fbpx
Ana sayfa » SAT REASONING DERSLERİ
SAT REASONING DERSLERİ
Tahsil hayatına yurtdışında devam etmek birçok gencin en büyük hayali. Gençlere yurtdışı eğitim yolunu açan en önemli adımlardan biri de SAT sınavı. Dilerseniz Subject ve Reasoning olmak üzere iki bölümden oluşan SAT sınavına biraz daha yakından bakalım. 

The College Board tarafından 1926 yılında düzenlenmeye başlanan sınav, düzenlenmeye başlandığı ilk yıllarda “Scholastic Aptitude Test” olarak adlandırılıyordu. İlerleyen dönemde sınavın adı yerini “Scholastic Assessment Test”e bırakırken, SAT 1 (Reasoning) ve SAT 2 (Subject) olmak üzere ikiye ayrıldı. Yıllar içerisinde yapısal dönüşüm süreçlerinden geçen SAT sınavı, 2016 yılında son kez kabuk değiştirerek, okuma ve pasaj ağırlıklı bir yapı kazanmıştır. 

Lise son sınıfa devam eden öğrencilerin sıkça başvurduğu SAT sınavı, lise mezunu öğrencilerin katılımına da açık. Eğitim hayatına Türkiye’de devam etmek isteyen yabancı uyruklu gençlerin ve yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin (genellikle lise son sınıf ve yeni mezunlar katılım gösteriyor) başvurduğu SAT sınavı, öğrencilerin gerek eğitim gerekse de gelecekteki kariyerleri açısından büyük önem taşıyor.

SAT REASONING DERSLERİ

SAT ve Genel Yapı

SAT sınavı, yurtdışı eğitimi için son derece kilit bir rol oynuyor. Bu sebeple sınav son derece seçici bir yapıya sahip. SAT 1 (Reasoning) ve SAT 2 (Subject) olmak üzere iki aşamadan oluşan sınav, “Upper Intermediate” İngilizce yeterlilik seviyesi arıyor. 2016 yaşadığı dönüşümle beraber yapısı değişen sınavda dört yanlış bir doğruyu götürmüyor. 

SAT-1 (Reasoning) sınavında, okuma-analitik, analitik yazma-dil bilgisi ve matematik-geometri konularına ait sorulara kendilerine tanınan 3 saat 45 dakika içerisinde yanıt vermek zorundalar. Türkiye’den yapılan başvurularda her üç alan da başvuru kriterleri arasında yer alırken, Türkiye’de okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler bu gereksinime tabi tutulmuyor. 

Öğrenciler SAT-2 (Subject) sınavında ise kendilerine tanınan 5 saatlik süre zarfında İngilizce, Tarih, Matematik, Fen Bilimleri ve Dil alanında akademik konulu testlerden oluşmakta. Öğrencilerin yeterliliklerini ölçen bu sınav, Türkiye’de okumak isteyenler yabancı uyruklu öğrenciler için aranan kriterler arasında yer almıyor. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde okumak isteyen öğrenciler için ise büyük önem taşıyan SAT-2 sınav sonuçları, özellikle prestijli okullar tarafından dikkatle takip ediliyor. 

SAT-1 (REASONING) TESTİ VE BÖLÜMLERİ

Öğrencilerin okuma-analitik, analitik yazma-dil bilgisi ve matematik-geometri alanındaki soruları yanıtladığı SAT-1 (Reasoning) testi, 3 saat 45 dakika uzunluğa sahip. Türkiye’den yurt dışında eğitim almak için yapılan başvurularda üç alan da dikkate alınırken, eğitim hayatlarına Türkiye’de devam etmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için herhangi bir bölüm kriteri bulunmuyor. Öğrencilerin sayısal ve sözel becerilerinin ölçüldüğü üç aşamadan oluşan testten alınan skorlar 200 ila 800 puan arasında değişiyor. 

Dilerseniz yazının bu bölümünde öğrencilerin SAT-1 Reasoning testinde karşılarına çıkacak olan “Matematik” ve “Okuma” testlerine biraz daha yakından bakalım. 

Matematik Testi: Toplam 80 dakika oluşan test, 58 sorudan oluşuyor. Testin ilk aşaması 20 sorudan oluşurken, öğrencilere testin bu kısmını tamamlamaları için 25 dakika zaman tanınıyor. Testin ikinci kısmında ise öğrencilerden 38 soruya yanıt vermeleri isteniyor. 55 dakika süren bu bölümde öğrencilere hesap makinesi kullanma izni tanınıyor. 

İngilizce Okuma Testi: SAT sınavı daha önce de söz ettiğimiz üzere 2016 yılında kabul değişimine gitti. Önceki dönemlerin aksine daha fazla pasaj bazlı soruya yer vermeye başlayan sınav, bu bağlamda öğrencileri biraz daha zorluyor. Çoktan seçmeli testten oluşan okuma testi, öğrencilerin soruları daha net bir şekilde anlaması ve ortada soru işareti kalmaması adına görsel ögelerle destekleniyor. Toplam 65 dakika süren testte 52 soruya yanıt verilmesi beklenirken öğrenciler, test içerisinde sosyal bilimlere (tarih, sosyal, beşeri bilgiler gibi) dair sorularla karşılaşıyor. 

İngilizce Yazma ve Dil Bilgisi Testi: 

Öğrencilerin SAT-1 Reasoning testi kapsamında karşılarına son bölüm ise Yazma ve Dil testi. Öğrenciler, Yazma ve Dil testi süresince 44 soruyu cevaplıyor. Bu noktada cevapların tamamlanması için öğrencilere 35 dakika süre tanınırken, Okuma alanında olduğu gibi bu alanda da uzun pasajlar yer alıyor. Öğrenciler, yine Okuma alanında olduğu gibi test içerisinde sosyal bilimler (tarih, sosyal, beşeri bilgiler gibi) üzerine soruları yanıtlamaya çalışıyorlar. 

Buna ek olarak Türkiye’den SAT-1 Reasoning sınavına katılan öğrencilerin “İngilizce Kompozisyon” sınavına da girmeleri gerekirken, yabancı uyruklu öğrencilerin bu sınava girmelerine gerek duyulmuyor. 

Bu doğrultuda öğrenciler SAT-1 Reasoning alanında alacakları puanlarla hayallerini gerçekleştirme imkanı yakalayabilirler. Bu amaçlarına ulaşabilmeleri için yoğun bir çalışma dönemine girmesi gereken öğrenciler, sınava hazırlık setlerinden alacakları yardımla SAT sınavlarını rahat bir şekilde atlatabilirler. Buna ek olarak her ne kadar SAT sınavları 2016 yılında içerik olarak dönüşümden geçmiş olsa da önceki yıllarda çıkan sorular, öğrencilerin sınavlarda ne tarz sorularla karşılaşabilecekleri konusunda fikir verebilir. 

Bunun yanı sıra SAT sınavına girecek öğrencilerin, sınav tarihinden bir dönem önce SAT sınavı hazırlık kurslarına katılım göstermelerinde büyük fayda var. Farklı seviyelerde alınacak testler, öğrencinin sınav esnasında karşılaşabileceği soru yelpazesi ve türü hakkında fikir sahibi olmasında büyük rol oynuyor. Bunun yanı sıra öğrenciler özel ders alarak güncel sınav formatı ve stretejisi hakkında önemli bilgilerin sahibi olabilirler. 

Bir yıl içerisinde Amerika’da 7, diğer ülkelerdeyse 6 defa düzenlenen SAT sınavları, Türkiye’de Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Mayıs ve Haziran aylarında İzmir, İstanbul, Bursa, Ankara, Tarsus ve Erzurum’da yer alan okullarda düzenleniyor. SAT sınavına yine bu şehirlerde yer alan başvuru merkezlerinden müracaat edebileceğiniz gibi başvurunuzu internet yoluyla da yapabilirsiniz. 

Kaynak

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

15 + 11 =

Whatsapp

Pin It on Pinterest