fbpx
Ana sayfa » Blog » İspanya’da Üniversite Eğitimi

İspanya’da Üniversite Eğitimi

Akdeniz kültürünü en canlı yaşayan ülkelerden biri olan İspanya, eğitime de kendi kültürünü ve tarihini yansıtmış bir ülke. Okulların çoğu…

19 Temmuz 2018

İspanya’da Üniversite Eğitimi

Akdeniz kültürünü en canlı yaşayan ülkelerden biri olan İspanya, eğitime de kendi kültürünü ve tarihini yansıtmış bir ülke. Okulların çoğu devlet üniversitesi ve dört yıllık lisans eğitimi vermekle beraber, bazı özel okullarda lisans eğitimi üç yıl olabiliyor. Lisans eğitimindeki öğrencilerin %95’i üniversitelerde eğitim görürken, kalan %5 ise ya üniversite denginde ya da yüksek düzeyde mesleki eğitim veren kurumlarda okuyor. Bu kurumların bazıları öğrencilerine üniversite derecesinde sertifika da veriyor. (1) Eğitim kalitesi ve uygun fiyatlarıyla İspanya, yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biri. Eğitim dilinin İspanyolca olduğu ülkede, öğrencilerin lise denkliği ve dil gibi bazı koşulları yerine getirmesi gerekli. 

 

Eğitim Sistemi

İspanya, yakın dönemde yüksek öğrenim sistemini, Avrupa’daki tüm yüksek öğrenim sistem ve eğitimlerini standart hale getirmeyi amaçlayan, Bologna Süreci olarak da bilinen Avrupa Yüksek Öğretim Alanı’yla uyumlu hale getirmek için revizyondan geçirdi. (2) 

İspanyol üniversitelerin eğitim dili istisnalar hariç çoğunlukla İspanyolca. Bazı üniversitelerin İngilizce dilinde verdiği eğitim programları ise genellikle yabancı öğrenciler tarafından da popüler olan işletme, iletişim, yönetim, tasarım ve turizm üzerine olanlar. İspanya’da lisans eğitimi genellikle dört senelik programlardan oluşuyor. Bu çoğu program için geçerli bir süre fakat; tıp, mimarlık ve daha çok uzmanlık isteyen bazı mühendislik programları için geçerli değil. Bazı özel enstitülerde ise eğitim dili İngilizce olan İşletme üzerine lisans eğitimleri üç sene sürüyor. (3) İngilizcenin dışında kimi okullarda eğitim dili olarak Katalanca da görülmekte.

Başvuru Koşulları

İspanyadaki üniversitelerin çoğu, yabancı öğrencilerde öncelikle B2 seviyesinde İspanyolca koşulu arıyor. Sonrasında ise öğrenciler Selectividad adında üniversiteye giriş sınavına tâbi tutuluyor. Fakat iki yıllık meslek okullarını okumak isteyen öğrenciler bu sınavdan muaf. İki aşamalı olan Selectividad sınavının skorunun %40’ı, öğrencinin lise diploma notunun ise %60’ı alınarak öğrencinin aldığı skor hesaplanıyor. Türkiye’deki Alman, Fransız ve İtalyan liselerinden mezun olan öğrenciler, Selectividad sınavına girmeden direkt başvuru yapabiliyor. Bu aşamada öğrencilerin diploma ortalamaları ve aldıkları dersler önemli kriter oluşturuyor. Ayrıca Avrupa Birliği denkliği bulunan International Baccalaureate – Uluslararası Bakolarya (IB) diplomalarına sahip olan öğrenciler de herhangi bir sınava girmeden başvuru yapabiliyor. (4) Güzel sanatlar için ise, öğrencilerin başvuracakları üniversitelerin kendi bünyelerinde yetenek sınavına girmeleri gerekiyor.

Okul Fiyatları ve Burs İmkânları

İspanya’da devlet üniversitelerinin harç ücretleri ortalama yıllık 680 – 1400€ arasında. Özel üniversitelerin program ücretleri ise 6000 ile 20000€ arasında değişiyor. Madrid ve Barcelona gibi şehirlerde aylık ortalama yaşam gideri ise 900-1100 gibi civarında. (5) Avrupa ve Amerika’daki okullara göre İspanyol okulların daha ucuz olmasıyla birlikte, İspanya Hükümeti uluslararası öğrencilere burs imkânı da sunuyor. Burslar 1200-2000€ arasında değişirken; lisans ve yüksek lisans için 35, doktora için ise 38 olmak üzere yaş sınırlandırması da bulunuyor. (6) Burs seçenekleri için İspanyolca yabancı dil seviyesi de oldukça önemli. Ayrıca, hükumetten bağımsız olarak, yine üniversiteler ve bazı özel kurumlar da yabancı öğrencilere burs olanakları sunuyor.

 

Kaynakça: 

  1. http://www.itebs.com.tr/ispanyada-universite-egitimi
  2. https://www.teoriegitim.com/yurtdisinda-universite/ispanya/
  3. https://www.gkredu.com/ispanya-universite-egitimi/
  4. https://accept.com.tr/ispanyada-universite-egitimi/
  5. https://abprojeyonetimi.com/ispanya-universite-egitim-rehberi/
  6. https://abprojeyonetimi.com/ispanya-burs-rehberi/ 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 6 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest