Günümüzde; yapay zeka mühendisliği, veri bilimi uzmanlığı, robot mühendisliği gibi birçok alan açılmış durumda… Bu alanların yakın gelecekte daha etkin hale geleceği düşünülüyor. Yani; geleceğin meslekleri için baş aktörlerin yazılım, teknoloji ve kodlama olacağı biliniyor. Yapay zeka ve kariyer ilişkisinden söz edildiğinde bu bilgileri göz ardı etmemek önem taşıyor. Kariyer planlaması yaparken bu alana yönelik beceriler edinmenin önemini kavramak gerekiyor.

Dijital Çağ, yapay zeka ve kariyer hakkında detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve kariyere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

7 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest