fbpx
Ana sayfa » Blog » SAT mı, ACT mi: Hangi Sınava Girmeniz Gerekiyor?

SAT mı, ACT mi: Hangi Sınava Girmeniz Gerekiyor?

Amerika’da bir üniversiteye başvuru yaptığınız zaman, dünyanın her yerinden başvurmuş olan binlerce öğrenciden ayrılmanız ve neden daha iyi bir seçim olduğunuzu…

30 Ekim 2017

SAT ya da ACT

Amerika’da bir üniversiteye başvuru yaptığınız zaman, dünyanın her yerinden başvurmuş olan binlerce öğrenciden ayrılmanız ve neden daha iyi bir seçim olduğunuzu göstermeniz gerekir. Değerlendiren görevliyi etkilemek için doğru belgeleri eklemek hayallerinize kavuşmanızı sağlayabilir. Hangi bilgi ve becerilerinizin ortaya konması gerekiyor? Tam da bu süreçte, çok sayıda öğrenci için kararsız kaldığı bir soru daha ortaya çıkıyor: SAT mı yoksa ACT mi?

ACT ve SAT

Üniversite başvurunuza ekleyeceğiniz belgelerden Scholastic Aptitude Test (SAT) veya American College Testing (ACT) sonuçlarınız sayesinde akademik olarak nasıl öne çıktığınızı gösterebilirsiniz. Amerika’daki birçok üniversite ve bölüme başvuru yaparken bilgilerinizi dünya standartlarında kanıtlamanızı zorunlu kılıyor. Peki, bu iki sınavdan hangisine girmeniz gerekiyor?

SAT ve ACT seçeneklerinden her ikisine birden girmeniz gerekmiyor. Üstelik ihtiyacınız olan sınavı belirleyip yalnızca bu sınava hazırlanırsanız daha iyi performans gösterme olasılığınız da artar. Amerika’daki okullar, bu iki sınavdan birini sizin için seçmez ve bu seçimi sizin yapmanız gerekir. Çünkü başvuruları değerlendiren görevliler için önemli olan diğer adaylar arasında sizi öne çıkaran özelliklerinizdir. Bu özellikleri en iyi şekilde anlatmak ise sizin göreviniz!

Güçlü yönlerinizi keşfedin

Testler arasındaki farklılıkları anlamak, bir test seçerken güçlü yönlerinize oynamanıza yardımcı olacaktır. Bu, üniversite başvurunuzun başarıyla sonuçlanması için anahtardır. Testler arasındaki en belirgin farklılıklardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Bilim bölümü: ACT sınavında veri okuma yeteneğinizi test eden bir bilim bölümü varken SAT’ta bu bölüm bulunmaz.

Matematik Bölümü: ACT sırasında tüm sorular için hesap makinesi kullanabilirken SAT sırasında kullanamazsınız.

https://www.youtube.com/watch?v=qc0hQ-gzD3A

Okuma bölümü farklılıkları

ACT okuma bölümünün biraz daha zorlayıcı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Dört paragraf okumanız ve 35 dakika içinde her biri için 10 soruya cevap vermeniz gerekiyor. Yani her bir paragraf için ortalama sekiz dakikanız vardır.

SAT biraz daha kolaylık sunar. Beş paragraf okumalı ve her biri için 65 dakika içinde 10 veya 11 soruyu cevaplamanız gerekir. Bu da her bir paragraf için 13 dakika süreniz olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, ACT okuma soruları biraz daha basittir.

SAT ya da ACT

Üniversite başvurunuzun öne çıkması gerekiyor!

Tutkulu, iyi yönlendirilmiş, çalışkan, istekli ve empatik bir aday olduğunu gösterin. Yalnızca yüksek notlarla yetinmeyecek kadar azimli bir öğrenci olacağınızın işaretlerini verin. Bunun için sadece sınav sonuçları değil dahil olduğunuz sosyal sorumluluk projeleri ve hobileriniz; kabul almanızda önemli bir etkendir.

SAT ve ACT sınavları arasındaki farkları anlamak için zaman ayırın ve daha rahat hissedeceğiniz testi seçin. Bilimsel açıdan iyi olduğunuzu düşünüyorsanız ACT’nin bilim bölümüyle, güçlü yönlerinizi ortaya koyun. Zorlu paragrafları gerektiği gibi anlayabildiğinizi mi yoksa çok hızlı olduğunuzu mu göstermek istediğinize karar verin. Bu kararları verirken profesyonel destek almayı ihmal etmeyin.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

2 + 15 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest