fbpx
Ana sayfa » Staj » Neden Staj Yapmalıyım?

Neden Staj Yapmalıyım?

Yeni mezun oldunuz tecrübeniz yok ya da halen okuyorsunuz. İyi bir iş bulmak da iş hayatında tecrübe edinmekten geçiyor ve…

27 Ocak 2020

Yeni mezun oldunuz tecrübeniz yok ya da halen okuyorsunuz. İyi bir iş bulmak da iş hayatında tecrübe edinmekten geçiyor ve bunun farkındasınız. Staj kısacası iş hayatında sizi nelerin beklediğini görmek ve hazırlıklı olmak için iyi bir avantaj sağlıyor. Aynı zamanda kazacağınız tecrübe iş başvurularında bulunurken de göz önünde bulundurulacak. Stajın da başvurma ve kabul alma süreçleri var. Tabi başvurmadan önce hangi alanda ilerlemek ve tecrübe kazanmak istediğinizi belirlerseniz işiniz daha kolay. Peki bundan sonra nasıl bir süreç var?

 

 

 

 

Nasıl Staj Yeri Bulurum?

Uzun vadede çalışmak istediğiniz kurumlar markalar ya da okuduğunuz bölümün çalışma alanlarını internet üzerinden araştırın. Kurumlar stajyer almaya sıcak bakıyor çünkü çoğu firma size bunun karşılığında bir şey ödemeyecek. Ödense bile bu az miktar olacaktır. Ama önemli olan sizin prestijli bir kurumda tecrübe kazanıp bunu CV’nize yansıtmanız. Kurumlar stajyer alımı için başvurular açıyor öncelikle bunları takip edebilirsiniz. Eğer herhangi bir alım yoksa da CV’nizi ilgili adrese gönderebilirsiniz. Ben İspanya’da staj yeri ararken yaklaşık 150-200 kuruma CV gönderdiğimi hatırlıyorum ve yalnızca 5-6 kurum geri dönüş yaptı. O kurumlardan birinden kabul alıp İspanya’da staj imkânı kazandım. Bu demek oluyor ki umutsuzluğa kapılmayın. Birçok kurum geri dönüş yapmayabilir ya da olumsuz dönüşler alabilirsiniz. Staj arayan herkes bu sorunlarla karşılaşıyor fakat önemli olan sizin pes edip bırakmamanız.

Nasıl bir Kabul Süreci Var?

Aradığınız kurumu buldunuz ve yurtdışıysa skype görüşmeleri yaptınız. Bu görüşmeler bir ya da iki aşamalı olabilir. Yurt dışında bulunan staj kurumunu gitmeden önce iyice araştırmanız önemli. Gitmeden önce şartlarınızı ve onların nasıl olanaklar sağladığını öğrenin. Kaç saat çalışacağınız ve çalışma şartları çok önemli. Eğer staj yapacağınız kurum kaldığınız evden uzaksa, ulaşım masraflarını karşılıyorlar mı ya da size ev bulmak da yardım ediyorlar mı gibi aklınıza takılan bütün soruları sorun. Üniversitede okuyan öğrenciler Erasmus Stajı yapma imkanına sahipler. Okulunuzun Erasmus ofisiyle konuşup yurtdışı stajınız için ödenek alabilirsiniz. Eğer şartlar aklınıza yattıysa ve kurumdan kabul almışsanız artık gitme planları yapabilirsiniz.

Ne Zaman Staj Yapılmalı?

Üniversite öğrencileri yurtdışı stajını sadece yazın yapabiliyorlar. Bu nedenle birçok kısa dönem yaz stajları var. Yeni mezunsanız daha uzun soluklu bir staj bakabilirsiniz. Uzun dönem stajlar daha fazla çünkü kurum alınan stajyeri yetiştirmek ve her şey yolunda giderse tam zamanlı olarak işe almak isteyebilir. Bu nedenle burası aynı zamanda gelecek de size bir iş kapısı imkânı sağlayabilir.

Yurt Dışı Stajı Yaparken Neler Önemli?

Hedef ülkeniz Avrupa’daysa büyük ihtimal vize almanız istenecek. Önemli olan gideceğiniz kurumla iletişiminizi yüksek tutmak. İyi bir kurum size nelerin gerektiğini söylecek ve davet mektubu yollayacaktır. Gideceğiniz şehri tanımıyorsanız kurumun size kalacak yer bulması muhtemel fakat bunu tamamen size de bırakabilir. Gitmeden önce bütçenizi belirleyin ve ona göre bir ev ya da yurt bakın. Eğer Erasmus bursu almayı başarmışsanız Avrupa ülkeleri için verilen aylık 600 euroluk ödenek işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda “paid internship” sağlayan kurumları da araştırıp bursunuz yoksa bile size ödenek sağlayan bir staj pozisyonu karşınıza çıkabilir. Bazı kurumlar maaş vermese bile size kalacak yer sağlıyor ve bu büyük bir artı. Bu şartlar gideceğinizin kuruma göre değişiyor ve gitmeden önce neyle karşılaşacağınızı bilmek gidince tatsız bir sürprizle karşılaşmanızı engelleyecektir. İyi şanslar!

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest