fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Üniversite Gereksinimlerinin Önemi Nedir?

Üniversite Gereksinimlerinin Önemi Nedir?

Üniversiteye başvuru aşamasında üniversitelerin talepleri dikkate alınmalıdır. Bu anlamda öğrencilerin üniversite gereksinimlerinin önemi hakkında bilinçli olmaları gerekmektedir. Üniversite kabul aşamasında…

6 Aralık 2020

aba-egitim-universite-gereksinimlerinin-onemi-nedir

Üniversiteye başvuru aşamasında üniversitelerin talepleri dikkate alınmalıdır. Bu anlamda öğrencilerin üniversite gereksinimlerinin önemi hakkında bilinçli olmaları gerekmektedir. Üniversite kabul aşamasında öğrencilerin talep edilen şartları taşıyıp taşımadığı incelenmektedir. Dünyanın en prestijli üniversitelerine girmek için ciddi bir rekabet olduğundan bu üniversitelerin gereksinimleri biraz daha ağır olmaktadır.

Öğrencilerin eğitim almak istedikleri üniversitenin taleplerini doğru bir şekilde bilmeleri gerekmektedir. Üniversite taleplerinin öğrenciler tarafından alternatifli olarak yerine getirilmesine dikkat edilmelidir. Öğrencilerin genel anlamda üniversite dönemine kadar temel bilimlerde pek çok eksikliklerinin olduğu görülmektedir. Bu duruma, son dönemlerde Türkiye’deki müfredat eksikliklerinin yol açtığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle 9. ve 10. sınıftaki öğrencilerin temel bilimlerdeki eksiklikleri ciddi boyutlardadır.

Üniversite Gereksinimlerinin Önemi Bilinmeli

Üniversite gereksinimlerinin önemi üniversiteye kabul için hayati bir öneme sahiptir. Ancak öğrencilerin bundan önce temel bilimlerdeki eksiklerini tamamlamaları gerekmektedir. Öğrencilerde; kimya, fizik ve matematik alanlarındaki inanılmaz derecede eksiklikler dikkat çekicidir. Öğrenciler üniversite sürecine bu eksiklerle gelmektedir. Öğrencilerin temel bilimlerdeki eksiklerini kısa sürede kapayarak AP ve IB müfredatlarına yönelmeleri gerekmektedir.

Bu durumun önemi son yıllarda İsviçre’deki okullarda görülmektedir. İsviçre’deki okullarda eğitim almak isteyen mühendislik öğrencilerinin, gerekli olan IB’leri almadıklarında bu ülkede eğitim alma şansları oldukça düşmektedir. Bu durum öğrencilerin üniversite kabullerinde sıkıntıların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu süreçte öğrencilerin profesyonel destek almaları tavsiye edilebilir.

Üniversitelerin Ters Mühendislik Yapılarak Değerlendirilmesi Gerekir

Üniversite bölüm tercihlerinde ters mühendislik yapılmalıdır. Bazı öğrenciler çift anadal yaparak ters mühendislik için gerekli alt yapıyı oluşturmaktadır. Üniversitelerin öğrencilerden talep ettiği bazı şartlar öğrenciler tarafından lise döneminde tamamlanmalıdır. Örneğin lise döneminde öğrencilerin doğru ve yeterli AP’leri kısa sürede halletmiş olmaları gerekmektedir. 1 yıl içerisinde en fazla 6 AP alınabileceği için lise döneminde 10. ve 11. sınıflar verimli geçirilmesi gereken dönemlerdir. Eğitim almak istenen üniversitenin talebine göre IB diploma programı da tamamlanmalıdır. IB süreci AP’den biraz daha ağır olduğundan öğrencileri yoğun bir lise dönemi beklemektedir. Bu süreçte aba Yurt Dışı Eğitim, öğrencilere profesyonel destek vermektedir.

Üniversite gereksinimlerinin önemi hakkında detaylı bilgi almak için aba Yurt Dışı Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışında okumak için ihtiyaç duyulan sınavlar hakkında bilgi sahibi olmak üzere aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Ayrıca farklı konularda bilgilendirici videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 15 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest