fbpx
Ana sayfa » Essay Yazımı » Stanford Üniversitesi Kısa Essay Soruları

Stanford Üniversitesi Kısa Essay Soruları

  150 yıllık geçmişi, rakiplerinden ayrışan eğiti formatı ve yetiştirdiği girişimcilerin tanınması gibi etkenler Stanford  Üniversitesi’ne talepleri artırıyor. Her üniversitenin…

15 Ocak 2019

Stanford Üniversitesi Kısa Essay Soruları

 

150 yıllık geçmişi, rakiplerinden ayrışan eğiti formatı ve yetiştirdiği girişimcilerin tanınması gibi etkenler Stanford  Üniversitesi’ne talepleri artırıyor. Her üniversitenin düzenlemesine göre değişen katılım koşulları arasında Stanford için essay yazmak da var. Herkes üniversite hayatında en az birkaç derste essay yazmayı deneyimlemiştir. Ancak istediğiniz okulun istediğiniz bölümüne yerleşebilmeniz için hazırlamanız gereken essay biraz daha fazla efor gerektiriyor. Okul, adaylara 7 kısa cevap, 4 uzun cevap olmak üzere topla 11 soru yöneltiyor ve adaylar uzun soruları essay formatında cevaplıyorlar. Soru örneklerine ve cevap verirken dikkat edilmesi gerekenlere aşağıdan göz atabilir; cevapların kaç kelime olması gerektiğini hemen yanlarındaki parantezli bölümlerden okuyabilirsiniz.

-Günümüzde toplumun karşısında duran en büyük problem nedir? (50 kelime)

Burada essay’lere sıkça konu olan genel bir konu da seçebilirsiniz. Ancak konuyu eleştirel-çözüm odaklı bir dille ele almalısınız. Örneğin cinsiyet eşitsizliklerini ele alıyorsanız; cevabınızı sadece bildiklerinizi anlatarak değil, aynı zamanda bu konuya nasıl bir çözüm önerisi sunduğunuzu da belirterek vermelisiniz.

-Son iki yazınızı nasıl geçirdiniz? (50 kelime)

Burada kısaca boş zamanlarınızı nasıl değerlendirdiğinizi, bu anları nasıl verimli hale getirdiğinizi anlatabilirsiniz.

-Hangi tarihi ana ya da olaya tanık olmak isterdiniz? (50 kelime)

Bu sorunun cevabını ilgi alanlarınıza göre belirlemelisiniz. Google’dan 100 tarihi anı aratmak tahmin ettiğiniz kadar işinize yaramayacaktır. Bunun yerine, başvurduğunuz bölümü ve sizden beklenenleri gözden geçirin. Örneğin teknik bir bölüme başvuruda bulunuyorsanız ünlü bir teknoloji firmasının ilk kurulduğu gün ile ilgili kısa bir cevap oluşturabilirsiniz.

-Sizi en iyi tanımlayan 5 kelimeyi yazınız.

Olumlu ve geliştirilebilir yönlerinize odaklanın. Bu soru için çevrenizden de görüş alabilirsiniz.

-Seçim size kaldığında ne okumayı, ne dinlemeyi, ne izlemeyi tercih edersiniz? (50 kelime)

Bu sorunun cevabı eğitici ve eğlenceli yanıtlar arasında denge kurularak verilmeli. Edebi yönü baskın eserlerden hoşlanıyorsanız yanına daha eğlence odaklı televizyon dizilerini ekleyebilirsiniz. Çok güçlü yanıtlar yerine ortalama yanıtlar tercih ederseniz, cevabınızın inandırıcılığı sorgulanmaz.

-Stanford’da deneyimlemeyi en çok istediğiniz şey nedir? (50 kelime)

Burada okul kısaca onu ne kadar araştırdığınızı ve hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu görmek ister. Bu cevapları elbette kendinizle bağlantı kurarak vermelisiniz. Aday olma nedenlerinizle okulun özellikleri örtüştüğünde kabul olmaya bir adım daha yaklaşırsınız.

-Günde ekstra 1 saatiniz daha olsaydı nasıl kullanırdınız? (50 kelime)

Burada uyumak, çalışmak gibi net cevaplar yerine artı bir saati nasıl kendinize faydalı şekilde kullanacağınızı açıklayabilirsiniz.

Kısa cevaplı sorular genellikle sizi tanımaya yönelik kurgulanmış. Cevap verirken mümkün olduğunca kendiniz olmalı ve dürüst yanıtları kullanmalısınız.

 

Kaynak: 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

15 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest