fbpx
Ana sayfa » İngiltere'de Eğitim » London School of Economics Kabul Şartları Neler?

London School of Economics Kabul Şartları Neler?

London School of Economics dünya genelinde pek çok öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitelerden birisidir. Üniversite, ülke genelinde yabancı uyruklu öğrenci…

9 Ocak 2021

aba-egitim-london-school-of-economics-kabul-sartlari-neler

London School of Economics dünya genelinde pek çok öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitelerden birisidir. Üniversite, ülke genelinde yabancı uyruklu öğrenci sayısının fazlalığı ile dikkat çekmektedir. Times Higher Education tarafından düzenlenen dünya sıralaması listesinde 2020 yılı için 27.sırada yer edinmeyi başarmıştır. Üniversiteye yıllık olarak 20.000 kişi başvuruda bulunmaktadır. Üniversite, bu başvurular arasından 4.500 kişilik bir alım gerçekleştirmektedir.

LSE’de eğitim alıp mezun olan öğrencilerin %90’lık kısmı mezuniyet tarihinden itibaren ilk 6 ay içerisinde bir işe yerleşmektedir. Üniversitede 40 farklı lisans programında eğitim verilmektedir. London School of Economics burs olanakları ile de öğrencilere destek olmaktadır. LSE, lisans eğitiminde mevcut öğrenci sayısı ile orantılı olarak lisansüstü öğrenci düzeyine sahiptir.

London School of Economics Nasıl Bir Eğitim Veriyor?

Üniversite, köklü bir geçmişe dayanmaktadır. Bu köklü geçmişi ile birlikte bugünkü prestijine ulaşmıştır. Üniversitenin kuruluş tarihi 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Beatrice Webb, Sidney Webb, Graham Wallas ve George Bernard Shaw tarafından kurulan okulun amacı sosyal alanda ilerlemeyi sağlamak olmuştur. Üniversitenin kuruluş amaçları arasında fakirlikle mücadele etmek ve toplumsal eşitsizliği azaltmak olgusu dikkat çekmiştir. Üniversitenin 2020 yılı istatistikleri göz önüne alındığında %72 oranında uluslararası öğrenciye sahip bir üniversite olduğu görülmektedir.

Londra Ekonomi Okulu dünya genelinde farkı bölümlerde verdiği kaliteli eğitimle göz doldurmaktadır. Üniversitede verilen lisans programları genel olarak şöyledir:

 • Psikoloji,
 • Sosyoloji,
 • Hukuk,
 • Politika ve Uluslararası İlişkiler,
 • Coğrafya,
 • Matematik ve İstatistik,
 • Jeoloji, Çevre, Dünya ve Deniz Bilimleri,
 • İktisat ve Ekonometri,
 • Muhasebe ve Finans,
 • İş ve Yönetim,
 • Tarih, Felsefe ve Dinbilimleri.

Üniversiteye Başvurular Zor mu?

London School of Economics and Political Science Üniversitesi kabul şartlarının biraz rekabetçi olduğu söylenebilir. Hatta LSE, kabul alma söz konusu olduğunda diğer üniversitelere göre kabullerde zorlayıcı bir üniversitedir. Lisansüstü programlar için kabul oranı %7’lere kadar düşmektedir. Kabul aşamasında lisans düzeyindeki öğrencilerin lise diploma notları önem arz etmektedir. Lise mezunu öğrencilerin mezun oldukları liselerinin ülke içerisinde tanınan bir popülariteye sahip olması, öğrencilere kabullerde avantaj sağlamaktadır.

London School of Economics Dil Yeterliliği Nedir?

LSE kabullerinde öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerine sahip olmaları gerekmektedir. Bu anlamda öğrencilerin yeterli düzeyde IELTS dil puanına sahip olmaları önerilebilir. IELTS puanları için üniversite nezdinde 2 yıllık bir sınav sonucu geçerliliği bulunmaktadır. Üniversiteye kabul aşamasında her bölüme göre farklı bir dil yeterliliğinin istendiği görülmektedir. Ancak standart bir kabul için en az 7.0 IELTS puanı gerekmektedir. Bunun için sınavda yer alan dört farklı bölümden en az 6.5 puan alınmalıdır. Daha yüksek derece için IELTS sınavından 7.0 puan yeterli olurken sınavdaki Reading bölümü için de en az 7.0 puan alınmış olması gerekmektedir.

Üniversiteye hukuk programı için yapılan başvurularda öğrencilerin en az 7.5 IELTS puanı almaları zorunludur. Bu puan hem lisans eğitimi için hem de lisansüstü programlar için geçerli olmaktadır. IELTS sınavından alınan 7.5 puan için Speaking dışındaki bölümlerden en az 7.0 puan alınmış olması gerekmektedir. Speaking için de hukuk bölümü başvurularında en az 6.5 puan kabul görmektedir.

LSE İçin IB Gereksinimleri Nedir?

London School of Economics IB gereksinimlerini bölümlere göre belirlemektedir. Örneğin üniversitede Tarih bölümünde eğitim almak isteyen lisans öğrencilerinin 38 IB puanına ihtiyacı bulunmaktadır. LSE’de Coğrafya lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin de 38 IB puanına sahip olmaları beklemektedir. IB diploma programının maksimum 45 üzerinden değerlendirildiği göz önünde bulundurulduğunda, LSE lisans programlarının ne kadar yüksek IB puanı talep ettikleri anlaşılabilir.  Örneğin Ekonometri bölümünde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin, toplam 38 puana sahip olmalarının yanı sıra Matematik dersinin de 7 puanla tamamlanmış olması gerekmektedir. Yani üniversitede başvuru yapılmak istenen bölüme göre bölümün ihtiyaçları değişmektedir.

London School of Economics Fiyat Politikası Nedir?

London School of economics fees yani LSE ücretleri söz konusu olduğunda üniversitenin programlara göre değişik bir fiyat politikası uyguladığı söylenebilir. Ancak ortalama olarak değerlendirildiğinde 20 bin Sterlin gibi bir tutarın lisans eğitimi için talep edildiği belirtilebilir. Yerli öğrenciler için eğitim ücretinin 16 bin dolar ile 18 bin dolar arasında değiştiği, uluslararası öğrenciler için de ücretin 26 bin dolar ile 28 bin dolar arasında farklılaştığı da görülmektedir.

London School of Economics hakkında detaylı bilgi almak için aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için gerekli olan sınavlara profesyonel bir şekilde hazırlanmak için aba Academy’den destek alabilirsiniz. Güncel konularda bilgilendirici videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalına abone olabilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için sınavlara hazırlık aşamasında yaşanan stres, kaygı ve benzeri sorunlara yönelik profesyonel destek almak için aba Psikoloji’ye ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest