fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Standford Üniversitesi CV Teknikleri

Standford Üniversitesi CV Teknikleri

Eğitim olanağı sağladığı çeşitli bölümleriyle Stanford Üniversitesi her yıl yüksek oranda başvuru alıyor. Okulun lisans ve yüksek lisans öğrenci alımları…

4 Nisan 2019

Standford Üniversitesi CV Teknikleri

Eğitim olanağı sağladığı çeşitli bölümleriyle Stanford Üniversitesi her yıl yüksek oranda başvuru alıyor. Okulun lisans ve yüksek lisans öğrenci alımları için yürüttüğü prosedürler farklı. Yüksek lisans değerlendirme kriterleri arasında en önemlilerinden biri ise Curriculum Vitae yani CV. CV’yi değerlendirecek olan jüri onun sahibi hakkındaki ilk izlenimlerini bu CV üzerinden ediniyor. Bu da hazırlanan dokümanı önemli bir yere taşıyor.

CV hazırlamak başvuru için önemli ama herhangi bir CV yeterli değil. Her üniversite değerlendirme kriterlerini belirli sınırlar içerisinde düzenleyebiliyor. Stanford da belirli kriterlere sadık kalan CV’leri önemsiyor. Kendi web sitesinde iş arayan ya da kendi kurumuna başvuracak olan çalışan adaylar için CV hazırlama ipuçları paylaşıyor. Biz de gelecek maddelerde Stanford ve benzeri okullar için CV hazırlama ipuçları paylaştık:

CV ve Resume Farkını Biliyor Muydunuz?

Türkçe karşılığı özgeçmiş olan bu CV ve resume kelimeleri bizim için aynı anlamları ifade etse de gerçekte durum böyle değil. Resume daha çok profesyonel kariyere odaklanırken CV akademik başarılara odaklanır. Bu nedenle üniversite başvurusu için hazırlayacağınız CV  akademik başarılarınıza odaklanmış olmalıdır.

Gönüllü İşleri ve Stajları Önemseyin

Adayın başvurduğu alanla ilgili tutkusunu anlattığı her ifade değerli. Bu nedenle gönüllü çalışmalarınızı (hangi alanla ilgili olursa olsun) CV’nizde anlatmayı unutmayın. Bu sizin tek amacınızın maddi kazanç olmadığını kanıtlar. Stajlar da aynı derecede önemli. Ücretli ya da ücretsiz olması fark etmeksizin, staj deneyimi sizin iş hayatını gözlemleme, ufak da olsa sorumluluk alma ve profesyonel hayata hazırlanma fırsatı bulduğunuzu gösterir.

İlk İzlenimi İyi Değerlendirin

Uzmanlar iyi bir CV’nin 6 saniye içinde gözle taranabildiğini söylüyorlar. Elbette tamamını özümsemek için yeterli olmayan bir süre CV’nin sahibi hakkında az da olsa bilgi vermeye yetiyor. Eleme grubundaki bir kişi CV’nizi ilk gördüğünde şöyle bir bakacak ve bu onda bir his uyandıracak ya da bir fikir. Bu sizin düzenli olduğunuz, çalışkan olduğunuz, renkli bir karaktere sahip olduğunuz gibi bambaşka şey olabilir. İşte o andaki fikirleri CV’nizin düzenini idealize ederek kontrol edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

2 + 4 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest