fbpx
Ana sayfa » Eğitim » Mühendislik Bölümleri Arasında Makine Mühendisliği

Mühendislik Bölümleri Arasında Makine Mühendisliği

Makine mühendisliği diğer mühendislik bölümleri aksine her zaman çok fazla talebin olduğu mühendislik alanlarından biridir. Yazılım mühendisliğinin haricinde makine bölümü…

25 Eylül 2020

aba-egitim-muhendislik-bolumleri-arasinda-makine-muhendisligi

Makine mühendisliği diğer mühendislik bölümleri aksine her zaman çok fazla talebin olduğu mühendislik alanlarından biridir. Yazılım mühendisliğinin haricinde makine bölümü yıllardır hem ülkemizde hem de dünyada popüler bölümlerden bir tanesi olmayı başarmıştır. Fakat son dönemlerde yazılım ve Mekatronik mühendisliği alanlarına olan ilginin artması makinenin hem popülaritesini azaltmış hem de iş alanlarını daraltmıştır. Fakat buna rağmen makine bölümü hala geleceğin meslekleri arasında önemini korumaktadır. Ama geleceğin meslekleri arasında bir makine mühendisi olarak yer almak isteyen kişiler kendilerini bazı konularda geliştirmeli ve kendilerine devamlı olarak yenilik katmalıdır. Ayrıca makine mühendisi olmak isteyen öğrencilerin de bazı noktaları bilerek ve bu noktaların farkında olarak bu bölümü okumaları gerekmektedir.

Mühendislik bölümleri arasında yer alan makine mühendisliğinin kişiye neler katacağı merak edilmektedir. Makine mühendisliği tarihsel olarak incelendiğinde mühendislik bölümünün, alanın temelini oluşturan bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Diğer bölümlerin makine mühendisliği üzerine inşa edildikleri belirtilmektedir. Makinenin icadından sonra elektrik-elektronik bölümünün ortaya çıkması ve kontrol sistemlerinin gelişmesi bu duruma örnek olarak verilebilmektedir. Yine bu duruma örnek olarak Endüstri Mühendisliği gösterilebilmektedir. Verimlilik çalışmalarına yardımcı olmak adına Endüstri Mühendisliği bölümü ortaya çıkmıştır. Disiplin olarak bakıldığında makine bölümünün çok temel bir öğreti olduğu görülmektedir. Makine Mühendisliği bölümünü okuyanların analitik düşünme yapısının geliştiğine tanık olmaktayız. Ayrıca tümevarım yöntemine uygun bir düşünce yapısı da bu bölüme bağlı olarak kişilerde gelişmektedir.

Makine bölümünü ülkemizde ya da yurt dışında okumak arasında çok fazla fark bulunmaktadır. Biz de Aba Yurt Dışı Eğitim olarak sizlere bu bölüm hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken noktaları yazdık.

Mühendislik Bölümleri Arasında Makine Bölümünün Faydaları

Mühendislik bölümleri arasında temel olarak başı çeken makine mühendisliği, parçalardan tüme ulaşmaya yönelik bir disiplin öğrettiği gibi tam tersi bir öğretiyi de anlatmaktadır. Bu anlamda bölümde eğitim alanların düşünsel anlamda farklı yönlerden geliştikleri görülmektedir. Makine mühendisleri üniversiteden mezun olduktan sonra ya kendi işlerini kurmakta ya da kurumsal şirketlerde bu alanda faaliyet göstermektedir. Makine mühendisliğinden mezun olanlar arasında bölümle ilgili büyük şirketlerde çalışanların olduğu kadar alanla ilgisi olmayan sektörlerde istihdam edilen makine mühendisleri de bulunmaktadır. Bölümün kişiye kattığı pek çok artı değer sayesinde makine mühendislerinin hemen her kulvarda yer edinmeleri mümkündür.

Mühendislik Bölümleri: Hangi Mühendislik Daha İyi Sorusu

Hangi mühendislik daha iyi gibi bir sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü her alanın kendine has bir çalışma yöntemi bulunmaktadır. Gelecekte hangi mühendislik öne çıkacak sorusuna yapay zekaya dayalı olanları göstermek doğru olacaktır. Yapay zekanın bugün geldiği noktadan bakıldığında, bu teknolojinin geleceğinin çok parlak olduğu söylenebilir. En kolay mühendislik bölümü arayanların aksine sürekli olarak kendini geliştiren ve faaliyet gösterdiği sektöre katkı sağlayabilen mühendislerin her dönem ilgi gördüğü ifadesi doğrudur.

En iyi mühendislik bölümleri de gelecekte ihtiyaç duyulacak olan bölümlerden oluşmaktadır. Mühendislik eğitiminin hangi dalı olursa olsun mühendislik eğitimi alan kişiye sayısız faydalar sunulduğu görülmektedir. Bu nedenle mühendislik bölümleri söz konusu olduğunda bölümler arası herhangi bir ayrıma gitmek doğru olmayacaktır.

Üniversitelerde Makine Mühendisliği

Makine bölümünde eğitim almak isteyen öğrenciler bu bölümü yurt içi ve yurt dışı olarak iki başlık altında incelemelidir. Ülkemizde makine bölümü üzerine yüksek kalitede eğitim veren çok fazla üniversite bulunmaktadır. Makine genel olarak teoriden ziyade bir saha mühendisliği olduğu için bu anlamda üniversite – sanayi iş birliği içerisinde faaliyet gösteren üniversiteler son derece önemlidir.

Üniversite sanayi iş birliği ülkemizde son dönemlerde artış gösterdiği için bu tarz üniversite sayısı çok fazla değildir. Ama ODTÜ, Boğaziçi ya da özelde Koç, Sabancı gibi üniversiteler eğitim ve akademisyen kalitesi olarak makine bölümünde öncü üniversiteler diyebiliriz. Sahaya inmeden sadece teoride öğrendikleri ile mezun olan öğrencilerin ise mühendislik yaparken diğer meslektaşlarına göre daha zorlandığı da bir gerçektir. Makine mühendisliği ne iş yapar sorusunun bile öğretilmediği pek çok öğrenci mezun olarak sıkıntılı bir kariyer hayatına adım atmış olur.

Yurt Dışında Makine Mühendisliği

Yurt dışındaki üniversitelere bakıldığı zaman ise durum biraz farklılaşıyor. Özellikle Amerika ve Avrupa üniversiteleri gerek makine gerek ise diğer mühendislik alanlarında ülkemizden çok farklı bir yol izliyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise öğrenciler sahaya çıkartılarak teoride öğrendiği her şeyin pratiğe dönüşmesi için üniversiteler yardımcı oluyor. Amerika ve Kanada’da bu yöntemi çok başarılı bir şekilde işleyen onlarca üniversite mevcut.

Yurt dışı üniversitelerine bir örnekte Almanya Münih Teknik Üniversitesidir. Almanya zaten dünyanın makine konusunda en gelişmiş ülkelerinden bir tanesi. Dünyanın en kaliteli araba markalarına ev sahipliği yapan ülke bu başarılarını üniversitelere yansıtarak önemli bir adım atmış durumda. Münih Teknik Üniversitesi içerisinde bu otomobil devlerinin laboratuvarları ve ofisleri bulunmaktadır. Öğrenciler akademisyenler ile birlikte buralarda çalışmalar yapmakta ve mezun oldukları zaman 4 – 5 yıl tecrübeli bir mühendis ile neredeyse aynı tecrübe ve bilgiye sahip olmaktadır.

Amerika’da Silikon Vadisi’nin kurucu sayılan Stanford Üniversitesi de benzer bir şekilde faaliyet göstermektedir. Burada makine mühendisliği adı altında sadece teorik dersler değil aynı zamanda pratik olarak da dersler gösterilmektedir. Zaten üniversitenin Silikon Vadisi içerisindeki dünya devi firmalara komşu olması da sadece makine için değil aynı zamanda diğer bölümlerde okuyan öğrenciler içinde büyük bir avantajdır.

Yazılım ve Makine

Makine bölümü ne kadar popüler bir bölüm olsa da gelecekte bu bölüm yazılım mühendisliğinin teknikerliğini yapacak bir bölüm olarak görülmektedir. Yazılım ile parlamaya ve her geçen gün yükselmeye başlayan yapay zeka kavramı makineler ile hareket etse de yazılım bu teknolojinin beynini oluşturuyor. Bu durumda da gelecekte yazılımcılar beyni yaparken makineciler sadece tekniker gibi hareket elemanlarının montaj ve çizimi ile uğraşıyor olacak.

Bu durumda makine mühendisleri için yazılımın önemini ortaya koyuyor. Artık her mühendislik birbiri ile iç içe halde. Makine mühendisliği de bu anlamda her sistemde olması gereken bir alan olduğu için yazılım başta olmak üzere elektrik ya da Mekatronik gibi pek çok alana hakim olmalıdır. Bu tarz eğitimler genel olarak Amerika, Almanya ve bazı Asya ülkelerinde verilmeye başlansa da ülkemizde henüz yaygınlaşmış bir şey değildir.

Makine mühendisliği hakkında bilgi almak için Aba Yurt Dışı Eğitim resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yurt dışındaki üniversiteler arasında en iyi mühendislik eğitimi veren üniversiteler için Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalındaki videolara bakabilirsiniz. Ayrıca yurt dışında mühendislik eğitimi almak için Aba Yurt Dışı Eğitim resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

11 + 8 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest