fbpx
Ana sayfa » Eğitim » Online Eğitim ve Geleceğin Meslekleri

Online Eğitim ve Geleceğin Meslekleri

Dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci sebebiyle çoğu öğrenci ve öğretmen online eğitim ile bir araya gelmektedir. Son zamanlarda dünya…

8 Temmuz 2020

Dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci sebebiyle çoğu öğrenci ve öğretmen online eğitim ile bir araya gelmektedir. Son zamanlarda dünya üzerinde yaşanan koronavirüs salgını sebebiyle çoğu eğitim kurumu birebir ders yapmamaktadır. Okullar ve diğer eğitim kurumlarının hepsi uzaktan eğitim sistemine yönelerek dersleri bu şekilde işlemektedir. Öğretmenler ve öğrenciler olarak çoğu birey bu yeni duruma pek alışamadılar. Çünkü onlar için sınıfta birebir eğitim verme ile sanal ortamda verilen dersler arasında farklar fazlasıyla hissedilmektedir. Bazı öğretmenler için dersi ayakta anlatmak daha zevkli bir durum iken kimine göre de sanal eğitimler normal karşılanmaktadır.

Öğrenciler için de aynı durumlar söz konusu olmaktadır. Çünkü öğrenciler de online dersler üzerinden verilen eğitimlere alışık olmadığından sürece daha temkinli yaklaşmaktadırlar. Özellikle psikoloji dersleri daha az anlatmaya ve daha çok uygulamaya gereksinim duyduğundan bölüm açısından bu süreç kısıtlılık getirmektedir. Gerek üniversitelerde gerekse diğer eğitim kademelerinde olsun derslerin sanal ortam aracılığı ile sunulması önemli bir alt yapının olmasını zorunlu kılmaktadır. Her okulda olmasa da çoğu eğitim kurumlarında eğitim sorunsuz bir şekilde ilerletilmektedir.

Online Eğitim Sistemine Yönelik Eleştiriler

Online eğitim sistemi sayesinde dünya üzerindeki eğitim gitgide farklılaşmaktadır. Her geçen gün dünya üzerinde eğitim sitemi ile geleceğin meslekleri de boyut değiştirerek şekillenmektedir. 2020-2025 yılları arası bir geçiş süreci olarak tanımlanmakta ve bu aşamada dünya üzerinde çoğu üniversite büyük bir değişim içerisine girmektedir. Birçok dünya üniversitesine nazaran Türkiye bu eğitim sistemine daha erken ve daha hızlı bir şekilde girişi gerçekleştirdi.

Türkiye, yaşam boyu eğitim sistemi altında hızlı şekilde yol kat ederek birçok Avrupa ülkesini geride bırakmayı başarmıştır. Özellikle İngiltere ve Amerika gibi gelişimini tamamlamış ülkelerde dahi online eğitim sistemi stratejik anlamda yapılanmış durumda değildir. Ama Türkiye bu durumda özellikle de Eskişehir’de bulunan Anadolu Üniversitesi bu konuda çok ileri bir başarı sergilemektedir. Amerikan Üniversitesi tarafından da satın alınmak istenen Anadolu Üniversitesi, verdiği eğitimlerle başarısını tüm dünyaya duyurmuş bulunmaktadır. Çok eleştirilen konular arasında “online sisteme mi geçelim yoksa üniversitelerde bu sistem bulunuyorsa AP sınavı 1. ve 2. sınıf derslerine mi sayılsın” gibi karşıtlıklar gündeme gelmektedir.

Aba Yurt Dışı Eğitim olarak bizler de bu sistemi özellikle Standford Üniversitesi’nde uygulayarak üstün başarılar elde ettik. Bizim ülkemizde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesi bu konuda oldukça yetkin bir pozisyondadır. Tüm bu aşamalar ışığında Türkiye’deki eğitim kurumlarının çoğu stratejik olarak dünyadaki eğitim kurumlarının çoğundan daha hızlı devreye girmiş bulunmaktadır. Alt yapı sisteminin de oldukça önemli olduğu online dersler, öğrencilerin zamanında ders çalışmaları sayesinde sorun olmaktan çıkmaktadır. Bu eğitim sistemi yaklaşık 10 yıldır dünya üzerinde konuşulan ve tartışılan bir mevzu haline dönüşmüştür.

Yaşam Boyu Eğitim ve Dijital Pedagoji

Son zamanlarda özellikle online eğitim sisteminde görüldü ki yoğunluklu araştırma çalışmalarına daha önem verilmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bugün yaşadığımız sorun, bir kriz yönetimi şeklinde ilerlemektedir. Ancak sadece krizi yönetmek yeterli olmamakta aynı zamanda hem krize hazırlıklı olunmalı hem de önleyici olunmalıdır. Tüm bu nedenlerden ötürü dünya üzerindeki hemen hemen her üniversite uzaktan eğitim sistemine geçiş yapacaktır. Özellikle büyük bir kesim, bu süreçlerin ileriye taşınması için ciddi bir araştırmaya yönelecektir.

İnsan yaşamı gün geçtikçe farklılaştığı için bugün alınan eğitimin zaman içerisinde bir anlamı kalmayacaktır. Çünkü insan fıtratı gereği, değişen bir varlık olduğundan yaşam boyu eğitim ilerleyen zamanlarda daha çok ön plana çıkacaktır. Çoğu eğitim kurumu başta olmak üzere insanların pek çoğu eğitimlerin tekrardan revize edilmesini zorunlu kılacaktır. Yeniden yapılanma eğitim ve öğrenim ihtiyaçlarımızı ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bu eğitim hizmetlerini gerçekleştirmek için bir yere gitmeye gerek kalmadan ‘ZOOM’ üzerinden yapılmaktadır. ‘ZOOM’ bu konuda önemli platformlar arasında yer almaktadır.

Online eğitim sürecinde öğrenciler için dijital pedagoji de önemli bir hale gelmektedir. Yeni yeni önem kazanan ve sesini duyuran bu dijital sisteme çok önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü öğrenciler açısından önemli olan motivasyon arttırılması, dikkat eksikliği gibi durumlar bu pedagoji tarafından değerlendirilmektedir. Öğrencilerin ders çalışması ve daha fazla verim alması açısından stratejik planlar uygulanarak daha düzgün ve daha planlı çalışılmış olunacaktır.

Mesleklerin Gelecekleri Hakkında

Online eğitim sisteminin gündemde olduğu bu süreç içerisinde çoğu mesleğin geleceğinin de ne olacağı merak konusunu oluşturmaktadır. Yakın tarih için konuşacak olursak; 2020 yılında liseden mezun olan bir öğrenci üniversiteye yerleştiği takdirde 2024 yılında mezun olacaktır. Geleceğin meslekleri konusunda bu durumda bir kavram ortaya çıkmakta o da; ters mühendislik kavramıdır. Ters mühendislik; esas olarak, daha çok mühendislik fakülteleri tarafından kullanılsa da artık günümüzde toplum bilimleri tarafından da kullanılan ve ciddi manada başarı sağlayan bir alan haline gelmektedir.

2024 yılında üniversiteden mezun olan bir öğrenci için, 2024 yılının üzerine 40 yıl sonraki geleceğin bu günden tahmin edilmesi yöntemi, ters mühendislik kavramını ifade etmektedir. Öngörünün önemli olduğu ters mühendislik sisteminde, yıllar içerisinde bölümlerin değişiklikleri takip edilebilmektedir. Bazı üniversitelerdeki bazı bölümler yıllar içerisinde tamamen ortadan kalkacaktır. O yönden tüm öğrenciler, bu değişimleri göz önünde bulundurarak seçimlerini bu doğrultuda yapmaları gerekmektedir. Bu durumda yapılması gereken, bir uzman öncülüğünde eğitim tercihlerini gerçekleştirmeleridir.

Online eğitim sistemi ile beraber bazı mesleklerin geleceği de farklılıklar gösterecektir. Süreç şöyle ilerleyecek; öncelikle meslekler değişiklik gösterecek ve akabinde üniversitedeki bölümler sürece uyum gösterecektir. Özellikle bazı bölümler bazı fakültelerden tamamen kaldırılacak. Bunu bilen üniversiteler ise sürece uyum sağlama adına ciddi çalışmalar yapmaktadırlar. Zaten günümüzde de çoğu üniversitesinin bazı bölümleri ya kapatıldı ya da öğrenci sayısı oldukça azaltıldı.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

5 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest