fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » İngiltere’de Lisans (Üniversite) Eğitimi

İngiltere’de Lisans (Üniversite) Eğitimi

İngiltere, Oxford, Cambridge, UCL gibi dünya üniversiteleri arasında ilk sıralarda yerini alan üniversitelere sahip, eğitimi ile tüm dünya ülkelerinden birçok…

23 Mart 2020

İngiltere, Oxford, Cambridge, UCL gibi dünya üniversiteleri arasında ilk sıralarda yerini alan üniversitelere sahip, eğitimi ile tüm dünya ülkelerinden birçok uluslararası öğrenciye eğitim veren bir ülkedir. İngiltere’de lisans (undergraduate) eğitimi genellikle 3 yıldır. Ancak bazı teknik bölümlerde 4 yıla çıkabilir veya tıp, diş hekimliği gibi akademik anlamda zor bölümler daha da uzun sürebilir. İngiltere’de eğitime Eylül-Ekim aylarında başlanır. Ancak bazı okullarda istisnai olarak Ocak-Şubat aylarında da başlangıçlar olabilir.

İngiltere’de bir üniversiteye başvuru yapacak Türk öğrencilerin, 1 yıl hazırlık (Foundation) eğitimi almaları gerekmektedir. Bu hazırlık eğitiminin amacı, İngiliz eğitim sistemine uygun bir diplomaya sahip olmayan öğrencilerin, bu sisteme ayak uydurabilmeleri ve sistemde eksik kredilerini tamamlamaları için zorunlu bir eğitimdir. Ancak öğrenci, Türkiye’deki okulundan IB veya A Level gibi eğitimler almışsa, buradaki puanları göz önünde bulundurularak direkt 1.sınıftan başlayabilir.

Hazırlık (Foundation) eğitimi alacak öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, alacakları hazırlık eğitiminin hangi bölümler için geçerli olduğu ve nerede bu hazırlık eğitimini alacağıdır. Çünkü İngiltere’de üniversitelerden bağımsız eğitim veren hazırlık okulları vardır. Ancak burada alınan eğitimi her üniversite (her bölüm) kabul etmeyebilir. Bu nedenle ilk olarak dikkat edilmesi gereken bir konudur.

A Level veya IB gibi sistemi farklı bir programlardan mezun değilseniz, İngiltere’ye başvuru yaparken sizden bazı evraklar istenecektir. Bu evraklar genellikle şu şekildedir;

  1. Lise Diploması
  2. Transcript (Not Döküm Belgesi)
  3. Niyet Mektubu (öğrencinin kendisini ve neden o okula başvurmak istediğini belirten yazıdır)
  4. IELTS veya TOEFL (İngiltere’deki okullar genellikle akademik IELTS kabul etmektedir)
  5. Referans Mektubu (Okul Hocalarından alınmalıdır)

Hazırlık eğitimine başlayacak öğrencilerin belli bir seviyede İngilizceye sahip olmaları gerekir. Bu skor genellikle IELTS de 6.0 civarındadır. Bu nedenle, İngilizce skoru yeterli olmayan öğrencilerin hazırlık öncesinde İngiltere’de dil eğitimi almalarını tavsiye ederiz. İngiltere’de üniversitelerin ortalama maliyetleri tercih edilen okul ve bölüme göre yıllık 9.000-30.000 GBP (pound) civarındadır. Konaklama ve yaşam maliyetleri ise, ortalama yıllık 7.000-15.000 GBP (pound) civarındadır. Bu rakamlar İngiltere’de gideceğiniz bölgeye ve kalacağınız süreye bağlı olarak değişebilmektedir.

İngiltere’de üniversite eğitimi ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için YouTube videomuza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

11 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest