Önümüzdeki 30 Yıl içinde en çok Talep Görecek Üniversite Bölümleri Neler Olacak?

 

Şu anda otomasyonla birçok iş makineler tarafından hallediliyor. Uzmanlar gelecekte daha kapsamlı iş alanlarının otomasyon sistemlerine bırakılacağını söylüyor. Bugün insanlar tarafından yapılan işleri makineler devraldığında bu durum pek çok istihdam alanının yok olmasına sebep olacak. Öte yandan, gelişen teknoloji ve yapay zekâ ise yeni iş alanlarının doğmasına yol açacak.

Bölüm seçerken geleceği de düşünmek gerek

Dünya bu hızla değiştikçe öğrencilerin, yarının dünyasıyla alakalı bir eğitim sağlayacak bölümleri seçebilmeleri daha önemli bir hal alıyor. Bugün çok iş yapan ve ortamımızla alakalı olan endüstriler yarın yok olup gidebilir ve hiç beklenmeyen tamamen yeni çalışma alanları ile değiştirilebilir. Bütün bunlar heyecan verici ve gelecekle ilgili merak uyandırıcı konular olsa da en iyi bölümü seçme konusunda öğrencileri düşündürdüğü de bir gerçek.

Öğrenciler en çok para kazandıracak meslekleri seçmek istiyor.

Bir lisans programı seçerken birçok öğrenci, yüksek kazanç potansiyeline sahip ve iş güvenliğinin tam olduğu işleri seçmek istiyor. IK uzmanları, yapay zekânın ve otomasyonun kullanım alanlarının artmasıyla birlikte gelecekte fiziksel güç gerektiren işleri insanların yapmayacağını söylüyor. Yine de gelecekte hangi bölümlerin ve meslek gruplarının yüksek kazanç kategorisine gireceğini kesin olarak söylemek biraz zor. Ancak yapılan araştırmalar ve istatistiklerden yola çıkarak bir liste hazırlayabiliriz.

  • Muhasebe

Muhasebe diploması ile öğrenciler finansal analist, denetçi ve muhasebeci pozisyonları da dâhil olmak üzere farklı kariyer sahalarına girmek için gerekli bilgileri kazanmış olacak. Finans ve muhasebe bölümlerinin önü açık görünüyor. 

  • Reklam sektörü

Reklamcılık tüm işletmeler için çok kritik bir faktördür. Bu zorunluluktan dolayı, Reklamcılık bölümleri geleceği düşünerek seçim yapan öğrenciler için iyi bir tercih olabilir. Pazarlamanın en önemli fonksiyonlarından olan reklamcılık her daim hayatımızda olacak gibi görünüyor.

  • Biyokimya

Biyoloji ve kimyanın kesişiminden ortaya çıkan bu bölüm, insan hayatının sürdürülebilirliğini ilgilendiren kimyasal işlemler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Uzun ve istikrarlı bir kariyer inşa etmek isteyenler için geleceğin mesleklerinden biri de biyokimya.

  • Biyomedikal mühendisliği

Bu bölüm yarı tıbbi yarı da teknolojik bir alandır diyebiliriz. çünkü öğrencilerden sağlıklı bir insanın yaşamasını sağlayan organik süreçleri öğrenmeleri beklenirken, diğer yandan çeşitli teknolojilerin mekanik ve elektronik olarak nasıl çalıştığını da derinlemesine anlamaları beklenir. Bu iki disiplini sentezleyerek yarının teknolojisini yakalayabilirsiniz.

References.

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!