Blog

STANFORD 125. Yıl Dönümünü Kutluyor

Bu yıl Aba Eğitim olarak 4 öğrencimizin kabul edildiği Stanford Üniversitesi 125. yılını kutluyor.

Kaliforniyalı senatör Leland Stanford ve eşi Jane tarafından, 1884 yılında Tifo hastalığından dolayı kaybettikleri 15 yaşındaki oğulları Leland Stanford Jr. anısına açılmıştır. Bu acı olaydan sonra çift kendi varlıklarını başkalarının çocukları için güzeller şeyler yapmak için kullanmaya karar vermişlerdir.

O zamanın bir çok toplumsal normlarından uzak, karma eğitim sağlayan ve dönemim çoğu üniversitesi gibi dini kurumlarla bağlantısı olmayan, önceliği her zaman eğitime veren bir kurum oluşturmak istediler. Hatta üniversitenin kurucu hibesi “Öğrencileri kişisel başarıya ulaştırmak ve gerçek hayatta kullanabilecekleri bir eğitim sağlamak” olarak belirlenmiştir. Amacı ise “Toplumun iyiliği uğruna halkı ve medeniyeti iyiye etkileyecek davranışları desteklemek” olarak belirlenmiştir.

Leland Stanford bütün varlığını öncelikle Kaliforniya’daki altın madenciliği yapan ‘49ers’a gelir sağlayarak, sonra da “Büyük Dörtlünün” bir parçası olarak kıtalararası tren raylarını bitirerek Union Pacific ile buluşmasını sağlamıştır.

Kurucu hibenin bir parçası olarak Palo Alto’daki aile atlarının yetişmesi için bir çiftlik kurulmuştur ve hatta bu sebepten dolayı hala o bölgedeki kampüse hala “Çiftlik” denir.

Stanford kapılarını 1 Ekim 1891 tarihinde açmıştır ve bu sene 125. Yıldönümünü kutlayacaktır. İlk senesinde 555 öğrenci başvurmuştur ve bu öğrenciler ile birlikte kapılardan giren Kurucu Başkan David Starr Jordan “Bu yıl öğretmenler ve öğrenciler olarak bizim görevimiz bu okulun temelini insanlığın varlığı kadar uzun sürecek ve geleneklerden uzak olarak, kimsenin müdahalesine izin vermeden atmaktır ve ileriyi hedefleyerek büyümektir.” demiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir