Üniversite başvurularında Defer ya da Deferral ne anlama gelir?

Okulun, bir öğrencinin başvurusunu değerlendirmeyi daha sonraki bir tarihe ertelemesi anlamına gelebileceği gibi öğrencinin de kayıt zamanını ileri bir tarihe ertelemesi anlamına gelebilir. Kabul aldığınız bölüm şartlarına bağlı olarak başlama yılınızı bir yıla kadar erteleme seçeneğiniz olabilir. Bu şu anlama geliyor; başvurduğunuz üniversite sizin yerinizi bir sonraki döneme veya seneye kadar korur. Ancak bu seçeneği her üniversitenin sunmadığını da aklınızda bulundurun. 

Defer etmeye nasıl başvurabilirsiniz?

Her üniversitenin bu tür işleriniz gerçekleştirmeniz için bir sistemi olur. Bu sisteme girebilmek için size üniversite tarafından bir öğrenci numarası ve şifresi verilir. Ders seçme, yurt başvurusu, burs başvurusu, gelen kabul davetini kabul etme veya reddetme, gerekli belgeleri yükleme ve güncelleme, defer etme gibi işlemleri örnek verebiliriz.  Örneğin Utrecht Üniversitesi hiçbir ücret talep etmeden kabul alan öğrencilerine birden fazla defer etme şansı sunar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her üniversitenin bu imkânı vermediğini unutmayın. Ayrıca aynı üniversitede bazı bölümler buna olanak sağlarken bazıları sağlayamayabiliyor.

Başvurdunuz ve defer edildiniz? 

Defer’ edilmek reddedilmek anlamına gelmez. Kabul komitesine kendinizi kanıtlamak için hala şansınız var demektir. Erken başvurunuzdan sonra defer edilmek sizin değerlendirmenizi normal zamanda başvuranlarla yapacakları anlamına gelir. Bu süre boyunca diğer okullara başvurmak için de zamanınız olacaktır.

Başvuracağınız okulun adaylardan beklediklerini ayrıntılı bir şekilde listeleyin. Birçok okul beklentilerini açıkça belirtir ve sizden de bunları karşılayan belgeleri göndermenizi ister. Bu bilgileri dikkatlice okuyun ve gerekli evrakları gönderin. Ek olarak kendinizi ifade eden bir kompozisyon yazabilirsiniz. Referans mektuplarınızı ve motivasyon mektubunuzu da defer edildikten sonra gözden geçirmenizde fayda var. 

SAT ve ACT sınavlarınızın notlarını yükseltmek için sınavlara tekrar girebilirsiniz. Bütün bu güncellemeleri yaparken başvurduğunuz okulun öğrenci işlerini bilgilendirmeyi unutmayın. 

Bazı okulların tuition fee leri olduğunu unutmayın. Defer işlemleri için bu ücreti ödemeniz beklenebilir. Aksi takdirde defer etme niyetindeyseniz bunu gerçekleştiremeyebilirsiniz. 

Bölüme başladınız ve defer etmek mi istiyorsunuz?

Hala seçenekleriniz var defer etmek için. Okumaya başladıktan sonra kabulünüzü ertelemek için çok geç olsa da, çalışmalarınızı askıya almak ( suspend etmek ) için başvurabilirsiniz.

Referanslar

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!