fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » John Hopkins Üniversitesi Kabul Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

John Hopkins Üniversitesi Kabul Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

John Hopkins Üniversitesi 1876 yılında kurulmuş olup Amerika’nın ilk araştırma üniversitesidir. Sanat, müzik, sosyal bilimler, mühendislik, eğitim, işletme ve sağlık…

11 Ocak 2021

aba-egitim-john-hopkins-universitesi-kabul-surecinde-dikkat-edilmesi-gerekenler

John Hopkins Üniversitesi 1876 yılında kurulmuş olup Amerika’nın ilk araştırma üniversitesidir. Sanat, müzik, sosyal bilimler, mühendislik, eğitim, işletme ve sağlık alanında 260’tan fazla programa ve dokuz akademik bölüme sahiptir. Üniversitenin yaklaşık olarak öğrenci sayısı 24.000’dir. Okulun amacı farklılıkları bir araya getirerek, global bir bakış açısına sahip, nitelikli öğrenciler yetiştirmektir.

Üniversitenin ortalama bir yıllık bedeli yaklaşık 74.000 dolar olup bu tutarın içinde; okul ücreti, oda ve yemek masrafları, kitaplar ve yardımcı malzemeler, kişisel masraflar ve seyahat için harcanacak tutarlar yer almaktadır. Yetenekli öğrencilere şans verilmesi gerektiğine inanan bir kurum olduğu için ihtiyaç duyan öğrencilere finansal yardımlar yapılmaktadır.

John Hopkins Üniversitesi Kabul Oranları Nedir?

John Hopkins Üniversitesi tarafından öğrenci kredisi uygulaması tercih edilmezken, başvuran öğrencilere gerekli olan tutar hesaplandıktan sonra burs, iş fırsatları ya da esnek ödeme seçenekleri sunulmaktadır. Böylece maddi imkanların kişilerin eğitim almasını engellemesinin önüne geçilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Üniversiteye yapılan başvuruların kabul edilme oranı yaklaşık olarak %11 civarındadır. Bu sebeple başvuru süreci ve öncesi dikkatle planlanmalıdır. Öğrencinin durumuna göre bu planlamaya iki yıl öncesinden başlanabilir.

Üniversite Kabul Aşamasında Nelere Dikkat Etmektedir?

Amerika’da bulunan üniversitelerin genelinde olduğu gibi Hopkins Üniversitesi de öğrencinin okul dönemindeki başarısını, kabul alabilmesi için önemli tutmaktadır. Bu sebeple lise döneminde öğrenciler iyi notlarla mezun olmaya özen göstermelidirler. Üniversite sadece not başarısını yeterli görmemektedir. Okul hayatı boyunca neler yaptığı, hangi alanlarda kendini geliştirdiği, tutkularının, hayata bakış açısının ne olduğu da üniversitenin önem verdiği konular arasındadır. Öğrenciden kendini başvuruda bir makale ile anlatması beklenmektedir. Bu makale onu yansıttığı için kişinin kendini nasıl ifade ettiği ve okul hayatını nasıl geçirdiği dikkatle ifade edilmelidir. Başvurular Coalition for College Application ve Common Application adı verilen sayfalar üzerinden yapılmaktadır.

Başvuruda öğrencinin kendini anlattığı makale, not dökümü, öğretmenlerinden aldığı iki adet tavsiye mektubu, dil belgesi, SAT veya ACT puanı gönderilmelidir. Uluslararası öğrenciler dildeki becerilerini ortaya koyan TOEFL veya IELTS puanlarını bildirmektedirler. Üniversite TOEFL’dan okuma ve dinleme bölümlerinden 26, yazma bölümünden 22, konuşma bölümünden 25 puan, IELTS’ de ise 7 ve üstü puan alınmasını beklemektedir.

Akademik anlamda başarılı olan John Hopkins Üniversitesi kabul alma oranı düşük olduğu için burada eğitim almak isteyen öğrenciler karar verdikten sonra özenli bir program uygulamalıdırlar. Başvuru öncesi girilmesi gereken sınavlar ve alınması gereken belli bir puan olduğu için zamanlama iyi planlanmalıdır. Kişinin kendini başvuruda nasıl anlattığı da önemli bir detay olmaktadır. Tüm bunlar dikkate alındığında ve yapılan hatalı bir düzenlemenin yıl kaybına sebep olacağı da göz önünde bulundurularak konusunda uzman kişilerden destek alınması hem zaman tasarrufu hem de etkili bir sonuç alınmasını sağlayacaktır. Konu hakkında detaylı bilgi almak için aba Yurt Dışı Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Sınavlarla ilgili desteğe ihtiyaç duyuyorsanız aba Academy ile görüşebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 6 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest